moc wyjsciowa wzmacniacza

Witam

Czy znajac moc wyjsciowa wzmacniacza stereo (570W) to moge powiedziec ile i jakiej mocy moge podlaczyc kolumny? Jaka jest moc na knal?

s.

Reply to
soonic
Loading thread data ...

No coz, dawniej bylaby 570 lub 285W, w zaleznosci od tego co producent wymyslil. Kolumny do tego zalecane nieco wieksze.

A dzis to juz nic nie znaczy, tak producenci kreca :-) W mocy sinus RMS [czyli prawdziwej] moze to byc od 2x570, do powiedzmy 6x10 :-)

J.

Reply to
J.F.

soonic snipped-for-privacy@op.pl napisał(a):

Na tabliczce znamionowej najczęściej podaje się pobór mocy a nie moc wzmacniacza, w dodatku w różnych krajach, w różnych czasach tę moc się różnie określało - czasem średnia, czasem maksymalna - nigdy nie wiadomo. Przykład współczesny: Yamaha na plecach kina domowego o mocy 6x100W napisała:

440W. Podaj dokładny typ wzmacniacza, może gdzieś się znajdą dane. Wmak
Reply to
Wmak

Mozna to latwo zmierzyc. Potrzebny bedzie oscyloskop, 2 rezystory o rezystancji R rownej te 4 omy ale o duzej mocy rzedu 150 W i zrodlo sygnalu sinusoidalnego 100, 1000 i 10 000 Hz czyli jakis generator m.cz. Rezystory podepnij do gniazdek glosnikowych, do jednego z nich podlacz oscyloskop. Na wejscia obu kanalow wzmacniacza podaj sygnal 1 kHz sinus i obserwuj na ekranie oscyloskopu co sie bedzie dzialo przy powolnym zwiekszaniu sygnalu sterujacego. Przy pewnym napieciu wejsciowym zobaczysz na wyjsciu obcinanie sinusoidy. Zmniejsz sygnal sterujacy do poziomu, przy ktorym to obcinanie bedzie niewidoczne. Zmierz napiecia wyjsciowe U na rezystorach, ktore winny byc rowne a same rezystory bardzo gorace. Napiecie to pomnoz przez siebie i podziel przez rezystancje obciazenia czyli te 4 omy. P = U^2/R To jest moc wyjsciowa Twojego wzmacniecza na kanal w konfiguracji rownoczesnego obciazenia obu kanalow. Mozesz powtorzyc pomiar przy wysterowaniu tylko jednego kanalu; ta moc wtedy bedzie nieco wieksza. Powtorz pomiar dla innych czestotliwosci i rezystancji obciazen; uzyskasz orientacyjna charakterystyke przenoszenia. Zastosuj glosniki o mocy rownej 1.5 P czyli tej okreslonej mocy na kanal. Powodzenia.

Reply to
Tornad

25 sztuk RDCO 100 om/5W - masz 4 omy 125W. A jak uzyjesz RDCO 8W, to masz 200W. 20+ lat temu zrobiłem sztuczne obciążenie na 2 * 8 om/60W na 24 sztukach rezystorów RDCO 2.7 om/5W (po 12 sztuk na kanał). Do dzisiaj trzymają dokładność rzędu 1% Są też rezystory dużej mocy przystosowane do mocowania na radiatorze (np. firmy DALE), ale ciężko o dokładne wartości.

Spirala grzejna to upierdliwe rozwiązanie - nie da się lutować a styki skręcane bywają niestabilne. Jako rozwiązanie jednorazowe - nadaje się bardzo dobrze.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

no dobrze, Panowie, cos juz wiem, chyba mi to wystarczy dzieki za posty

s.

Reply to
soonic

Dziekuje za uwage ale ja tez nie jestem elektronikiem. Ale mam mature. Tyle, ze te z przed reformy szkolnictwa wprowadzonej u nas na sile, na wzor "hamerykanski" tym razem. To co napisalem naprawde nie wymaga wiedzy uniwersyteckiej. Pamietam w latach 70-tych na egzaminie wstepnym z fizyki na politechniki bylo zadanie, w ktorym trzeba bylo wiedziec, ze warunkiem pelnego przekazania mocy jest rownosc rezystancji zrodla i odbiornika. Wymagali nawet narysowania wykresu dopasowania, o ktorym wspomnialem. Ta pewnie, ze z punktu widzenia "producenta" urzadzen elektronicznych i pokrewnych, pewna, nawet podstawowa wiedza na temat jest niemile widziana gdyz ulatwia wcisniecie klientowi bylejakiego badziewia. Ale czy dlatego musimy rownac do poziomu zrodlowego czyli amerykanskiego, w ktorym klient ma wiedziec tylko to, co napisza w gazecie? Pozdrawiam

Reply to
Tornad

Tornad napisał(a):

Zdaje się że dla sinusa moc wynosi: P = U^2/2*R

Pozdro

Reply to
Luk

Nie nie. To jest zadanie "jak wyciagnac najwieksza MOC ze zrodla". Moc sie wtedy dziela po rowno - polowa dochodzi do obciazenia, polowa sie traci na rezystancji wewnetrznej zrodla. Czyli w praktyce nikt tak robi, bo po co komu 50% strat ?

Drugi przypadek wymagajacy dopasowania to laczenie urzadzen w.cz, ale to zupelnie inna bajka.

A trzeci to wlasnie wzmacniacz. Da za duzy prad to sie spali. Pojektowany jest na jakies obciazenie, np 8 ohm. Ma jakies gorne napiecie wyjsciowe. Podlaczysz 16 ohm - nie osiagnie pelnego pradu i mocy. podlaczysz 4 ohm - jesli zadziala ogranicznik pradu to nie osiagnie pelnego napiecia .. i pelnej mocy tez. A jak nie zadziala to sie spali :-)

Ale rezystancja wyjsciowa wzmacniacza jest zupelnie inna, zazwyczaj mala.

J.

Reply to
J.F.

To zależy, co rozumiesz przez U. Ogólnie - nie - moc wynosi P = U^2/R i nie chce być inaczej.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

RoMan Mandziejewicz schrieb:

chiba na skróty napisał. Jak Ro = Rl = R to wzór P = U^2/2*R jest prawidłowy. (Ro rezystancja wyjściowa wzmacniacza, Rl opór obciążenia)

Waldek

Reply to
Waldemar

Jasne. Tylko, że ja już nawet nie pamiętam, kiedy ostatnio widziałem wzmacniacz z Ro = Rl. W obecnie produkowanych wzmacniaczach Ro = 0 (a jak się postarają, to bywa nawet mniej, ale to już inna bajka).

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.