Proszę o pomoc - jak sprawdzić sprawność anteny (dostrojenie ) ?

Witam !

Jestem stałym bywalcem grupy " pl.rec.modelarstwo " i pierwszy raz piszę na Waszej grupie . Mam problem , z którym nie bardzo potrafię sobie poradzić , a mianowicie : mam w nadajniku do sterowania modeli skróconą ( w stosunku do oryginału ) antenę z cewką przedłużającą i chcę sprawdzić jej skuteczność oraz poprawność wykonania - dostrojenia ( antenę wykonała "firma" ze Słowacji ) . Do pomiarów posiadam tylko falomierz - generator oraz tradycyjne mierniki ( cyfrowy i wychyłowy ) . Jak to zrobić ? Szukałem na Google , ale podobnego przypadku nie znalazłem . Antena jest prętowa i ma długość 35 cm ( oryginał

145 cm ) f - 35 MHz . Tak jak napisałem na wstępie chodzi mi tylko o sprawdzenie poprawności wykonania tej anteny oraz ew. regulacja dł. promiennika lub cewki przedłużającej oraz ew. sprawdzenie jej sprawności w stosunku do oryginału . Zaznaczam , że mam jakieś pojęcie o elektronice - swego czasu się tym interesowałem . Będę wdzięczny za wszelkie rady .

Pozdrawiam , Janusz

Reply to
Janusz
Loading thread data ...

Janusz:

nejlepiej reflektometrem sprawdzić SWR. Reflektometr pożyczysz pewnie od jakiegoś radioamatora. Falomierzem też możesz sprawdzić. Po podłączeniu anteny powinieneś mieć "dołek" w okolicach częstotliwości rezonansowej. Co do sprawności anteny, to, jak nie masz możliwości pomiaru pola EM, pozostaje porównanie z oryginalną anteną. Robisz sobie prosty detektorek diodowy (dioda germanowa lub Shottky detekcyjna) do miernika wychyłowego i dodajesz kawałek drutu jako antenę. No i możesz porównywać obie anteny.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
* RADIOSERVICE 39 *

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.