Informacja diodowa...?

Dec 20, 2003 6 Replies

Posiadam urzadzenie do ktorego podpinam transformator. Strona wtorna to 12V



1,67A. Jak najprosciej wykonac uklad, ktory bedzie mi sygnalizowal dioda wmontowana w obudowe, ze transformator jest wlaczony.

dzieki za pomoc Krystian


Witam,

Dnia 03-12-20 (sobota) o 18:11, 'Krystian' napisał(a):

Najprościej to do uzwojenia wtórnego podłącz szeregowo rezystor

750-1000 Ohm i diodę LED, a równolegle z diodą LED podłącz diodę prostowniczą (w zasadzie dowolną, np. 1N4001) ale odwrotnie, tzn. katoda LED z anodą prostowniczej, itd. Prostota rozwiązania powoduje, że zauważalne może być miganie diody. Aby nie migało ja zrobiłym to tak (dołożył diodę i kondensator): 0--R---DP----+----+ | | +----+ | + | | C /DP LED | - | | | 0-------+----+----+

gdzie: R - rezystor (0.75..1k Ohm), DP - diody prostownicze, LED - LED :), C - kondensator elektrolityczny (zaznaczone zaciski) 100uF/25V.

U¿ytkownik "Dykus" snipped-for-privacy@poczta.fm napisa³ w wiadomo¶ci news: snipped-for-privacy@poczta.fm...

Aby nie miga³o ja zrobi³ym to

Dykus dzieki za pomoc. Ale nie moge sie polapac w tym rysunku. Szeregowo najpierw rezystor pozniej dioda prostownicza za nia. Do tej diody rownolegle - dioda prostownicza i z nia szeregowo dioda led. Czy tak... ? A jak ten kondensator

Czy mozesz mi to opisac dokladniej

dzieki

Krystian

Witam,

Dnia 03-12-20 (sobota) o 21:35, 'Krystian' napisał(a):

Wydaje mi się, że poniższy schemat wyjaśnia wszystko, a tamten był zwalony (rezystor w innym miejscu) = kondensator rozładowywałby się tylko przez diodę. Dajesz szeregowo diodę (D1), rezystor i diodę LED. Do zacisków diody LED przyłączasz równolegle drugą diodę prostowniczą (D2) ale odwrotnie. Katodę diody D1 (tam, gdzie jest pasek na obudowie) podłączasz do plusa (+) kondensatora elektrolitycznego C, a drugi zacisk kondziora do: katody LED, anody D2 i zacisku transformatora.

Inna wersja schematu:

D1 ~ O-------|>|----+--------+ | | +-+ | R | | | +-+ | | | +-----+ | + | | --- -- -- --- C D2 /\ \/ LED | -- -- | | | | | | | ~ O--------+-----+--------+

Być może są prostsze rozwiązania tego problemu, poczekaj jeszcze. :) Najprościej dołączyć do uzwojenia wtórnego neonowkę na 220V i sprawa załatwiona.

Osoba podająca się za: Dykus przyczyniła się do uszczuplenia moich skromnych zasobów dyskowych ;-) wraz z kolejną wiadomością wysłaną

2003-12-20 21:57: <ciach schemat>

Po co nosić szelki i pasek??? Jedna dioda prostownicza wystarczy. Albo w szereg z LED-em, albo antyrównolegle do niego. A neonówka AFAIK nie zadziała - wymaga kilkudziesięciu V do zapłonu. Najprostsze rozwiązanie-miniaturowa żaróweczka na 12V. Przy pobieranym prądzie 20mA nie będzie się nawet specjalnie grzała.

pierwotnego

Robert

Witam,

Dnia 03-12-21 (niedziela) o 00:00, 'badworm' napisał(a):

I takie rozwiązanie opisałem (+ rezystor oczywiście), problem w tym, że aby dioda nie myrgała trzeba dołożyć kondzior i może wtedy rzeczywiście nie jest potrzebna dioda D2.

Tak jak poprawił mnie Robert W. chodziło mi o podłączenie neonówki w uzwojenie pierwotne - rozwiązanie takie, jak w podświetlanych wyłącznikach.

BTW jeśli w układzie (po transformatorze) jest jakiś układ prostujący to wystarczy podłączyć do niego LEDa z rezystorem...

Join the Discussion

Have something to add? Share your thoughts — no account required.

Didn't find your answer?

Ask the community — no account required