wyjściem imp.

Chcę mieć odczyt co 5min. Liczę impulsy w ciągu tych 5-ci minut i mam wynik, ale z kwantowaniem 12W. Trzeba by liczyć czas między impulsami, albo pomiędzy serią impulsów mieszczącą się w 5-ciu minutach. Ma ktoś jakiś sposób na to?

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

Nie bardzo rozumiem o co chodzi, może uściślisz? Skąd Ci się wzięło 12W? Skąd w ogóle wytrzasnąłeś waty skoro impulsy są uzależnione od kilowatogodzin?

Reply to
Jakub Rakus

W dniu 05.06.2015 o 13:02, Jakub Rakus pisze:

------- Ciągle mam wrażenie, że na tej grupie każdy uważany jest domyślnie za nieuka, debila - za wyjątkiem oczywiście kilku znanych nazwisk - każdy inny musi najpierw jak dziecku udowodnić, że deblem nie jest, a jak udowodni, to dyskusja się właściwie kończy.

-------

12W to oczywiście skrót myślowy. Licznik daje jeden impuls na 0.001 kWh, czyli jeden na Wh. Jeśli policzę np. 1 impuls w ciągu 5min, to oznacza to tyle, że średnia moc była około 12W, bo 5min to 1/12 godziny, a 12 impulsów w ciągu godziny oznaczało by średnio 12W i 12Wh
Reply to
Mirek

W dniu czwartek, 4 czerwca 2015 20:23:46 UTC+2 użytkownik Mirek napisał:

Zrób odczyt co 10 godzin. jak byś napisał do czego to potrzebne to może było by prościej podpowiedzieć.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Dnia Fri, 05 Jun 2015 13:36:00 +0200, Mirek napisał(a):

Tu jest usenet, tu sie walczy :-)

Ale powazniej - bywa tak, ze ktos napisze tak, ze nie bardzo wiadomo o co chodzi. Mozna traktowac jak nieuka. Zreszta jak kto pyta, to znaczy ze nie wie, bo by nie pytal :-)

A chcesz chwilowa czy srednia za ostatnie 5 minut ?

Tak czy inaczej - czas miedzy impulsami mozna zmierzyc, przeliczyc na W dokladnie, usrednic odpowiednio.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 05.06.2015 o 14:31, J.F. pisze:

Średnią z 5 minut oczywiście.

Tyle to i ja wiem, ale spodziewałem się raczej, że problem jest na tyle powszechny, że otrzymam odpowiedź w stylu: "Ja to zrobiłem tak:..." albo wręcz: "to się robi tak:..."

Reply to
Mirek

z takim wnioskiem to od razu do europy...

Reply to
platformowe głupki

Dnia Fri, 05 Jun 2015 15:26:10 +0200, Mirek napisał(a):

To sie robi tak, ze sie bierze atmelka :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 05.06.2015 o 15:31, J.F. pisze:

Atmelek jest zbędny, bo mam to zrobione na ruterku z linuksem. Podłączone bezpośrednio pod przycisk (GPIO). Odczyt przez internet. Z dokładnym mierzeniem czasu może być gorzej, ale mówimy tu o czasach rzędu minut? - dlatego pisałem o serii impulsów. Pamiętam kiedyś ktoś pokazywał tutaj taki wykres - chodziło chyba o lodówkę - OIDP to na takim liczniku było zrobione.

Reply to
Mirek

Mirek <i snipped-for-privacy@zaspamowany.adres napisał(a):

A co właściwie masz zrobione i jak? Co ten router robi? Wysyła pakiet przy każdym impulsie? Dlaczego nie możesz odmierzyć czasu pomiędzy sąsiednimi impulsami?

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 05.06.2015 o 15:57, Grzegorz Niemirowski pisze:

Ruter po prostu z nadejściem każdego impulsu zwiększa sobie licznik, który mogę odczytać (http) w dowolnej chwili z dowolnego miejsca, A odczytuję go co 5 minut, dalej RRDtool wrzuca do bazy i może np. wygenerować wykres.

Dlaczego nie możesz odmierzyć czasu pomiędzy

Nie pisałem, że nie mogę. Tylko co z nimi zrobić?

