RS485 i wlaczanie terminatora tranzystorem.

Witam! Magistrala RS485 powinna byc zakoncznona terminatorem, zeby uniknac zworek i takich tam zastanawiam sie czy moge zrobic tak, ze szeregowo z rezystorem dam tranzystor MOSFET, za pomoca ktorego bede wlaczal terminator programowo. Nie bedzie sie dzialo nic dziwnego? Dzieki za pomoc.

Reply to
T.M.F.
Loading thread data ...

A ta magistrala RS485 to izolowana będzie? Jak zamierzasz sterować tym tranzystorem? Narysuj mi obrazek jak to popodłączasz... :)

Reply to
Pszemol

A po co ?

Reply to
Sebastian Biały

Bo nie chce wkladac zworki :) Oczywiscie moge po prostu zostawic pole na wlutowanie rezystora - pewnie jest to najprostsze rozwiazanie, ale w tej chwili ciekawi mnie czy dolozenie szeregowego tranzystora nie spowoduje jakiegos niedopasowania.

Reply to
T.M.F.

Nie.

Z nozki procesora?

A-MOSFET(DS)-R-B.

Reply to
T.M.F.

Troche to bez sensu. Miejsce wciskania terminatorów zalezy od ułożenia kabla, kolejności urzadzeń itd. Na pewno warto tą wiedze pakowac w software? Potem zamienisz dwa czujniki i bez przeprogramowania będzie problem. To tak jak z kartami ethernet na BNC. Można, ale po co.

Reply to
Sebastian Biały

T.M.F. pisze:

Dobra, po pierwsze, taki mosfet, to ma diodę pasożytniczą ;P... więc będziesz miał terminację niesymetryczną ;)... Po drugie - tranzystor jest włączany napięciem między bramką a źródłem... a jaki potencjał panuje na źródle?? Dodam, że nie masa, bo masz symetryczny sygnał... i moja rada - posłuchaj Pszemola, narysuj to sobie i się zastanów ;P... Programowo - da się, ale musisz wykorzystać element, który po pierwsze ma symetryczną charakterystykę po otwarciu i po zamknięciu, sterowany jest w sposób niezależny od napięcia na wejściach i wytrzyma dopuszczalny zakres napięć na RS-485 ;)... generalnie - przekaźnik albo klucz analogowy (o zasilaniu symetrycznym ;P)... już wiesz, czemu z reguły jest to zworka?? :D...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Fakt, jakos zapomnialem, ze potencjaly na A i B wzgledem siebie nie sa stale i uklad sie nieco komplikuje. No coz, wracam wiec do zworek :)

Reply to
T.M.F.

Ustawiany zdalnie przez tenże RS485? ;)

Podobny problem miałem z jednymi kamerami - protokół transmisji jest ustawiany "programowo" po włączeniu zasilania - wykrywany jest protokół pierwszej transmisji po RS i taki ustawiany. Wszystko fajnie jak ta "pierwsza transmisja" jest poprawna, a jak przyjdzie śmieć po włączeniu zasilania całego systemu to trzeba gonić restartować bo już nie ruszy.

Mirek.

Reply to
Mirek

Jego potrzeby nie są aż tak wyjątkowe, ktoś już o tym pomyślał i jest nawet gotowy scalak od LinearTech który robi to co chcesz dając przy okazji pełną izolację na 2500VRMS. Mówię o LTM2881:

formatting link
tylko kiedy będzie dostępny w PL skoro jest to nowość dopiero co wprowadzana na rynek w USA... Ale może wyślą próbki?

Reply to
Pszemol

ADM2587 to podobny układ od Analoga -też zintegrowane jest zasilanie i dane, z tym że ten nie ma programowanego rezystora terminującego linię:

formatting link

Reply to
Pszemol

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.