jaki RTC

Loading thread data ...

Tom pisze:

To nie zależy od RTC tylko od kwarcu!! To kwarc jest źródłem sygnału zegarowego... Jeśli chcesz mieć możliwość korygowania, to najlepiej zrób generator na kwarcu i podaj to na licznik w mikrokontrolerze, wtedy będziesz mógł sobie "dostroić" - zmieniając wartość do jakiej zlicza licznik :)... Ale chyba gra nie warta świeczki, jak chcesz dokładnie, to zrób z odbiorem z zegara atomowego ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Tom pisze:

Moduł GPS (na allegro od 50zł) będzie najlepszy. W warunkach domowych nic lepszego nie osiągniesz, możesz ew. popędzać jakąkolwiek kość RTC z TCXO produkcji Maxim-Dallas, nazywa się DS32kHz.

Reply to
Filip Ozimek

Konop pisze:

A jednak co nieco zależy od układu RTC. Są układy RTC które mają na pokładzie rejestr dzięki któremu można dostroić zegar by dokładnie odmierzał czas. Jedne pomysły na "dostrajanie" podobne są do opisanego przez Ciebie, inne polegają na podłączaniu dodatkowych pojemności obciążających kwarc by uzyskać wymaganą częstotliwość. Kwarc ze swej natury nie będzie trzymać stałej częstotliwości przy zmianach temperatury. Dlatego też w niektórych systemach mierzy się temperaturę pracy układu i w zależności od zmierzonej temperatury do rejestru kalibracyjnego ładuje się odpowiednią wartość. W systemach gdzie tą technikę spotkałem pomiar temperatury i obliczanie wartości rejestru kalibracyjnego wykonywany był na zewnątrz układu RTC, a następnie wartość ta była ładowana do RTC. Być może są RTC posiadające to wszystko na pokładzie.

pzdr mk

Reply to
mk

mk pisze:

Ale ta technika zda się na nic, gdy kwarc sam z siebie się starzeje, a tak się dzieje; lepszym rozwiązaniem będzie zastosowanie OCXO albo TCXO, które będzie dobrym wzorcem częstotliwości, z której tylko kawałek do odmierzania czasu.

Reply to
Filip Ozimek

Filip Ozimek pisze:

A kwarc nie grzany faktycznie starzeje się szybciej niż kwarc w piecyku? Pytanie było o układ RTC, a te typowo zasilane są z baterii, która ma chodzić długo - rozwiązanie z piecykiem średnio się sprawdzi...

pzdr mk

Reply to
mk

mk napisał(a):

A gdzie to było napisane? I skad twierdzenie że "typowo zasilane są z baterii" ???

Reply to
A. Grodecki

A. Grodecki pisze:

Nigdzie. Założenie wzięte przez domyślność z typowych wymagań w stosunku do RTC.

Na podstawie doświadczenia własnego. Inne typowe źródło dla podtrzymania RTC to kondensator: i tu wymagana jest energooszczędność.

Podasz jeszcze inne źródła zasilania RTC na czas, gdy brak zasilania głównego?

pzdr mk

Reply to
mk

mk napisał(a):

Aha :)

Czyli "pomocniczo zasilane z baterii"? Jest różnica? Przy zasilaniu sieciowym nie ma sensu zakładać, że prądu nie będzie przez pół dnia. I nikt tak nie zakłada W CYWILIZOWANYCH KRAJACH, gdzie wyłączenie prądu jest opisywane w gazetach jako anomalia. Najlepszy dowód, że cały sprzet RTV (nawet ten drogi) jest tak robiony, że toleruje CO NAJWYŻEJ krótkie przerwy w zasilaniu a potem zegar pada.

Jeśli się robi zegar bateryjny to sie nie zakłada atomowej dokładności. A jeśli sie zakłada dobrą stabilnosć, to się nie stosuje gotowych tanich scalaków które mają niestabilne generatory.

Bez stabilizacji warunków pracy nie ma możliwości osiągnięcia dokładności pomiaru czasu kwarcem lepszej niż 10^-7. Co i tak jest rewelacyjne w porównaniu z gównianymi scalaczkami "z wewnętrzną kompensacją", oferującymi 2ppm (20x mniej dokładnie)

Reply to
A. Grodecki

A. Grodecki pisze:

Niniejszym odwzajemniam uśmiech :-)

Bzdura. Zobacz specyfikację techniczną sterownika PLC wyposażonego w zegar RTC - producenci gwarantują wieloletnie podtrzymanie zegara przy barku zasilania. Zobacz RTC jakiegoś z PC'tów - mimo obecności napięcia StandBy zegarek jedzie z bateryjki - można się o tym przekonać wyciągając ją na kilka chwil. Przynajmniej ja na takie rozwiązania płyt głównych natrafiłem. Zobacz liczniki energii elektrycznej - te są podłączone non-stop - może i zaniki napięcia są rzadkością (czyżby?), to jednak producenci gwarantuję pracę RTC bez zasilania przez 10 lat lub więcej. Zobacz jak sprawa wygląda w sprzęcie medycznym, pomiarowym...

W radiach samochodowych spotykam często podtrzymanie zegara i pamięci z wykorzystaniem baterii. Jeśli bateria miała by się całkowicie rozładować w ciągu pół dnia, czy nawet kilku dni, to była by do kitu zanim radio zostało by zainstalowane w samochodzie.