------------- OK, zakładam, że mam przynajmniej jeden impuls w ciągu 5 minut, jeśli nie - biorę ostatni.* Jeśli mam więcej impulsów (czasów), liczę ich średnią, następnie wg wzoru: P=3600W/t[s]

  • jeżeli ostatni czas był krótszy niż 5 minut to można wziąć czas od ostatniego impulsu do teraz... takie przemyślenie jeszcze.
Reply to
Mirek

Mirek <i snipped-for-privacy@zaspamowany.adres napisał(a):

A co jest właściwie Twoim celem? Bo zrozumiałem, że zwiększenie rozdzielczości i chcesz mieć dokładniejszy pomiar mocy. W tym celu musisz zmierzyć czas pomiędzy dwoma sąsiednimi impulsami. Jeśli zmierzony czas będzie wyrażony w godzinach, to dzieląc 1 przez tę liczbę, dostaniesz średnią moc wyrażoną w watach. A jak zmierzysz sekundy, to dzielisz 3600 przez liczbę sekund, tak jak napisałeś (tyle, że dzielisz watosekundy, a nie waty).

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 05.06.2015 o 17:03, Grzegorz Niemirowski pisze:

No dokładnie - zwiększenie rozdzielczości pomiaru mocy, tyle że mierząc po prostu czas pomiędzy sąsiednimi impulsami nie mam mocy średniej z

5-ciu minut tylko moc średnią z czasu pomiędzy impulsami.
Reply to
Mirek

W dniu 2015-06-05 o 17:12, Mirek pisze:

a w czym problem liczyć średnią w ciągu 5 minut?

a.

Reply to
Artur Miller

W dniu piątek, 5 czerwca 2015 16:44:50 UTC+2 użytkownik Mirek napisał:

A jakaś użyteczności z wyjątkiem możliwości narysowania wykresy z tego co chcesz zrobić jest? Jak tylko wykres to lepiej poleżeć i nic nie robić bo całą pracę profesjonalnie zrobi ten co kasuje za prąd. Wykres roczny można sobie zrobić.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Mirek <i snipped-for-privacy@zaspamowany.adres napisał(a):

A musisz mieć koniecznie 5-minutowy okres? Wykres można narysować także dla okresów zmiennej długości. Jeśli musi być koniecznie 5 minut, to możesz uśredniać z tych pomiarów, które wypadły w tym okresie, a dla czasu pomiędzy ostatnim impulsem a końcem okresu wziąć proporcjonalnie z pomiaru wypadającego na następny okres.

Reply to
Grzegorz Niemirowski

W dniu 05.06.2015 o 17:37, Grzegorz Niemirowski pisze:

Nie muszę, ale biorąc się za jakiś projekt jakieś założenia trzeba przyjąć, nieprawdaż? Lepszy byłby 1-minutowy, ale co to zmienia?

5 minut wydaje mi się akuratne żeby nie generować zbędnej ilości danych i ruchu w sieci, a móc np. w każdej chwili zerknąć czy wyłączyłem żelazko, albo zobaczyć czy operator pieca reflow nie spóźnił się do pracy - i jeszcze jeden przykład (dla publiczności): czy mi kury w kurniku potajemnie tabletów nie ładują ;)

To jest ciekawe spostrzeżenie... nawet chyba RRDtool to potrafi...

No tak. można kombinować, ale to już nie do końca jest matematycznie poprawne.

Reply to
Mirek

W dniu piątek, 5 czerwca 2015 18:22:41 UTC+2 użytkownik Mirek napisał:

W kurniku jest zainstalowany włącznik czasowy za 9,99 i kogut nie musi się zrywać skoro świt żeby im światło włączyć.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

Mirek <i snipped-for-privacy@zaspamowany.adres napisał(a):

Przyjmij takie, które są zgodne z zasadą działania tego licznika. Przyjmujesz założenie, które z definicji ogranicza Ci dokładność. Licznik nie zwraca danych w równych odstępach.

Pod względem dokładności gorszy, bo kwant jeszcze większy. Lepiej tylko pod tym względem, że pomiar trwałby krócej.

Ani dużej ilości danych ani dużego ruchu tutaj nie będzie, spokojnie :)

Nic więcej nie wymyślisz, bo sam ten interfejs impulsowy jest ograniczony. Czy ten licznik nie ma RS485?

Reply to
Grzegorz Niemirowski

Zastanów się jaką wysokość w pikselach będzie maił wykres. Następnie wylicz jakiej mocy będzie odpowiadał jeden piksel. Zapewne będzie to przynajmniej kilka mignięć na 1 min.

Paweł

Reply to
Pawel2420

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.