Proszę o pomoc.

Nabyłem sobie ostatnio TV LCD 20” Sprzęt był wykonany na zlecenie sieci Carrefour i nie ma określonej marki jest tylko adres producenta w Szwajcarii. TV działa super także jako monitor, ale jest pewien problem. Tylko na TVP1 (Warszawa) od czasu do czasu pojawiają się krótkie migotania obrazu. Zjawisko dało się znacznie ograniczyć poprzez funkcję ręcznej korekty dostrojenia, ale nie udało się go całkiem wyeliminować. Złożyłem reklamację, dostałem drugi egzemplarz i jest to samo. Serwisant sklepowy sugeruje winę anteny i dziadowskiego starego nadajnika w Wawie. Antenę mam zwykłą bez wzmacniacza, drucianą szerokopasmową na balkonie z widokiem prosto na PKiN, V piętro, pobliska okolica to działki i cmentarz :). No i nie wiem, co robić, bo z jednej strony pojawiające się migotanie jest upierdliwe, a z drugiej zalety telewizorka są takie, że chcę o niego walczyć. Poradźcie coś. Skąd to migotanie, na TVP1? Jak się tego pozbyć?

Pozdr.

Reply to
Piotr B.
Loading thread data ...

Użytkownik "Piotr B." snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Jaki charakter ma to migotanie? Nagle zmiany jasnosci, wskakuje czysta biel czy tez cos innego?

Nadajnik jest raczej sprawny. Nie zauważyłem czegoś takiego.

Opisz migotanie to pomyslimy.

yabba

Reply to
yabba

Dokładnie jak piszesz, wskakuje czysta biel na ułamek sekundy w seriach 2-3 razy, w ciemnym pokoju jest efekt podobny do lampy błyskowej (tylko nie tak silny). Dodam jeszcze, że dokładnie tak samo działa ekran (tylko częściej oczywiście) gdy go ręcznie przestroję w drugą (złą) stronę. Gdy w złą stronę znacząco przestraję na innych programach to też wymuszam takie migotania, ale tam same się nie pojawiają.

pozdr.

Reply to
pszb

To mi wygląda na problem z utratą synchronizacji na skutek zbyt silnych sygnałów (intermodulacje), albo zbyt słabego sygnału z anteny, albo na skutek zbyt dużych zakłóceń z okolicy na tym kanale (najmniej prawdopodobne). Pokombimuj z anteną. Grile są do d... bo mają bardzo szeroką charakterystykę przestrzenną i z reguły za dużo śmieci zbierają. Spróbuj ze zwykłą kilkuelementową Yagi, może podniesioną nieco powyżej poziomu w elewacji.

Reply to
Jacek Maciejewski

Hmm, ja jestem inż. mechanik i słabo kumam elektronikę. Co byś konkretnie polecił z tego serwisu:

formatting link
pozdr.

Reply to
Piotr B.

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:cpp36o$cot$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Moze jeszcze uszkodzona glowica na III zakresie, ale w dwoch egzemplarzach - chyba nie... Albo wada fabryczna calej serii. Trop z antena moze byc dobry.

yabba

Reply to
yabba

Użytkownik "Piotr B." snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

Jesli widzisz PKiN to ja bym zastosowal A4015 albo A2610.

Najpierw jednak sprawdzil bym czy sygnal nie jest za DUZY w Twoim przypadku.

yabba

Reply to
yabba

Byc może w twojej okolicy działa jakeś urządzenie które sieje po kanale TV. Twój telewizor ma problemy z selektywnościa co powoduje, ze tracisz obraz właściwy i dostajesz błyski na ekranie. Proponuje wziąć ten TV i pojechac do kogos znajomego na drugim końcu miasta i sprawdx czy masz to samo.

Reply to
VSS

Ja ci nie poradzę, bo nie wiem co i gdzie w Warszawce nadają. Ale mi się te logarytmy doradzane przez yabba wydają mieć za dużo zysku, skoro widzisz nadajnik. Ja bym wziął conieco prostszego, ale najpierw bym poszukał wśród kolesi kogoś kto zna zagadnienia antenowe żeby sie przyjrzał problemowi, bo zbyt dużo tu zależy od lokalnych warunków a zbyt mało od anten. Instalacje antenowe w miastach to wciąż dziedzina sztuki nie nauka :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Dzięki za rady. Dzisiaj rano odkryłem, że chyba wpływa na migotanie pogoda. Było mroźno, szron na samochodach, powietrze czyste i TVP1 migotał znacznie. Przez ostatnie dwa dni wisiała lekka mgła i migotania prawie nie było. Grila mam sporego z czterema dipolami i jak go dotykam to czuję ukłucia. Jak wytłumić sygnał z anteny, mam gdzieś wstawić jakiś rezystor, jaki?

pozdr.

Reply to
Piotr B.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.