Re: kit dobrego wzmacniacza Lampowego s?uchawkowego

....akurat przy HD 600 słychać nawet jak mucha siada na przewodzie słuchawek :) wytrawni audiofile potrafia rozpoznać, który kanał zakłóca ;)...a teraz serio...www.headwize.com Do HD 600 tylko lampiak :) wtedy pokażą co potrafią. Pzdr.

Reply to
PawelM
Loading thread data ...

wszystko napisane po łacinie brzmi mądrze. To powyżej, to mieszanka banałów (to, że druty się ciągnie, i że aby energię sprzedać, musi ona popłynąć) i bzdur.

Reply to
Marek Lewandowski

Ależ umie, nawet tu na grupie podano stado przyczyn dla różnic w brzmieniu wzmacniaczy lampowych i innych. Tylko jakoś żaden lampowy maniak nie potrafi przyjąć do wiadomości, że jego lampy brzmią mu przyjemniej, bo silniej zniekształcają. Jakoś zatrzymuje się to na uszach i do mózgu nie dochodzi.

Rozpoznam na słuch bez pudła traktor na niskoprężnym silniku Ursusa, jest to dowód na bezwzględną wyższość dziesięciolitrowego, piętnastokonnego jednocylindrowca w porównaniu do diesla. Po raz dziesięciotysięczny: to, że komuś dane brzmienie bardziej pasuje, nie czyni tego brzmienia lepszym, a już na pewno nie stanowi dowodu na wyższość jednej technologii nad drugą.

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik "Marek Lewandowski" napisał:

Naprawdę? Podaj choć jedną.

To kompletna bzdura. Jest dokładnie odwrotnie.

To przykład merytorycznego argumentu!!!

Koplejny przykład rzeczowego argumentu. Do tego się nie odniosłeś:

Pewnie wszystkie zespoły o światowej renomie to głupcy, którzy nie wiedzą co czynią.

W ogólnym przypadku masz rację, ale w tym konkretnym nie. Trzeba problem poznać "od środka". Spytaj pierwszego lepszego gitarzystę (nie jakiegos podwórkowego amatora) co myśli o wzmacniaczu tranzystorowym. Odpowiedź znam.

Reply to
Remek

Remek napisał(a):

Mamy już ten dźwięk z piecyka lampowego i co dzieje się z nim dalej na scenie lub estradzie ?

1) Trafia na dynamiczny mikrofon kierunkowy ustawiony w bliskiej odległości od głośnika (rezonanse zawieszenia membrany, efekt zbliżeniowy) 2) Sygnał z mikrofonu jest wzmacniany w przedwzmacniaczu miksera (te okropne tranzystory, kondensatory elektrolityczne w torze sygnału !!!) 3) W mikserze przechodzi przez kilkanaście wzmacniaczy operacyjnych, po drodze trafia do kompresora (a w nim VCA i analogowy układ mnożący albo nawet i fotorezystor - okropne TIM). 4) Jest przetwarzany przez cyfrowy rekorder albo crossover albo procesor systemu line-array.

Jaki końcowy efekt ? Całe przetwarzanie opisane w punktach 1-4, którym "brzydzi" się audiofil nijak nie wpływa na odbiór materiału który powstał na scenie (w lampiaku). Gdyby sprzęt tranzystorowo - cyfrowy miał zniekształcać dżwiek (TIM) zaś lampowiec miałby dawać ów "czysty" sygnał to na koncercie nie usłyszelibyśmy ciepłego brzmienia gitarki.

Wzmacniacz lampowy w "piecyku" nawet bez przesteru "gra" harmonicznymi, nieliniowością magnetyczną transformatora i rezonansami dobrego głośnika. Tanie combo tranzystorowe to zaś z reguły również i tani głośnik z płaską charakterystyką. I w tym też jest cała "magia".

