Realizacja ,,przekaźnika'' bez elem

Witam.

Jak można zrealizować coś na kształt przełącznika/przekaźnika, ale bez użycia elementów mechanicznych?

Cel - np. podpięcie się pod przycisk telefonu komórkowego i jego załączanie, włączanie / resetowanie komputera poprzez zwieranie pinów Power / Reset na płycie głównej (standard ATX oczywiście), etc.

Rozumiem, że podpięcie tego do wyjść układu sterującego, na których możemy wystawiać jedynie logiczne 1 i 0 jest totalną pomyłką, bo pojawi się nam niepożądane (a może nawet szkodliwe) napięcie. Skutek tego może być zapewne różny.

Trzeba, jak sądzę, móc dane wyprowadzenie wprowadzać w stan wysokiej impedancji albo zwierać do któregoś punktu. Jak zrealizować pierwszy z tych stanów? Są mikrokontrolery, które takie coś potrafią bezpośrednio, są jakieś scalaki, które możnaby do tego zaadoptować, ale... Jak to zrobić najlepiej / najprościej?

Nie chcę używać przekaźników.

Reply to
Arczi
Loading thread data ...

Użytkownik "Arczi" snipped-for-privacy@te.spam napisał w wiadomości news:es297s$n0f$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

to powyżej nie do końca rozumiem

Kiedyś potrzebowałem sterować stykami kalkulatora (klawisze w układzie matrycy). Układ elektroniczny wystawiał jedynkę, przez rezystor podawałem to na bazę tranzystora, kolektor i emiter stały w miejscu przycisku. Masy kalkulatora i sterowania połączone razem. Działało bez problemów.

Reply to
Desoft

Użytkownik "Arczi" snipped-for-privacy@te.spam napisał w wiadomości news:es297s$n0f$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Przekaźnikiem półprzewodnikowym ? Zwanym czasami transoptorem :-)

Są różne rodzaje Prawdopodobnie będziesz musiał użyć ten najdroższy firmy CP Clare lub chińskiego mutanta o dużej czułości z wyjściem tranzystor MOSFET. Może wystarczy ci zwykły transoptor , przyjrzyj się różnicom LTV 815, LTV

816.
Reply to
lwh

Arczi napisał(a):

Może jakiś tranzystor polowy, a sterować potencjałem na bramce.

Reply to
Filip Ozimek

Co jest niejasne? Zaciemniłem obraz przez slashe?

Chodzi o to, że potrzebuję złożyć układ, działający tak jak opisany przez Ciebie - który będzie na przykład "wciskał" przyciski na klawiaturze telefonu (znaczy się realizował ich załączenie, ale niemechanicznie). Albo włączał komputer, będąc podpiętym pod włącznik, który po prostu zwiera dwa odpowiednie piny wyprowadzone na płycie głównej. Mógł też na przykład resetować komputer, jeśli podepnę go pod piny odpowiedzialne za sprzętowy reset. Lub inne podobne pomysły - ma działać jak monostabilny (lub bistabilny - kwestia samego programu) przycisk, sterowany programowo. Bez zastosowania przekaźników mechanicznych.

Dokładnie o to chodzi. Pomyślę dokładniej jak to się zachowuje, zapewne zastosuję. Dzięki!

Uwagi, może podobne pomysły? :) Dzięki z góry!

Reply to
Arczi

nie, nie było jasno napisane że chodzi o dwa urządzenia. komputer (PC) steruje się w standardowy sposób przez podanie zwarcia na dane piny. Tak zresztą zrobiłem reset automatyczny w moim komputerze. Tranzystor zwiera do masy reset. Można tutaj używać standardowych bramek TTL z otwartym kolektorem.

Reply to
Desoft

Ma wade - potencjal liczymy wzgledem zrodla, a i potencjal na drenie musi byc odpowiedni.

Czyli potencjal sterowanego obiektu nie moze sie mocno zmieniac. Czesto tak naprawde nie ma tego problemu - np "power on" w ATX zwierac trzeba do masy, a nawet mozna sterowac sygnalem TTL, bo podanie niewielkiego napiecia nie szkodzi, zasilacz sam tam takie wystawia/

Typowe rozwiazania to jednak:

-transoptory - wada: wyjscie bipolarne a czesto Darlington i "zwarcie" jest kiepskie.

