Czy taki oscyloskop będzie działał?

Jednym z moich głupich pomysłów na zrobienie oscyloskopu do komputera jest:

Sprzęt:

Zrobić VCO (100MHz-160MHz) zmieszać to z mierzonym sygnałem (przebiegiem) na wyjściu mieszacza dać układ wykrywający 100MHz i dający napięcie proporcjonalne do amplitudy (obwód rezonansowy LC a najlepiej coś w stylu PLL). Teraz napięcie proporcjonalne do amplitudy dajemy na przetwornik A/C (może być bardzo wolny). Na "wejście sterujące" VCO podajemy napięcie z przetwornika C/A.

Oprogramowanie: Zwiększamy częstotliwość VCO odczytujemy wartość amplitudy (z C/A) i tak tworzymy "tablice" z amplitudą poszczególnych częstotliwości i tak mamy widmo mierzonego sygnału teraz robimy odwrotną transformację Fouriera i mamy przebieg napięcia w skali czasu.

Plusy:

- nie potrzeba stosować szybkich (drogich) przetworników A/C, szybkich pamięci

Minusy:

- przebieg mierzonego sygnału musi być powtarzalny

- brak wyzwalania

Co o tym myślicie?

Reply to
Maksymilian Dutka
Loading thread data ...

a informacja o fazie gdzie?

Reply to
Michal Baszynski .

Użytkownik Michal Baszynski napisał:

Tu mnie zaskoczyłeś nie pomyślałem o tym, ale przecież jest odwrotna transformacja Fouriera i tam nie ma "współczynników fazowych"?

Reply to
Maksymilian Dutka

Użytkownik "Maksymilian Dutka" snipped-for-privacy@usunpoczta.onet.pl> napisał:

transformata Fouriera dziala na liczbach zespolonych z samych modulow nie policzysz odwrotnej

swoja droga nawet mierzac faze nie spodziewalbym sie zadowalajacej dokladnosci... chociaz pomysl IMHO ciekawy

pozdrawiam BobyX

Reply to
BobyX

Użytkownik BobyX napisał:

Co sie stanie jeżeli zrobię: a1*sin(t/f1)+a2*sin(t/f2)+.... ?

Reply to
Maksymilian Dutka

Maksymilian Dutka snipped-for-privacy@usunpoczta.onet.pl> napisał:

Nie zadziala - bo brak jest informacji o fazie sygnalu (masz tylko amplitude skladowej o danej f) - nie uda ci sie odtworzyc ksztaltu. Opisales natomiast analizator widma (tez bardzo przydatne narzedzie :) GRG

Reply to
Grzegorz Domagala

Otrzymasz cos niekoniecznie zgodnego z oryginalem

Zobacz wykres SIN(t)-SIN(t*3)/3+SIN(t*5)/5-SIN(t*7)/7 oraz to samo ale cos zamiast sin.

Nawiasem mowiac - informacje o fazie mozna z takiego mieszania uzyskac. Tylko trzeba vco jakos do okresu synchronizowac.

No i sygnal musi byc idealnie okresowy, a w dodatku zakres czestotliwosci do przemiatania jest szeroki - od zera ..

J.

Reply to
J.F.

[...]

bez przesady oscyloskop mozna przelaczyc na AC (bez stalej), a sygnalow bardzo wolno zmiennych i tak nie widac przy rozsadnej podstawie czasu gorzej chyba z gorna czestotliwoscia bo moze pojawic sie aliasing...

pozdrawiam BobyX

Reply to
BobyX

Użytkownik "Maksymilian Dutka" snipped-for-privacy@usunpoczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cbf3hb$mpd$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl... [ciap]

(itd)

Zadaj sobie podstawowe pytanie co chciałbyś tym mierzyć, zwłaszcza w kontekście braku wyzwalania. Jak przebieg jest powtarzalny i masz do dyspozycji wolny ADC to rozwiązaniem jest próbkowanie w tzw. czasie ekwiwalentnym lub zastosowanie rozwiązania zaproponowanego przez Williama Black'a ćwierć wieku temu czyli metoda time interleaving (stosowana zresztą do dziś w najszybszych przetwornikach). Wolne pamięci podłącza się przez demultiplekser.

Mieszanie i zapisywanie próbek w dziedzinie częstotliwości a potem powrót do dziedziny czasu dostarcza tylko dodatkowych błędów.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

Użytkownik "BobyX" snipped-for-privacy@piwko.pl napisał w wiadomości news:cbfh4f$i66$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl... [ciap]

I co z tego?

Nieprawda.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

Użytkownik Andrzej Kamieniecki napisał:

Przecież większość przebiegów jest powtarzalna (oprócz cyfrowych i odosobnionych przypadków). Wyzwalanie głównie jest potrzebne do stabilizacji obrazu, a stabilizacje można zrobić programowo.

Zapoznam się z tą metodą.

Z tym nie mogę się nie zgodzić.

Reply to
Maksymilian Dutka

Użytkownik "Maksymilian Dutka" snipped-for-privacy@usunpoczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:cbflvd$n60$ snipped-for-privacy@nemesis.news.tpi.pl... [ciap]

?! A czym poparte to twierdzenie? Jednym z zastosowań oscyloskopu jest wykrywanie zaburzeń sygnału. Coś mi się wydaje jako Twoje wyobrażenie pomiarów oscyloskopowych to wariacje na temat sinusoidy.

Wyzwalanie _NIE_ jest głównie potrzebne do stabilizacji obrazu. Rekord akwizycji ma długość skończoną. Zapiszesz więc do niej tylko fragment przebiegu o określonej długości, którego początek określa moment wyzwolenia.

Szczytowym jej osiagnieciem jest przetwornik Agilenta, gdzie jednocześnie pracuje 80 przetworników po 250 MSa każdy dając w efekcie 20 GSa (rzecz jasna wszystko w jednym chipie).

Z tym się nie ma co zgadzać lub nie.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

I tak, i nie. Faktycznie wyzwalanie ma za zadanie synchronizację obrazu ale w OKREŚLONYM miejscu. To znaczy często podczas pomiarów zdarza się tak, że wyzwalanie ustawiam na określonym poziomie i na ściśle określonym zboczu. Dla mnie oscyloskop bez możliwości ustawienia wyzwalania (choćby podstawowe: zbocze i poziom) jest mało użyteczny.

Jacek

Reply to
Jacek Bogusz

Użytkownik "Jacek Bogusz" snipped-for-privacy@ep.com.pl> napisał w wiadomości news:cbgics$87o$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl... [ciap]

Dokładnie. Załóżmy, że interesuje cię wyzwolenie na jakimś szczególnym impulsie np. o czasie narastania krótszym niż zadany, występującym losowo w sygnale. Zaproponowane rozwiązanie do tego się nie nadaje.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.