Reply to
William

a nie naciąłeś się na - zazwyczaj paskudny - płaski mastering CD? Bo jakoś tak przy okazji ucyfrowienia procesu rzucono się do kompresowania dynamiki nagrań - bo można było...

Reply to
Marek Lewandowski

U¿ytkownik "William" napisa³

+. Mowia o jakosci, znieksztalceniach a wkladaja do niego kompresor ! :))
  • a sama lampa to tez czasami mkrofon. Moze wlasnie o to chodzi?

H.D.

Reply to
H.D.

U¿ytkownik "Marek Lewandowski" napisa³

Ja mowiac o CD mialem na mysli sama digitalizacje, Oczywiscie poczatkowe 16bitow ( stad kompresja dynamiki) i 44 Ks/s tez nie podobaly mi sie, stad tez pewne zastrzezenia ale powtarzanie ich dzisiaj przy 24 bitach i 96 Ks/s, lub nawet 192 Ks/s nie jest stosowne ( To nie jest uwaga do Ciebie) :)). . Pozdrawiam H.D

Reply to
H.D.

84dB dynamiki jest w wiekszosci sytuacji wiecej niz potrzeba
Reply to
PAndy

sam efekt mikrofonowania wystepuje i w polprzewodnikach, kondensatorach, rezystorach itd...

Reply to
PAndy

U¿ytkownik "PAndy" napisa³

To prawda, ale nie wszystkie bity mozna przeznaczyc na dynamike, nalezy jeszcze przewidziec na ksztalt. Jesli przeznaczysz wszystkie bity na dynamike dla 100 Hz , to otrzymasz wszstkie harmoniczne 100 Hz w pasmie slyszalnym ! ( i wtedy mozna mowic , ze slychac "bity" ) :)) H.D.

Reply to
H.D.

moglbys te mysl rozwinac?:)

Reply to
Greg(G.Kasprowicz)

U¿ytkownik "PAndy" napisa³

Oczywiscie tak, ale w kazdym z nich w rozny sposob i w rozny sposob oddzialywuje na calosc. Mozna uzyc tzw teorii wrazliwosci na policzenie wielkosci wplywu kazdego parametru na efekt koncowy.

H.D.

Reply to
H.D.

wszystko napisane po ³acinie brzmi m±drze. To powy¿ej, to mieszanka bana³ów (to, ¿e druty siê ci±gnie, i ¿e aby energiê sprzedaæ, musi ona pop³yn±æ) i bzdur.

bzdur ? niby w którym miejscu jest co¶ niezgodnego z prawd± ?

Reply to
sundayman

nie rozumiem, moglbys to rozwinac? to jak zrozumialem oznacza ze chcialbys zapisac sinusa wszystkimi wartosciami PCM czyli wychodziloby ze oczekujesz by fsin=fp/2^n gdzie n oznacza rozdzielczosc bitowa systemu... by zreprodukowac poprawnie fale sinusoidalna z teorii wynika ze wystarcza dwie probki, w praktyce 5. Problem ze w rzeczyiwstych nagraniach nie wystepuja sygnaly o takiej dynamice w pelnym spektrum. tak naprawde pelna dynamike 20 - 22 bitow mamy w bardzo ograniczonym zakresie - pozostale fragmenty pasma a juz szczegolnie jego granice da sie zreprodukowac z dynamika systemu 6 - 12 bitowego bez subiektywnego pogorszenia jakosci.

Reply to
PAndy

tylko ze ta prawda nie ma wiekszego wplywu na jakosc to tak jakby badac wplyw fazy ksiezyca na impedancje charakterystyczna kabla glosnikowego jakis wplyw tam pewnie bedzie, lecz bedzie calkowicie do zaniedbania

