Re: idealna ?arówka diodowa, jak skonstruowa??

No tak, trochę pojechałem slangiem (nie żargonem) środowiska zbliżonego do tworzyw sztucznych. Miałem na myśli efekt zamrożonej szyby wykonany np. na powierzchni plexi. Istotnie różniący się od efektu satyny czy powierzchni piaskowanych. Co do designu to większość projektów przedmiotów użytkowych rozpoczyna się od designu czyli wstępnego wyglądu (formy) w moim rozumieniu. Potem brutalna rzeczywistość technologii materiałowej i możliwości wykonawczych gasi piękne zapędy grafików i wtedy powstaje k o n s t r u k c j a rzeczywista. Tak więc jest to troszeczkę inne rozumienie stanu rzeczy.

Sama konstrukcja nie zawsze musi być poparta designem ;-) A może w ogóle jestem w błędzie. Chciałem tylko pomóc koledze;-)

Reply to
bynio
Loading thread data ...

bynio pisze:

Luzik :-) ,ja tylko tak pod wpływem chwili.

Reply to
AW

bynio napisał:

A mnie właśnie przepaliła się pierwsza żarówka halogenowa w oprawie e27. Matowa o mocy 105W. Miała już chyba ponad rok, była intensywnie używana, sądzę, że deklarowane 2000 godzin przeżyła, więc żalu do niej nie mam. Wkręciłem nową, tej samej mocy, ale przezroczystą, bo innych w sklepie nie mieli. W tym przypadku to bez różnicy, bo świeci w zamkniętym papierowym kloszu. Ale w półotwartej oprawie wyglądałaby mniej przyjemnie.

Przy użyciu młotka przeprowadziłem reverse engineering nieboszczki. Zmatowienia bańki dokonano za pomocą rozpylenia jakiegoś delikatnego białego proszku, łatwego do starcia ze szkła. Na zdrowy rozum, tłumienie powinno być zaniedbywalne, zwłaszcza w porównaniu z dowolną zamkniętą oprawą rozpraszającą światło.

W czym do jasnej cholery tym kretynom o leplich łapkach przeszkadzało rozpraszające szkło żarówek? Ja wiem, że nieosłonięty żarnik halogenowy w wielu wypadkach musi przegrać z rozproszonym światłem świetlówki, więc

*cel* zakazu był pewnie właśnie taki. Ale może chociaż gdzieś próbowali to uzasadniać jakimiś milionami ton dw^Hitlenku węgla lub inną ściemą. Wie ktoś coś na ten temat?
Reply to
Jarosław Sokołowski

Użytkownik "Jarosław Sokołowski" snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@falcon.lasek.waw.pl...

Ale co - jest jakis zakaz rozpraszania ? Jest zakaz na zrodla swiatla o sprawnosci ponizej ~17 lm/W, jesli matowy halogen jest lepszy to czemu nie ?

Tak nawiasem mowiac:

-oprocz matowego szkla jest jeszcze mleczne, takie "zmatowione w masie".

-efekt wizualny moze gorszy, ale oswietloniowy chyba lepszy przy paru innych technikach - typu wlasnie szklo mrozone, groszkowe itp.

-czy mi sie wydaje czy kompaktowe swietlowki "z banka" to jest typowa swietlowka kompaktowa z rurka, ukryta w matowej bance ?

J.

Reply to
J.F.

Pan J.F. napisał:

Z tego co wszędzie piszą -- jest. Wszysktie żarówki matowe, niezależnie od mocy, 1 września stały się "nielegalne"

A tego zakazu z kolei nie ma. Żarówki o mocy 25W mają sprawność około 8 lm/W, a jeszcze przez kilka lat można je sprzedawać.

No właśnie o to pytam.

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.