W starych magnetowidach również widziałem wlutowane baterie - nie sądzę by padała po pół dnia braku zasilania...

Również przy podtrzymaniu przez te 2 h zegara z kondensatorka wymaga energooszczędnego rozwiązania.

A teraz Ty skąd wytrzasnąłeś atomową dokładność? Został rzucony temat, że dokładność zegara nie zależy od obwodów RTC, ale od samego kwarca. Otóż RTC może dawać wsparcie dla korekcji niedokładności rezonatora kwarcowego i wyraźnie polepszyć dokładność odmierzania czasu.

Dokładność osiągnięta dzięki utrzymywaniu stałej temperatury pracy rezonatora okupiona będzie prądożernością. Taki generatorek żre kilka mA.

2 ppm to nie jest główniana dokładność - "pure" generator kwarcowy - przy dużych zmianach temperatur będzie mieć dokładność 50 ppm, albo i jeszcze gorzej...

pzdr mk

Reply to
mk

W warunkach domowych ma kiepskie szanse zadzialania. Antene trzeba trzymac przy oknie, a najlepiej na dachu.

J.

Reply to
J.F.

A jednak to ten cywilizowany swiat wymyslil radiobudziki z bateria podtrzymujaca. Dopiero rozwoj technologii pozwolil zastapic bateryjke czyms innym.

Nawiasem mowiac rok temu prad mi znikl ze cztery razy, zaczynam sie zastanawiac nad UPS ....

Moj nareczny casio chodzi dzis dokladnie co do sekundy. Nie pamietam kiedy go ustawialem .. czyli co najmniej miesiac temu. A to by bylo 0.4ppm, bez stabilizacji.

J.

Reply to
J.F.

mk napisał(a):

Sprzęt profesjonalny gdzie czas jest krytyczny to inna śpiewka. Ale wielkiej dokładności tam nie ma. Zegarek który pracuje paręnaście lat na wbudowanej baterii to żadna rewelacja, bo każdy lepszy zegarek na rękę tak ma. Ale żadko kiedy jest to rzeczywiście potrzebne. A już w połączeniu z wysoką dokładnością, to praktycznie nigdy.

Odbiorniki samochodowe są przygotowane zazwyczaj do wyjmowania, nawet jesli wyjmowane nie są.

A w moim ostatnim magnetowidzie, bardzo drogim modelu Toshiby, kiedy wyłączali prąd to praktycznie zawsze zegar padał. Tyle że synchronizował się potem po jakimś czasie z telegazetą. W dekoderze Fergusona wystarczy wyciągnąć wtyczkę na moment i już nie ma zegara. W wieży stereo Sony to samo. Zapewne producent wyszedł z założenia, że zegarek i tak trzeba ustawiać znacznie częściej niż jest szansa że zabraknie zasilania. Bo tak się dzieje w normalnych krajach.

Ale, jeszcze raz, to są zwykłe proste układy, mało dokładne. zegar na cmos-owym MCY potrafi chodzić tygodniami na energii z kondensatora zasilającego.

przenośnia.

Nie wiem skąd ktoś to wyciągnął, że błąd nie zalezy od obwodów RTC. Otóz zależy i to bardzo. Znacznie bardziej niż od temperatury samego kwarcu, który może być tak wycięty, że praktycznie nie płynie z temperaturą. Natomiast podłaczony do elektroniki płynie zawsze wraz z elektroniką. Układ generatora to układ nieliniowy a poza tym pojemności zewnętrzne układu zależą od temperatury i napięcia. Musi płynąć.

Dużo więcej. I co z tego? Wzorce podgrzewa się do temperatury wyższej niż możliwa maksymalna temperatura otoczenia, np 50C. I grzeje się cały moduł a nie sam kwarc.

5 sekund na miesiąc, minuta na rok. To dość dobry wynik ale dla zegarka na rękę a nie dla dokładnego rtc.

Dryft podaje się na stopień a nie na "duże zmiany temperatur" :)))

Mam ręczny częstościomierz z wzorcem o stabilnosci 10^-7 bez żadnych dodatkowych zabiegów. To jest 0.1ppm

Reply to
A. Grodecki

J.F. napisał(a):

Np niczym. Wyjmij akumulator z BATERYJNIE ZASILANEJ komórki i włóż z powrotem po 5 minutach. Zobzczymy czy się zegar zgodzi ;)

Ja mam UPS do akwarium, żeby ryby nie zdechły :)

Miałem ruski stoper kupiony na bazarze, który rozjeżdżał się 4 sekundy na rok. Trafiłeś na wyjątkowo udany egzemplarz Casio. Ja ich miałem już z 10 i żaden nie trzymał sekundy przez miesiąc.

Reply to
A. Grodecki

Ale z komorki baterii nie wyjmujesz. A raz na dwa lata - to mozna ustawic czas.

Radiobudziki z bateria natomiast sa od dawna. Myslisz ze to chinczycy produkcja na wlasny rynek zarzucili zachod ?

Troszke go podregulowalem. Ale i tak jestem zadziwiony stabilnoscia. A to tylko nareczny zegarek, J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.