Rok stycznika :>

Czołem.

Jako że nie udało mi się niczego sensownego przy udziale grupy wymyśleć, ponawiam pytanie. Sytuacja następująca: jest sobie pomieszczenie objęte automatyczną ochroną p/poż. Zasilanie tego pomieszczenia ( 3 fazy ) jest odcinane przez automatykę p/poż. wyłącznikiem Legrand DPX630. Muszę podciągnąć dodatkowe zasilanie 230 V, bezwzględnie odcinane w razie pożaru z wydajnością maks. 5 A. Najprościej, gdyby wyłącznik DPX630 miał dodatkowe styki sterujące, ale ten egzemplarz ich nie posiada, ani nie ma możliwości zabudowania. Stąd pomysł o zwykłym styczniku ew.przekaźniku, ale trochę obawiam się jak ten element będzie zachowywał się załączony przez 365 dni w roku, a nierozłączenie tego stycznika mogło by zrobić trwałą krzywdę komuś, kto niefachowo spróbuje gasić np. płonącą szafę sterowniczą. Wolałbym zastosować zwykły stycznik, aby odciąć fazę i zero, stąd chyba stycznik elektroniczny odpada.

Reply to
PeJot
Loading thread data ...

PeJot pisze:

Ano doklikałem się, można założyć dodatkowe styki, nr kat. CPV

31211310-4, ale tylko 3 A.
Reply to
PeJot

lwh pisze:

Czyli mam szukać starocia ? Coś by się znalazło.

Znaczy to że producenci osprzętu także sprzedają chińszczyznę ?

Reply to
PeJot

PeJot pisze:

Styczniki dobiera się na prąd i napięcie łączeniowe oraz na trwałość łączeniową. Sklejenia styków na Twoim miejscu bym się nie bał bo łączeń masz jak rozumiem tyle co nic.

Reply to
PH

lwh pisze:

No to może zwykły przekaźnik, byle w miarę szczelny byłby na miejscu ?

Reply to
PeJot

lwh pisze:

Raczej tak nie będzie, ten dodatkowy obwód to zasilanie części sterującej, na dzień dzisiejszy jest tam bezpiecznik 1A. A jeśli stycznik, to może go zahermetyzować, byle cewki nie przegrzać ?

Reply to
PeJot

lwh pisze:

Stycznik nie jest przystosowany do rozłączania prądów zwarciowych. Nawet prąd znamionowy ale silnie indukcyjny powoduje w pewnych sytuacjach, że stycznik błyska, śmierdzi i kopci na czarno, a po wszystkim staje w płomieniach (z tą niepalnością materiałów to różnie bywa - kilka razy miałem okazję własnopłucnie gasić taki fajerwewrk).

Reply to
ARW

PeJot pisze:

Jeśli to jest w jakiejś szafie sterowej, to chyba nie ma potrzeby robienia takich wynalazków jak hermetyzacja. Widziałem rozwiązanie ze stycznikiem umieszczonym w tablicy wstępnej zasilającej dźwig osobowy. W przypadku awarii stycznik miał odcinać zasilanie. Działa toto już parę lat na jakimś strychu w warunkach dalekich od laboratoryjnych i nic się z tym nie dzieje.

Reply to
ARW

lwh pisze:

Stycznik mógłby być w rozdzielnicy, lokalizacja to pomieszczenie biurowe.

Aha, mam już w ręce owe styki pomocnicze nr kat. CPV 31211310-4 co można założyć do głównego wyłącznika, ale one są naprawdę delikatne.

Reply to
PeJot

lwh pisze:

Czyli o owej s-ce 1A która obecnie robi za zabezpieczenie można zapomnieć ?

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.