-transoptor polowy .. luzem chyba nie robia, ale Elfa swego czasu miala mikrostosy generujace pare V - mogly juz sterowac polowym.

-optotriaki - chyba jeszcze gorsze niz transoptory i sie nie wylaczaja, ale na wyzsze napiecia AC dobre.

-transformator wyzwalajacy triak/tyrystor

-transformator z prostownikiem sterujacy mosFET.

A czemu nie mechaniczne ? Moze czasem nie warto sie bac ?

J.

Reply to
J.F.

Ano, tak samo jak telefon, kalkulator i cokolwiek, gdzie występują podobne przyciski monostabilne. Sam to napisałem w pierwszym poście, gdy pytałem o realizację takiego zwarcia. :P

Reply to
Arczi

Tego się obawiam od samego początku.

To z kolei pociesza. Tylko że chcąc to podpiąć kiedyś do innego urządzenia, już może być gorzej, prawda? Może i nic nie uszkodzę, ale pojawienie się potencjału ~5V może wywołać niepożądane skutki, prawda?

Łojej, a ja myślałem że to jest jakiś banał, pewny, masowo stosowany, którego jednak nie potrafię sam wymyślić.

Bać? A czego mam się tu bać? Że kiedyś padnie / zgrzeje się? Zakłóceń? Generalnie chodzi o to, że rozwiązanie z przekaźnikiem wydało mi się tutaj wprawdzie banalne, jednak "mało eleganckie". A przede wszystkim chciałbym, by urządzenie to było całkowicie bezgłośne i nigdy nie zdarzyło się, aby kogoś wkurzyło pykanie przekaźników.

No i jakaś nauka na przyszłość - może będę potrzebował zrezygnować z przekaźników z innej przyczyny, może rozwiązanie przyda się w nieco innym celu i będzie wymagało specjalnych właściwości, których przekaźniki nie zapewnią? Szybkość, stany nieustalone...

Dodatkowo - z ciekawości.

// Również dziękuję.

Reply to
Arczi

Jest czegoś takiego sporo i akurat do tego typu zastosowania to nadają się dobrze. Działają niezbyt szybko, ale jak mają zastępować przekaźnik to nie ma to znaczenia, zapewniają za to separację galwaniczną obwodu wykonawczego i sterowania, rezystancja zwartego "styku" niewielka. Nazywa się to "Photomos relay" itp. Zobacz np taki:

formatting link
Niestety, nie są to elementy zbyt tanie.

Pozdrawiam.

Reply to
Stasiek_T

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

a nie prosciej 4066?;)

pozdrawiam Artur

Reply to
ArturVF500

Moze. Moze byc tez zupelnie inny problem - np masz Reset plyty glownej, Pewnie przyjmuje okreslony stan .. ale nie wiesz jaki. Na jednych plytach przycisk moze laczyc z +5V, na innych GND..

Najgorzej jesli np podpinasz sie pod klawiature, a ta jest matrycowa i cyklicznie przemiatana.

Zobacz jeszcze 4066 i podobne switche maxima - moze przypasuja.

A elektroniczne sie przepali. Przekaznik lepszy, bo i ESD mu nie straszne, i slychac ze dziala co ulatwia diagnostyke, i recznie da sie przycisnac..

Zalezy co robisz .. ale kontraktony sa cichutkie, trwale, szybkie, malo pradu biora itp.

Jesli w oryginale byl przycisk, to urzadzenie na drganie zestykow odporne :-)

J.

Reply to
J.F.

Jeśli chcesz się odizolować od sterowanego urządzenia to transoptor

formatting link
Jeśli nie musisz to układy typu otwarty kolektor - ale wówczas musisz mieć trochę więcej informacji o steowanym urządzeniu.

Reply to
Bogdan Gutknecht

Dzięki, to cenne.

To co robię to akurat popierdółka, więc żywotność i pewność zadziałania nie jest jakaś krytyczna. Ale w innym przypadku już może być ważna...

Poszukam, warto spróbować.

Ano, w takim przypadku na pewno. :)

Reply to
Arczi

Dziękuję wszystkim za odpowiedzi. Teraz czas zabrać się za lekturę i testy! :)

Reply to
Arczi

Tez ma swoje wymogi jesli chodzi o potencjaly.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.