PT100 - a jednak jest to mo?liwe

Czy mógłbyś podać przykład lepszego zamiennika dla LM358 w tej aplikacji? A gdybyś podał przykład rail-to-rail to już było by super.

Uznanie w oczach chociaż jednej osoby daje satysfakcję. Bo większość twierdzi że ten układ nie ma prawa działać.

pytajacy

Reply to
pytajacy
Loading thread data ...

Użytkownik "!sp" snipped-for-privacy@am.er napisał w wiadomości news:jcf2f6$iqm$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl...

Tylko ma prowadzone małe dodatnie sprzężenie zwrotne w postaci R41 które korygu w pewnym stopniu błąd. Można to znaleźć we wspomnianym przez Zbycha dokumencie

formatting link
7 i 8.

Reply to
Ukaniu

Użytkownik "Ukaniu" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:4eeb105a$0$1464$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Można i tak interpretować. Linearyzacja koślawości Pt100 w tym aspekcie, to wg mnie nadużycie. Wykresy to ukazują.

Reply to
!sp

Układ prawo działać ma ale gwarantować parametrów to ja osobiście bym nie chciał. Pytanie jaka dokładność zadowala i jakie mogą byc konsekwencje jej braku. Jeśli stosujesz opampy o dużych niezrównoważeniach najlepiej jednak stosować takie które można skompensować zewnętrznie (dodatkowe nogi). Wzmacniacz dodatkow skompensowany jest dużo bardziej stabilny termicznie. Jak mam jakiś układ wymagający referencji w pomiarze i przetwarzaniu to dobrze dać jedną i tak zaprojektować układ aby jej starzenie możliwie się samo kompensowało.

Reply to
Ukaniu

Użytkownik "!sp" snipped-for-privacy@am.er napisał w wiadomości news:jcf3np$lr9$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl...

Hmm, odnosząc się do w.w. dokumentu uważasz że kompensacja błędu do wartości

+0,05 -0,02 st. C w zakresie -100 +200 w porównaniu do liniowego układu gdzie mamy -3,5 +0,5 w takim samym zakresie to nadużycie? - dla mnie to ciekawa alternatywa do rzeźby w cyfrowym przetwarzaniu sygnałów z "jakąś" świadomością propagacji błedu w algorytmie.
Reply to
Ukaniu

Użytkownik "pytajacy" snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@z25g2000vbs.googlegroups.com... Czy mógłbyś podać przykład lepszego zamiennika dla LM358 w tej aplikacji? A gdybyś podał przykład rail-to-rail to już było by super. ========

Klasyk pomiarowych : OP07 (symetryczne zasilanie i sygnał użyteczny nie dochodzi do zasilania) Współczesny: AD8628 (pojedyncze zasilanie 5V, rail-to-rail, tylko SMD )

formatting link

Reply to
!sp

Użytkownik "!sp" napisał w Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości

Zakladajac ze to samo mamy na mysli, to jak najbardziej tak - w mostek wpinamy rezystor, i bez rownowazenia na mierniku odczytujemy wprost rezystancje. Tylko ze: a) miernik wraz z ewentualnym wzmacniaczem bledu musi miec okreslona czulosc, tak aby precyzyjnie pokazywal i obejmowal potrzebny zakres pomiarowy, czyli nie moze to byc prosty opamp bez elementow dodatkowych, ktory ma wzmocnienie gdzies miedzy milion a 100 milionow, b) taki uklad ma swoja nieliniowosc konwercji R->U. Pomijalnie mala jesli zakres zmian jest maly jak np w tensometrach, a nie jak w Pt100 :-)

c) wymaga stabilnego zasilania mostka, a w tym ukladzie jak widac jest ono uzaleznione od odczytu.

No to sie nie zgodze - w tym ukladzie on pelni role w calej konwersji, i musi byc precyzyjnie dobrany. No i oczywiscie nie moze byc zwarty, bo wtedy z kolei PT100 przestanie miec wplyw na uklad :-)

Nie moze byc tez rozwarty, bo wtedy zabraknie sprzezenia zwrotnego rownowazacego mostek.

No wlasnie - prawie czyni roznice. Z uwagi na podlaczenie opampa pracuje jako zrownowazony, a zrownowazenie osiaga sie zmieniajac napiecie zasilania tego rzekomego mostka i dodatkowo poniewaz R45 wprowadza dodatkowy czynnik do calego ukladu.

I w efekcie ma nieliniowa ch-ke R->U, do liniowej sa prostsze uklady - tzn w zrozumieniu prostsze, w wykonaniu podobne - dwa opampy i troche rezystorow :-)

J.

