dioda 1n4148 jako ogranicznik w układzie w.

witam! Znalazłem schemat wzmacniacza w.cz. (

formatting link
) na wejściu którego znajduje się ogranicznik z dwiema antyrównoległymi diodami 1n4148. Katalogowa pojemność tych diod to kilka pF, więc przy tych częstotliwościach chyba ma to już znaczenie. Czy takie diody na wejściu nie będą działały jak tłumik zwierając sygnał w.cz. do masy?

Reply to
krychu
Loading thread data ...

Użytkownik "krychu" snipped-for-privacy@poczta.usun.fm> napisał w wiadomości news:gum9e7$5m3$ snipped-for-privacy@news.interia.pl...

One po tam są by tłumić zbyt wielkie napięcia Pojemność kabla anteny i tranzystora jest większa niż tych diod Pytanie czy samochodowym przedwzmacniaczu z tranzystorem bipolarnym są potrzebne, wg mnie są zbędne Raczej bym takiej starej konstrukcji do żadnego nowego radia nie użył, będzie przede wszystkim zbierać śmieci elektromagnetyczne od silnika.

Reply to
p

p pisze:

a co innego byś zaproponował? Ja to chciałem zapchać, uzupełniając wejście filtrem pasmowym dla CCIR.

Reply to
krychu

Pytanie nie do mnie, ale zapytam - zaproponował do czego????!! Radio ma grać bez takich "cudów". Taki wzmacniacz raczej nic nie da!! Może być przydatny w przypadku odbioru bardzo słabych stacji, ale pod warunkiem posiadania bardzo dobrych parametrów!! Zwiększanie wzmocnienia z reguły przynosi efekt odwrotny do oczekiwanego - silne stacje powoduję przesterowanie wzmacniaczy i radio odbiera gorzej ;)... poza tym, nieliniowość wzmacniacza wprowadza Ci dodatkowe zniekształcenia w stylu intermodulacji itp ;)... Przynajmniej tak mnie na radioelektronice uczyli ;P... Generalnie - nie polecam stosowania żadnych wzmacniaczy przed radiem, zwłaszcza bezpośrednio przed. Wyjątkiem mogą być jakieś totalne odludzia, gdzie po prostu wszystkie stacje nadają na bardzo niskim poziomie. Wówczas dobrej klasy wzmacniacz na prawdę może pomóc... Inna sprawa, to wzmacniacze przy antenie przed długim kablem. Wprawdzie "zagrożenia" z ich stosowania są podobne, jednak celowość większa niż wzmacniacza podłączonego tuż przed radiem ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Konop pisze:

właśnie zamierzenie miałem takie, żeby umieścić to w podstawce anteny, w miejsce oryginalnego uszkodzonego wzmacniacza. Najchętniej zastosowałbym antenę całkowicie pasywną, ale niestety nie sprawdza się zbyt dobrze nawet w warunkach miejskich (między budynkami zdarza się, że AF zaczyna szukać). Oczywiście kabel od anteny do odbiornika jest ciągły:)

Reply to
krychu

Powtórzę jeszcze raz to co już zostało napisane. Zapewne osiągniesz efekt odwrotny od zamierzonego. Zastosowanie wzmacniacza ma sens tylko jeśli wszystkie sygnały odbierane przez antenę będą bardzo słabe.

Paweł

Reply to
Paweł

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.