SBC z RJ45 i niskim poborem energii

Szukam alternatywy dla Rock Pi S. Ma być z gniazdem ethernet i poborem w "idle" w granicach 0.5W lub mniej. Może być większy gabarytowo. No i żeby do tego była jakaś dystrybucja Linuksa. Ktoś coś?

Reply to
Marcin Debowski
Loading thread data ...

Co chcesz na tyn robić? Może wystarczy mały ruterek z wgranym OpenWRT?

Reply to
Mirek

sobota, 18 września 2021 o 20:50:11 UTC-5 Marcin Debowski napisał(a):

Slabo to widze.

formatting link
samo podpiecie ethernetu i nosna zje pewnie 50mA jak nie wiecej. A to jest przy 5V jakies 200mW.

Napisz co ci trzeba tym robic to sie zobaczy co lepszego.

No i ethernet implikuje ze zasilanie jakies jest. Moze POE starczy? No chyba ze robisz model samolotu ale jego komponenty maja gadac po ethernecie. W takim przypadku slabo to widze :)

Reply to
ptoki

Serwer WOL, zapasowe dhcpd i dns. Problem taki, że mam już różnych ustrojstw od cholery i nie chce dokładać kolejnego prądożernego, bo oczywiście na innej platformie też można postawić. Rock Pi S nadaje się do takich rzeczy idealnie, ale jestem ciekaw czy są inne, podobnieprądowe sbc.

Reply to
Marcin Debowski

Mały serwerek wol, zapasowych dhcpd i może dns.

Głownie chodzi mi o prądożerność, bo wiadomo, że na innych sbc tez można różne rzeczy popostawiać. 1W (a takich sbc jest sporo) może wydawać się mało, ale wpadłem w pułapke takiego myślenia jakiś czas temu i staram się ograniczać jesli mogę.

formatting link
During boot, this spiked up to around 300mA - and then settled down in idle, to around 80mA.

To to, będzie większość czasu w "idle".

Reply to
Marcin Debowski

Nie masz juz jakiegos innego szpeja gdzie to wrzucic? Pytam retorycznie bo pewnie juz przemyslales i nie masz. Ale pytam bo moze warto zaczac myslec o kompleksowym podejsciu do tematu.

Ciekawe. Dzieki za info!

Reply to
ptoki

Mam takie coś

formatting link
łaśnie zmierzyłem - pobiera ok 0.8W przy aktywnym Wifi. Jakby je wyłączyć to myśle że by troche spadło.

Co prawda nie posiada portu ethernet ale posiada PHY10/100 wiec teoretycznie potrzebny jest transformator i gniazdo RJ45

Nie jest demonem prędkości ale działa. Zrobiłem kiedyś na tym jakieś radio internetowe z kartą dzwiękową na USB i śmigało dość dobrze.

Jest do tego OpenWRT

c.

Reply to
Cezar

A ja właśnie podłączyłem ATmegę do modułu z W5500 (kupiłem taki ładny, z RJ45, transformatorkiem i nawet przetworniczką 5-12V->3,3V - dzięki grupo za wskazanie chipa :). Linuxa się pewnie na tym nie uruchomi - ale taki zestawik będzie właśnie zastępował SBC - i to nie jakieś ARMowe, tylko "normalne" x86 Advantecha. Oczywiście będzie to możliwe tylko dlatego, że na drugim końcu ethernetu jest drugi tak SBC - a dwa są nadmiarowe, więc ten drugi będzie wykonywać zadania, a zestawik będzie tylko się interfejsował z użytkownikiem - ale nie zmienia to faktu że koszt wymiany padniętego komputera spada o rząd wielkości - nie mówiąc o tym, że i tak się tych komputerów nie da kupić (z W5500 też jest słabo, wykupiłem cały zapas modulików, a chińczyki mają w Chinach jeszcze tylko 70 sztuk, a następne też nie wiadomo kiedy).

Hmm, jakby się kto uparł, to serwer WOL, DHCP i może nawet DNS na takim zestawiku też by zrobił.

Reply to
Dawid Rutkowski

wtorek, 21 września 2021 o 10:23:36 UTC-5 Dawid Rutkowski napisał(a):

Podobnie sie do tego zabralem. Tyle ze przez wifi. esp8266 robi za managiera i interfejs www. Sle komendy do konkretnej atmegi po spi i zbiera statusy. Jedyny feler jaki mialem to kulawe https na takim esp....

Reply to
ptoki

Mam to:

formatting link
Spec. 0.66W w idle. Chodzi na tym dopasowane OpenWRT. Bawiłem się tym ze 4 lata temu i nie powiem, przyjemna rzecz, też ma PHY10/100, no ale Rock Pi S ma wszystko bez dodatkowych zabaw. Z tym, że jakby mnie przycisnęło to jest to jakaś alternatywa.

Reply to
Marcin Debowski

bo to ten sam SoC co w linkit tyle ze linkit ma wiecej RAM, flash, gniazdo karty SD i jest też wersja (Duo) z Arduio na pokładzie.

c.

Reply to
Cezar

wtorek, 21 września 2021 o 18:12:12 UTC+2 ptoki napisał(a):

Nie no, ten esp to jest sporo większy komputerek niż ATmega. Nawet ten W5500 to jest większy komputerek niż ATmega - i w sumie bardzo dobrze, bo ma 32kB RAM na bufor pakietów i przy podłączaniu takiego mikrusa jak ATmega można dzięki temu poczuć nie tylko coś, ale ogólnie nową jakość - a jak się uprzesz, to można nawet ten RAM w W5500 wykorzystywać po prostu jako RAM dla programu w ATmedze - oczywiście taki RAM via SPI. Bardzo ładnie jest ten W5500 zrobiony (sam odpowiada na ARPy - i na pingi ;), jakbym się miał czegoś czepić to jedynie braku IP aliasingu. A moduliki mają wymiary 3cm*2,5cm*1,5cm (to 1,5cm wysokości robi RJ45 oczywiście).

Reply to
Dawid Rutkowski

Jeśli ktoś chce sobie drutować, to ESP32 ma wbudowany MAC ethernetowy. Potrzeba tylko zewnętrzne PHY. A do tego FreeRTOS w ROMie, sporo ciekawych peryferiów, i pełne wsparcie dla środowiska Arduino. Bardzo miłe moduliki.

Jacek.

Reply to
Jacek Radzikowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.