przepięcia a żarówki w układzie sterowania.

Witam,

czy ktoś próbował walczyć z częstym przepalaniem się żarówek w układzie sterowania (pulpitu operatora)... czy można w jakiś sposob pozbyć się bezpośrednio przed żarówką przepięć w jakiś prosty sposób?? Np. układ wyłącza układ grzałki, lampka sygnalizacyjna w momencie wyłączenia byłska... i sądze że długo nie poświeci, dlatego pytam, to samo dotyczy włączenia czy wyłączenia sterowania itp... A może wymienić na ledy??

Reply to
Cris
Loading thread data ...

Dnia Sat, 23 Jan 2010 12:01:03 +0100, Cris napisał(a):

dobry pomysł.

Reply to
Jacek Maciejewski

zeby zwiekszyc zywotnosc zaroweczek, wystarczy obnizyc napiecie ich pracy. ~20% starczy. mozna jeszcze dodac jakis rezystor ograniczajacy prad na zasilanie , wtedy zaroweczki beda sie 'miekko' zapalac.

21wszy wiek... sa gotowe kontrolki, guziczki, a nawet 'zarowki ledowe' (tzn. ledy w obudowach 'standardowych' zarowek). swieca jasniej, szybciej sie zapalaja, moga mrugac ile dusza zapragnie.

moze byc tylko problem z przepieciami (nie lubia za wysokich napiec) ale z drugiej strony i tak potrafia wytrzymac krotkie szpilki calkiem niezle... jesli nie ma jakichs generalnych przeciwskazan (np. temperatura pracy pulpitu ponad 100C ;) to imho najlepsze rozwiazanie.

--

Reply to
Piotr "Curious" Slawinski

W układzie sterowania 24VDC a żarówki na 36V i też padają jak muchy..

są to przyciski kontrolno-sterujące z żaróweczkami. Z podmianką na ledy nie było by problemu. Natomiast o ledach słyszałem że są bardzo wrażliwe na jakiekolwiek przepięcia(ale nie sprawdzałem), że znacznie lepsze od nich są standrowe żaróweczki (które też mi padają) stąd moje pytanie. ...

Reply to
Cris

Dnia Sat, 23 Jan 2010 17:51:11 +0100, Cris napisał(a):

To sprawdź :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Cris" napisał:

Wyłączenie grzałki powoduje przepięcie? Ciekawe.

Remek

Reply to
Remek

Użytkownik "Remek" snipped-for-privacy@onet.eu napisał w wiadomości news:hjlsu5$uf5$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jesli od stycznika do grzalki idzie dlugi kabel w ktorym sie cos indukuje?

Osobiscie doswiadczylem jak 150m przewodu do halogenu 500W moze dac sie we znaki, 35A ttanzystory padaly jak muchy podczas sterowania PWM-em.

Reply to
j.r.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.