Radia retro, brakuje lampy? Zrob ja sobie sam.

Kto sam sprobuje

formatting link
Kabelek

Reply to
Kabelek
Loading thread data ...

Kabelek pisze:

Sporo sprzętu trzeba mieć w warsztacie, żeby taką lampę zrobić. Dla jednej sztuki nie bardzo się opłaca

Reply to
TomaszB

Dnia Sun, 6 Jan 2008 13:30:23 +0100, Kabelek napisał(a):

faaajne! podobało mi się. ciekawe skąd gościu bierze materiały - zgrzewalne i przystające do szkła druciki, blachę i wreszcie katody. bo katod to chyba sam nie robi :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Jarek P. pisze:

Zrobiłem spawarkę/zgrzewarkę do tworzyw z 400VA toroida owiniętego najgrubszym przewodem miedzianym jaki znalazłem (tzn przewód typu auto-audio-zasilający w przeźroczystej izolacji, gruby jak palec, plecionka miedziana), na drugim końcu tego ustrojstwa pasek blachy z puszki/konserwy pracujący jako grzałka. Regulacja mocy triakiem + u208b, przy pełnej mocy pasek blachy o szerokości ~1.5cm robił się jasnoczerwony, cieńszy zapewne by się przepalił. Gdyby zasosować sensowne elektrody miedziane - cieńkie druciki z pewnością dało by radę zgrzewać.

Reply to
BartekK

Dnia Sun, 6 Jan 2008 19:49:24 +0100, Roman napisał(a):

Na to wygląda że to jednak drut, choć jest cień szansy na to że jednak jakoś powierzchniowo aktywowany. Ale już druciki przepustów mają w miejscu przyszłego kontaktu ze szkłem jakąś inną powierzchnię. Pewnie jakieś gotowce.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Sun, 6 Jan 2008 13:30:23 +0100 na fali pl.misc.elektronika stacja Kabelek snipped-for-privacy@gmx.de nadała:

U nas też potrafią:

formatting link
Po więcej informacji i kontakt z ich twórcą zapraszam na formu Triody:
formatting link

Reply to
Tomasz Szcześniak

Tu raczej nie jest istotne napięcie co prąd (zwarciowy), by wymusić wydzielenie odpowiedniej mocy w odpowiedniej objętości. Można by to obliczyć. Chcemy rozgrzać od 20'C do temperatury stopienia - powiedzmy żelazo ~1500'C - pewną ilość o cieple właściwym 440 J/(kg*K). Powiedzmy że tej blaszki/drucika jest malutko, 0.001kg. I powiedzmy że ciepło nam nie ucieka ze strefy zgrzewania przez przewodzenie w otoczenie.

440/[0.001kg*(1500'C-20'C)] = 297,3 J = 297,3 W * s Wcale nie taka okrutna moc, niecałe 300W trzeba by wydzielać przez 1s, albo 600W przez 0.5s (lepiej, mniej ucieknie ciepła przez przewodzenie). Trzeba by oczywiście uwzględnić jeszcze ciepło topnienia, bo połączą się chyba tylko stopione elementy...

Już mi sie nei chce obliczać ile mOhm by miała taka bryłka żelaza o masie 0.001kg i np kształcie sześcianu, i jaki prąd wydzieliłby na takiej rezystancji wcześniej obliczoną moc (z zapasem na rozproszenie i ciepło topnienia). Ale jak widać - nie jest to jakiś kosmos.

Reply to
BartekK

'na oko' na tym filmie bylo 200-500A, ale sa bardziej doswiadczeni ode mnie na grupie w temacie zgrzewarek.

Powinien starczyc.

Reply to
Jerry1111

To mi wygladalo na zwykla, mala reczna zgrzewarke samochodowa.

J.

Reply to
J.F.
[...]

Podczas czego?

Co?

Nie rozumiem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.