Re: kit dobrego wzmacniacza Lampowego s?uchawkowego

=B6ci

Ano, tu si=EA zgadzam. Upewnia=B3em si=EA tylko, bo kiedy=B6 tak wyleczy=B3em jednego agenta z woj= ny winyl vs CD i rzuci=B3em go w wojn=EA stary vs nowy mastering... (,,przegra=B3em'' winyla na CD i pu=B6ci=B3em to CD vs. oryginalny winyl vs. drugie CD z niby tym samym, ze sklepu... wnioski narzuci=B3y si=EA same - nie na technologi=EA jako tak=B1 nale=BFa=B3o psioczy=E6...)

-- Marek Lewandowski ICQ#/GG#: ask per mail. mail: locust[X]poczta/onet/pl my gallery:

formatting link
my kind-of-a-blog:
formatting link

Reply to
Marek Lewandowski
Loading thread data ...

U¿ytkownik "PAndy" napisa³

To zadne przeskakiwanie , to podstawy problowania. Bez rozwiazania postawionego zadania dyskusja nie bedzie konstruktywna. Przeciez komentowales moje stwierdzenie o pojawieniu sie harmonicznych. Kazac mi to przyblizyc. Jak to inaczej wykazac jak nie transformata.? Chyba jednak Ty "uciekasz" z tematu :))

H.D.

Reply to
H.D.

ok, wiec zrobmy zalozmy ze mamy sinus , amplituda np 0dBFS, widmo fft pokaze nam jedne prazek o amplitudzie 1, teraz chcesz zakraglic amplitude takiego prazka (odrzucic 8 bitow z 16 reprezentujacych ten prazek,), robimy IFFT i co jest efektem takiej operacji? ano dalej sinus o amplitudzie wynikajacej z zaokraglenia... ale dalej mamy czysty sinus...

Reply to
PAndy

???? mastering jest robiony zazwyczaj na 24 lub 32 bitach (czasem na 64 bitach), z reguly probkowanie 96 lub 192, potem jest robiona konwersja w dol na 44.1 i 16 bitach.

"Noise shaping in audio is most commonly done as a bit-reduction scheme. The quantization error from straight dither is flat, white noise. The ear, however, is less sensitive to certain frequencies than others at low levels (see Fletcher-Munson curves). By using noise shaping we can effectively spread the quantization error around so that more of it is focused on frequencies that we can't hear as well and less of it is focused on frequencies that we can hear. The result is that where the ear is most critical the quantization error can be reduced greatly and where our ears are less sensitive the noise is much greater. One famous noise shaping algorithm is POW-R, designed by the POW-R Consortium. It uses a ninth order noise shaper to reduce 24 bit signals to 16 bits. By using such a steep noise shaper it can push much of the noise away from the critical 1 kHz to 4 kHz band and into the 20 Hz to

60 Hz and 12 kHz and up bands, where the ear's threshold of hearing is much higher. By doing so, the noise shaping algorithm can preserve complete 24 bit accuracy as far as the ear is concerned, providing as much as 150 dB of dynamic range where the ear needs it, even though the broadband noise (the cumulative noise from all frequencies) is still 96 dBFS. Not all algorithms that reduce bit depth by spreading the noise around are noise shapers. UV-22 and UV-22HR by Apogee, for example, are 24 bit to 16 bit dither algorithms that merely use colored (filtered) dither. This does not involve a feedback loop and does not involve the filtering of the quantization error, but merely involves pre-filtering the dither noise."

formatting link

Reply to
PAndy

U¿ytkownik "PAndy" napisa³

No to sprawdz, bo wg mnie to nieprawda. Sa dodatkowe prazki. Ale to nie moj problem :))

Ja chcialem uczciwie podzielic sie moja wiedza. Jezeli ktos uwaza ze sie nie znam, to nie mam pretensji, takie zycie :)) Jezeli ktos z tego skorzysta, jego szczescie. Ale podpowiem jeszcze, ze moje uwagi sa oparte nie o przypuszczenia a doswiadczenie. Ja to liczylem! Ale nie mam zamiaru znowu odrabiac zadan domowych. :)) Moge podpowiadac :))

Pozdrawiam H.D.

Reply to
H.D.

sa przetworniki audio 32bit? nie wspominajac o 64bit, co wydaje sie utopia;) przeciez 50Ohm rezystor bedzie w tym pasmie podobnie szumial co kilka LSB takiego 32bit ADC

Reply to
Greg(G.Kasprowicz)

spokojnie pomysl sinus jest reprezentowany w dziedzinie czestotliwosci jako pojedynczy prazek - jesli zmienisz rozdzielczosc bitowa to de facto oddzialywujesz na amplitude ale nie wprowadzasz nowych prazkow w dziedzinie czestotliwosci.

??? nie obrazaj sie - amplituda wspolczynnika ma np 1023.5 a ty to obetniesz - zaokraglisz to np 1023 to ze efektem tego ma byc nowy prazek? jak? jak wynikiem zaokraglenia w dziedzinie czestotliwosci ma byc powstanie nowego prazka... zmienimy ampplitude ok ale nie zmienimy niczego w widmie - tak ja to rozumiem - nie mowie ze sie nie myle...