apropos ksiezyca jako ciekawostke powiem wam, ze w akceleratorach, kompensuje sie wplyw ksiezyca, ktory to powoduje zmiane ich geometrii o kilka mm tak samo poziom wody w pobliskim jeziorze czy jadace na gorze pociagi TGV, ktore potrafia zaklocac przebieg wiazki Jeszcze jak dzialal LEP, przez dluzszy czas ciekawily chlopakow fluktuacje w pozycji wiazki, powtarzaly sie codziennie z wielka regularnoscia. az ktos skojrzyl z rozkladem TGV :) przy dlugosci rury rzedu 27km, i srednicy wiazki rzedu ulamka mm takei zmiany bardzo przeszkadzaja na calym okregu LHC zamontowane sa silowniki wlasnie w tym celu, ktore o te kilka mm wyginaja rure :) dodam jeszcze, ze akcelerator jest 100m pod ziemia

Tak wiec wszystko ma wplyw na wszystko, i pewnie jak sie uprzec da sie to wykazac, lecz nie wpadajmy w paranoje.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz)

U¿ytkownik "Greg(G.Kasprowicz)" napisa³

Prosze ( w skrocie bo nie mam czasu

- wiecej znajdziez w pracach omawiajacych szumy kwantowanai)

Wez nie sinus a trojkat 16 to bitowy, o pelnym zakresie. Usun z niego 8 najmlodszych bitow, wtedy blad ( szum kwantowania) wyniesie 8 bitow. Czyli mozesz narysowac sobie osmio bitowy prostokat, ktory nalezy rozwinac w szereg. Jezeli teraz ten 16 to bitowy trojkat , obciety do rozdzielczosci 8 bitow zmniejszysz do poziomu 8 bitow. to jego blad kwantowania wynosi jeden bit a nie osiem. Prostokat bledu ma poziom tylko jednego bitu czyli 2^8 razy mniejszy!

Mysle ze winno wystarczyc :)) Czy myslales ze zlapales mnie na "niewiedzy" ? :))

Pozdrawiam H.D.

Reply to
H.D.

U¿ytkownik "PAndy" napisa³

Odpowiedz jak Greg()owi. Mozesz zabawic sie. Wziac sinus 16 bitowy. Rozwinac w szereg Fouriera. Potem wyciac 8 mlodszych bitow tego Fouriera i znowu rozwinac w szereg. ( brakujacych sampli nie wolno aproksymowac- maja wartosc poprzedniej) Sa takie same ?

H.D.

Reply to
H.D.

Nie. Naprawdê odró¿niam kompresjê dynamiki od produktów interferencyjnych pochodz±cych z przyjêcia zbyt niskiej czêstotliwo¶ci próbkowania w CD-Audio. Dla czêstotliwo¶ci 15 kHz ka¿dy okres to zaledwie _niepe³ne_ 3 próbki. I przy odtwarzaniu pojawia siê modulacja i jej szkodliwe produkty, niestety. Jakikolwiek wy¿szy, ci±g³y ton (a jest tego sporo np. w muzyce organowej czy "elektronicznej") zdradza _nieharmoniczne_ dodatki. To po prostu zgrzyta.

--
Best regards,
 RoMan                            mailto:roman@pik-net.pl
Reply to
RoMan Mandziejewicz

hm ty za latwo przeskaujkesz z dziedziny czasowej w czestotliwosciowa... i zapominasz o czym takim jak filtr rekonstrukcyjny na wyjsciu DAC. szumy kwantyzacji mozna zmniejszyc - sluzy do tego ksztaltowanie szumow - noiseshaping i dithering co wiecej mozna w systemie o 16 bitowej dynamice przeniesc sygnal o dynamice wiekszej np 120 - 140dB - kiedys dawno obeicalem J.F. dokladny opis jak to zrobic. za duzo czasu nie mam ale widze ze chyba trzeba bedzie siasc i o obietnice spelnic. w kazdym razie bez problemu mozna w 16 bitowym systemie przniesc np sinus o poziomie -140dBFS Szumy kwantyzacji w systemach 16 bit sa na poziomie akceptowalnym z punktu widzenia ucha i rzeczywistych warunkow odsluchowych.

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.