Reply to
J.F

W dniu 2011-12-16 09:56, !sp pisze:

OP07 to wzmacniacz operacyjny tyle, że z małym napięciem niezrównoważenia i małym dryftem temperaturowym. Aby zrobić z niego wzmacniacz pomiarowy trzeba dać 2 lub trzy opampy w zależności od wybranej konfiguracji.

Reply to
Mario

Użytkownik "Mario" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:jcf9fi$p1p$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl... W dniu 2011-12-16 09:56, !sp pisze:

Od biedy jeden, ale to samo mozna zrobic na uA709.

Oczywiscie do tensometrow niezrownowazenie jest kluczowe.

J.

Reply to
J.F

W dniu 2011-12-16 10:33, Ukaniu pisze:

Co jest trochę bez sensu gdy ma pomiar prockiem w którym zaszyje kalibrację. Musi mieć wtedy tę kalibrację zrobioną indywidualnie dla swojego układu. Lepiej jest dać źródło prądowe i ewentualnie kompensację napięcia niezrównoważenia a w procku dać tablicę z norm dla PT100. A normy są dość brutalne. W zakresie do 200C Mozesz mieć dokładność rzędu

0,5C lub ponad 1C. Z kolei gdyby chciał mieć dokładność 0.1C to musiałby mieć stanowisko do kalibracji i wzorce z odpowiednio lepszą dokładnością. No i doświadczenie w tej dziedzinie. Aby nie robić źródła prądowego, można też wyliczyć jaki będzie sygnał błędu z mostka (bez kompensacji) i wrzucić taką tabelę do procka. Jakby nie robić to nie popełniając jakichś poważnych ma się dokładność 1C. Aby mieć więcej to już trzeba by się mocniej postarać.
Reply to
Mario

Użytkownik "J.F" <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:jcf6l7$lho$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Kajam się Odszukałem stary schemat mojego układu Różni się znacznie, Pt100 jest wsadzony między wyjście OP07 a jego wejście odwracające Mostek jak mostek, tylko inny opornik się zmienia:-(

Reply to
!sp

Dzięki. A czy wzmacniacz OPA 2335 się do tego nadaje do tej aplikacji jako zamiennik?

formatting link
pytajacy

Reply to
pytajacy

Użytkownik "pytajacy" snipped-for-privacy@poczta.fm napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@32g2000yqp.googlegroups.com...

tak

0,1 oC to indywidualna kalibracja każdej sztuki. Korekta w tabeli procesora Piec wzorcowniczy masz? Zobacz jakie "w przyrodzie" występują czujniki Pt100 (jaką ma dokładność pospolity klasy B) Zobacz ile kosztuje taki o dokładności 0,1 oC z certyfikatem :-) Samoróby nie warto do niego zaczynać :-) Zakładam, że nie mylisz dokładności z rozdzielczością.
Reply to
!sp

W dniu 2011-12-16 12:19, Mario pisze:

Budowanie wzmacniacza instrumentalnego z dwóch czy trzech opampów to przykład czysto książkowego układu. Ale odchodzimy od tematu :-)

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2011-12-16 13:54, !sp pisze:

Dorzucę jeszcze hasło "połączenie czteroprzewodowe czujnika" :-) Pomiar temperatury z dokładnością 0.1K to spore wyzwanie.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2011-12-16 14:22, Paweł Pawłowicz pisze:

Ale nie można pisać ze OP07 to wzmacniacz pomiarowy.

Reply to
Mario

W dniu 2011-12-16 10:46, Ukaniu pisze:

ZTCW to jednak jest na odwrót - ja spotykałem się raczej z ostrzeżeniami w katalogach, że kompensacja offsetu psuje współczynnik temperaturowy..

Reply to
Michał Baszyński

Użytkownik "Mario" napisał w wiadomości W dniu 2011-12-16 14:22, Paweł Pawłowicz pisze:

No ... wzmacniacz operacyjny stosowany do pomiarow, to chyba w skrocie pomiarowy ? :-)

A uklad nie tak bardzo ksiazkowy, bo odpowiednie scalaki dostepne sa od stosunkowo niedawna.

J.

Reply to
J.F

W dniu 2011-12-16 15:14, J.F pisze:

OP07 był pierwszym ogólnie dostępnym scalonym wzmacniaczem operacyjnym, w którym potrafiono po pierwsze tanim kosztem zrobić małe napięcie niezrównoważenia (korekcja elementów podczas produkcji), a po drugie w którym wprowadzono na wejściach układ kompensacji prądów polaryzacji.

jeśli dobrze pamiętam bardzo podobny układ był w książce "Układy elektroniki profesjonalnej" niemieckich autorów (WKŁ 1985)..

Reply to
Michał Baszyński

W dniu 2011-12-16 10:33, Ukaniu pisze:

albo zobaczyć jak działa stosowany od lat w przemyśle XTR 105 Burr-Browna

Reply to
Michał Baszyński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.