Reply to
PAndy

U¿ytkownik "PAndy" napisa³

Nie obrazam sie :)) czasami brakuje mi tylko cierpliwosci :)) Jak chcesz sie jednak tym pobawic to popatrz na to w nastepujacy sposob jezeli masz 16 bitow i wezmiez 1 Hz ( dla teorii niewazne czy slyszysz) Dla ulatwienia przyjmujmy ze probkowanie jest rowniez 2^16 s/sek. Jezeli obetniesz teraz na przyklad 15 najmlodszych bitow, to otrzymasz ( po przetworniku A/C prostokat a nie sinus i tym samym wszystkie harmoniczne odpowiadajace prostokatowi. Jezeli wytniesz mniej bitow to otrzymas sinus ale z prostokatow, gdzie masz paczki jednakowej wartosci sasiadujacych ze soba probek. Pojedynczy prazek mialbys gdyby probki z tych paczek mialy wartosci odpowiadajace sinusowi odpowiadajace ich pozycji ale tak nie jest ! Roznica do sinusa daje te harmoniczne ! Jezeli ktos to sam do konca policzy to widzi zawsze te harmoniczne :)) Dlatego namawiam do liczenia :))

Jezeli ktos chce naprawde cos sie dowiedziec to wtedy podpowiada sie nie zwracajac uwagi ( obrazajac sie) na forme zapytan. Tylko w przypadku gdy rozmowca chce upacie udowodnic ze ma racje i wie lepiej, ciagniecie dyskusji jest bez sensu :)) Czasami i ja sie myle, gdy za szybko chce odpowiedziec i przy okazji cos uproszcze :)) W takich przypadkach jednak prostuje informacje.

Pozdrawiam H.D.

Reply to
H.D.

U¿ytkownik "Greg(G.Kasprowicz)" napisa³

utopia;)

Wtedy chodzi nie o przetwarzanie A/C czy C/A a o przetwarzanie (processing) obliczeniowy. Obliczenia w stalym przecinku tez "szumia" :))

H.D.

Reply to
H.D.

? czesc rzeczywista odpowiada za amplitude - kazda wartosc reprezentuje amplitude pojedynczego sinusa, nie rozumiem jak zmiana amplitudy takiej wartosci ma wytworzyc inne sinusy...(harmoniczne) - by powstaly inne sinusy musialbym zmienic wartosci amplitud...

widac kazdy z nas inaczej rozumie transformate fouriera...

Reply to
PAndy

U¿ytkownik "PAndy" napisa³

Przeciez zmienily ! H.D.

Reply to
H.D.

"Greg(G.Kasprowicz)" wrote in message news:f6lok1$og1$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

czy ja mowie o konwersji ADC? pisze o masteringu - a co do konwersji realne jest stworzenie przetwornika 22 - 24 bity z pasmem kilka MHz i potem robisz to samo co opisales dla przetwornika 1 lub kilkubitowego i modulatora DS...

Reply to
PAndy

w zmiennym tez :) tyle ze obliczenia na kilkudziesieciu bitach zdecydowanie szumia duzo ponizej -150dBFS. ile wynosi szum przeplywu krwi w uszach? 20dB? 30dB?, jaki jest prog bolu? 130dB? 140dB? - to jaka jest teoretyczna dynamika sluchu? 100dB?

Reply to
PAndy

no nie... kazesz mi trunkowac - wprowadzac blad kwantyzacji w wartosci wspolczynnika real dla jakiegos tam sinusa czyli pojedynczy wspolczynnik - obcinam mu mlodsze 8 bitow.... zmieniam amplitude tego sinusa ale nie zmieniam amplitud innych sinusow...

Reply to
PAndy

U¿ytkownik "PAndy" napisa³

Przepraszam ale to juz zwykle przegadywanie. A Fouriera nadal nie ma :)) Nic nie kaze.Ja tylko podpowiadalem :)) Widze, ze wiesz lepiej, wiec moje sugestie sa Ci niepotrzebne :))

H.D.

Reply to
H.D.

Profan i ignorant ;-) Nie wiesz ze w wykrystalizowanej elektrolitycznie miedzi kierunkowej sa rozne wspolczynnika phi i theta?

To samo w fabryce airbusa w UK. Nie pamietam tylko w ktorej, ale maja aktywne poziomowanie.

--
Jerry1111
Reply to
Jerry1111

Dnia Fri, 6 Jul 2007 20:33:29 +0200, H.D. napisa³(a):

Panowie, sprzeczacie siê o pietruszkê. Jakiekolwiek znieksztcenia poni¿ej

1% czy to liniowe czy nieliniowe s± niero¿ró¿nialne przez ludzkie ucho...
--
Jacek
Reply to
Jacek Maciejewski

Tak apropos - czy sa juz cyfrowe instrumenty ? Tzn mam na mysli takie ktore w studiu sie dolacza do magnetofonu cyfrowym traktem a nie przez DAC/ADC.

A moze zgubilem epoke, bo w zasadzie wypadaloby nagrac na komputerze sekwencje sterujace [midi czy cos lepszego] i dopiero na sam koniec wygenerowac idealne probki do zapisu na matrycy.

Hm, kompresory chyba TIM nie produkuja ?

Dobrze sfuzowanej :-)

No i czy na koncertach nie dominuja juz przypadkiem wzmaczniacze tranzystorowe, a moze nawet impulsowe ?

J.

Reply to
J.F.

Owszem, bedzie taki "schodkowany trojkat"

I tu nastapi wredna sprawa, bo roznica nie jest szumem tylko dosc periodycznym sygnalem.

Owszem.

Ale mowiac szczerze nadal nie rozumiem co chciales przekazac.

O co chodzi z tym "nie mozna wszystkich bitow na dynamike dla 100Hz" ?

J.

Reply to
J.F.

Rozumiem ze wycinamy 8 bitow z probek przebiegu i to dalej rozwijamy w szereg ?

No nie sa. Tylko co z tego, skoro sprzet cyfrowy takiej operacji nie robi ?

Szumy sa na poziomie 1 bitu z 16 - a to jest na poziomie ledwo slyszalnym, a w obecnosci silniejszego sygnalu to juz w ogole nieslyszalnym.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.