Przeróbka zasilacza z PC i wzmacniacz mocy (długie ale ciekawe ;) )

Witam, mam zamiar do zasilania wzmacniacza mocy 2x20W wykorzystać zasilacz impulsowy. Cały myk polega na tym, że ten wzmacniacz ma sie docelowo znaleść w płaskiej (5-6cm) obudowie z plexi. Z założenia ma mieć wszystkie "flaki" widoczne przez obudowe (lubie sobie popatrzeć... jak pracuje sprzęt.). W obudowie ma się też naleźć miejsce na stereofoniczny, diodowy wskaźnik wysterowania na jakimś popularnym scalaku W obudowie ma być zamontowany także zasilacz, z racji swoich gabarytów odpada tradycyjne trafo. Wymyśliłem że ponieważ będe potrzebował ok.

50-60Watt, to wstawie tam przerobiony zasilacz AT. Problem w tym że będę potrzebował z niego wycisnąć 18V. Na moim ATX pisze ze dla 12V daje 6A czyli dla mnie jak znalazł. Dodatkowo znalazłem na allegro nowe AT po 20zł, nie uzywane. Nie za bardzo uśmiecha mi sie czyścić taki zakurzony, zresztą i tak nigdy nie doprowadze do stanu idealnego a wyglądać ma wszytko w obudowie jak z fabryki ;).

No i mam w związku z tym pewne wątpliwości, odnośnie zwiększenia napięcia na wyjściu 12V do 18V znalazłem nastepujący artykuł:

formatting link
autor przerabiał zasilacz do CB, ja nie będe musial zwiększać wydajności prądowej więc pozostanie zwiększyć napięcie. Autor wspomina o zmianie napięcia doniesienia dla TL494 z 5V na

12V:

"Większość zasilaczy działa opierając się na porównaniu poziomu napięcia 5V z wzorcem i takim kluczowaniu po stronie pierwotnej aby na wyjściu otryrzymać 5V. Dlatego z wyjścia 5V pobierany jest sygnał do porównania ... Nasz zasilacz ma dawać 13,8 V więc porównanie to należy wziąć z wyjścia 12 V. W tym celu poprzez diodę Zenera Dz o napięciu 9,1 V (niebiski kolor) doprowadzić sygnał do wejścia, zgodnie ze schematem."

Dalej pisze:

" moim zasilaczu po zastosowaniu diody 9,1V napięcie wzrosło do 14,1 V i korzystając z prka zmniejszyłem do 13.8V. Jeśli istnieją pewne obawy co do zmian w dzielniku można zastosować diodę na napięcie 8,2 i dołożyć zgodnie z kierunkiem przewodzenia diodę krzemową wtedy również otrzymamy napięcie ok.

13,8V."

Pytanie: Czemu tyle się pojawi? Czy jest możliwość dać takie napięcie na wejście TL zeby uzyskać 18V? Nie bardzo rozumiem skąd się biorą te napięcia.

Jeśli ktoryś z kolegów byłby w stanie pomóc będę wdzięczny

P.S. Wzmacniacz klasy D. Jaką sprawność ma zasilacz komputerowy? Chciiałbym się obejść bez aktywnego chłodzenia zeby nie dmuchać kurzu do obudowy.

Reply to
Dawid Talarczyk
Loading thread data ...

Zazwyczaj po wtornej stronie masz dwa uzwojenia po 12V. Mozesz sprobowac uzyc to jako 24V i prostowac mostkiem [uzyc diody od 5V], albo nawet jednopolowkowo .. Wtedy problemem bedzie zmniejszenie napiecia.

TL steruje przetwornica w zaleznosci od napiecia na nodze 1, tak zeby uzyskac jakies [cos kolo 1.5V] napiecie. Oryginalnie jest tam podawane napiecie wyjsciowe z +5 i +12V, przez dzielnik tak dobrany, ze przy +5V osiagamy to napiecie graniczne. Jesli tam puscisz wyjscie przez zenerke 9.1V to odpowiednie napiecie ustali sie przy +14V na tym wyjsciu - 14-9=5, a dzielnik jest akurat na 5. Jesli chcesz wieksze napiecie - to dajesz wieksza zenerke, albo zmieniasz podial dzielnika.

Osobna sprawa - czy przetwornica ma tam zapas zakresu pracy. Z 12 do 14V pewnie ma, ale 12 do 18 ? Stad uwaga o zmiane wtornego

J.

Reply to
J.F.

dokladnie przy 19V ledwo 2 A dalo sie wyciagnac... i nie stabilizowalo juz... lepiej albo dowinac ze 2 zwoja, albo dac mostek zamiast tych 2 diod i skorzystac z uzwojenia 2x12 , i zwiekszyc rezystor w sprzezeniu zwrotnym nalezy przy okazji wyrzucic zabezpieczenie przed wzrostem napiecia na wyksciu. oczywiscie za mostkiem musi znajdowac sie cewka, ktora tu jest wlasciwa przetowrnica zmniejszajaca napiecie, trafo tylko izoluje od sieci i zmniejsza amplitude impulsow prostokatnych, obwod LC zamienia to na napiecie stale.

Reply to
Greg

Osoba podająca się za: Dawid Talarczyk przyczyniła się do uszczuplenia moich skromnych zasobów dyskowych ;-) wraz z kolejną wiadomością wysłaną

2004-01-16 18:53:

Seria TAS Texasa? Nie wiem jaką procentowo sprawność ma zasilacz ATX ale ostatnio sprawdzałem na ile się grzeje taki najpodlejszy zasilacz(L&C) przy obciążeniu około 50W(płyta+Pentium 100+RAM+grafika S3 Trio+dysk+CD-ROM) i nie jest tak źle - bez chłodzenia wymuszonego radiatory rozgrzewały się do około 50*C.

Reply to
badworm

No to chyba zrozumiałem. TL będzie tak długo zwiększał napięcie na wyjściu

12V dopuki nie przekroczy napięcia zenerki o 5V? W takim razie powinnienem dać zenerke na 13V. Wtedy TL powinien dać na wyjściu ok. 18V.

No właśnie, a tam zmiana wtórnego? Rozumiem ze muszę dowinąć kilak zwojów na twtórnym uzwojeniu trafa.. ale którego da sie je w ogóle rozebrać? Czy to by wystarczyło wtedy? Tylko dowinięcie i mam zwiększone napiecie?

dzięki za zainteresowanie tamatem

Reply to
Dawid Talarczyk

TPA

Nie wiem jaką procentowo sprawność ma zasilacz ATX ale

No to może być OK. 50 stopni to nie tak dużo.

Reply to
Dawid Talarczyk

Osoba podająca się za: Dawid Talarczyk przyczyniła się do uszczuplenia moich skromnych zasobów dyskowych ;-) wraz z kolejną wiadomością wysłaną

04-01-18 06:47:

Weź pod uwagę, że w obudowie z plexi będziesz miał trudniejsze warunki chłodzenia chociażby dlatego, że blacha jest znacznie cieńsza i lepiej przewodzi ciepło. Bez sporej ilości otworów chłodzących możesz ugotować zasilacz. Jeśli jedynym powodem, dla którego odrzucasz zwykłe trafo są gabaryty to pomyśl nad toroidem - wedle danych Indela taki o mocy 100VA ma wysokość 40mm więc powinien się zmieścić bez problemu.

Reply to
badworm

No właśnie to nie był chyba za dobry pomysł. Będę musiał się rozejrzeć za toroidem. I bezpieczniej będzie z temparaturą bo jeśli się uda chciałbym zabknąć wszystko w hermetycznej obudowie.

Reply to
Dawid Talarczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.