Projektowanie PCB, 230V

Hej,

Czy są jakieś zalecenia dotyczące projektowania (bezpiecznych) obwodów dla

230V ? Chodzi mi o minimalne odległości między ścieżkami, czy na laminacie dwustronnym można mieć po przeciwnych stronach ścieżki z L i N, albo L przed i za triakiem np. ?
Reply to
Verox
Loading thread data ...

oczywiscie, zacznij od zapytania Twojego producenta PCB (te odstepy itd zaleza od jakosci maski lutowniczej, laminatu itd). Oczywiscie przy 230V nie masz sie co obawiac przebicia na skros przez laminat normalnej grubosci, ale sciezka-sciezka tudziez sciezka-nozki jak najbardziej trzeba kontrolowac

Reply to
Marek Lewandowski

Problem się robi dopiero wtedy, gdy układ ma pracować w niższych ciśnieniach powietrza np. w lotnictwie. Widziałem już płytki z odstępem 0.5mm i działałały bez przebić, chociaż sam stosuję odstęp minimum 2mm i dodatkowo lakier. Wszystko oczywiście dla tzw. normalnych warunków atmosferycznych. Warto też zadbać o ochronę przeciwporażeniową, Eletrowstrząs, szczególnie w poranny poniedziałek, nie jest przyjemny. ;-) K.

Reply to
John Smith

On Tue, 16 Dec 2008 09:01:54 +0100, Jaro napisał:

Nie, amatorskie sterowanie oświetleniem, płytka zamknięta w puszce pod przełącznikiem, bez możliwości jej dotknięcia, coś takiego:

formatting link

Dzięki, poszukam.

Reply to
Verox

Jaro pisze:

Trochę się podłączę, bo kombinuję coś podobnego.

Rozumiem, że kabelki między puszkami pociągnąłeś ? Bo ja niestety nie i teraz kombinuje jak rozwiązać to bezprzewodowo, a miejsca w puszcze nie za dużo.

Jakie masz przełączniki? w tych puszkach standardowe włącz/wyłącz? czy może jakieś chwilowe. Bo zastanawiam się jak zrobić to na tych co mam czyli zwykłych przełącznikach, włącz/wyłącz, jak użytkownik włączy przełącznik to włączy się światło, jak potem wyłączy z pilota to światło zgaśnie, ale przełącznik będzie cały czas w pozycji włącz. No i teraz żeby załączyć światło przełącznikiem trzeba by wyłączyć i włączyć przełącznik. Trochę nie bardzo. A nie bardzo pasuje mi wymiana wszystkich wyłączników na chwilowe.

Reply to
Melwin

On Tue, 16 Dec 2008 13:38:26 +0100, T.M.F. napisał:

Pomyślałem o tym :-) zauważ jak ustawione są złącza śrubkowe - wlot na przewód jest do centrum płytki. Teraz złącza sygnałowe i mocy lutuję od strony druku (bo od tyłu puszki wchodzą przewody) a złącze do przełącznika światła lutuję od strony elementów i to jedyny kabelek który musi wychodzić od przodu puszki.

Ponadto łączenia w puszkach mam na złączkach Wago, do których bez problemu można włożyć linkę, więc płytka będzie połączona elastycznie z reszta instalacji.

Reply to
Verox

Troche OT, ale uwaga praktyczna. Twoja plytka bedzie niemozliwa do wlozenia w puszke. Zwroc uwage, ze sztywne przewody wychodza z boku i musza jakos byc wkrecone w gniazda, nie zagniesz ich pod takim katem, a jesli beda wychodzic z tylu puszki to jakos musisz je jeszcze przeciagnac do przodu.

Reply to
T.M.F.

On Tue, 16 Dec 2008 12:16:49 +0100, Melwin napisał:

Oczywiście, mam połączone wszystkie puszki w mieszkaniu skrętką kat 5.

Mam włącz wyłącz. Ale co to za różnica ? Zapalanie realizujesz programowo, więc nie ma znaczenia. W przełącznikach ,,schodowych'' też nie ma stałej pozycji załącz. Więc zmiana stanu na nowy powoduje zapalenie bądź zgaszenie światła. Ponadto czujki ruchu i oświetlenia wysyłają komunikaty do sterowników lamp i załączają światło w korytarzu i przedpokoju jak jest ciemno. Fajna sprawa. :-)

Zrobiłem jeszcze:

- czujnik zamkniętych zamków z powiadamianiem akustycznym jeśli conajmniej jeden nie jest zamknięty (pip... 3 min ... pip pip ... 10 min pip pip pip...) + ewentualny odczyt zdalny (czy aby napewno zamknąłem mieszkanie ?)

Chce zrobić:

- pomiar prądu/mocy na wejściu do mieszkania (czy wyłączyłam żelazko ?)

Reply to
Verox

On Tue, 16 Dec 2008 10:45:49 +0100, Jaro napisał:

Dzięki, to była pierwsza przymiarka. Wziąłem wszystkie sugestie pod uwagę.

Reply to
Verox

On Tue, 16 Dec 2008 20:09:54 +0100, T.M.F. napisał:

PE idzie osobno, przez złączke Wago, które i tak już są w puszcze, jak już pisałem moduły będą podłączane linką a nie przewodem litym (od złączki Wago do złącza śrubowego na płytce). Mam to przetestowane i spisuje sie świetnie, ale pora to przerobić na docelowy układ (czyli pełna elektronika w puszkach - do tej pory miałem tylko układy wykonawcze). Złączki magistrali nie są przelotowe ponieważ do jednego otworu wkładam 2 przewody, ewnentualnie jeden przewód i rezystor terminujący.

RS232 z wykorzystaniem 9 bitu i detekcją i zapobieganiem kolizjom. Pozwala mi to na zrobienie rozproszonego systemu - bez centralki. Znam Twój projekt ale jakoś nie przemawia do mnie onewire na rs485 :-)

Reply to
Verox

Te zlacza srubowe nie sa zbyt wygodne, tez je zastosowalem i nie do konca jestem z nich zadowolony. Inna sprawa, ze przewod 1,5mm^2 jest zadziwiajaco stywny i niewygodny w operowaniu, dlatego przemysl jeszcze raz sprawe laczenia tych przewodow. Z drugiej strony do kontaktu nie potrzebujesz takiego duzego zlacza, bo tam moga isc zwykle cienkie linki, podobnie jak zlacze przewodu magistralnego. Nie dodales tez zlacza dla przewodu PE, ew. mozliwosci przelotowego polaczenia do kolejnego modulu w nastepnej puszce. BTW. Jaki protokol komunikacji chcesz wykorzystac? Jak widze w warstwie fizycznej to bedzie RS485, a logicznie?

Reply to
T.M.F.

A jak u PICow ze stabilnoscia wewnetrznego zegara? Pozwala to na wystarczajaco dokladna transmisje rs232? W AVR niby to dziala na RC, ale patrzac na datasheety roznie to moze byc. Dlatego nie za bardzo chcialem puszczac rs232, a z kolei nie za bardzo chcialem wszedzie ladowac kwarce. Udostepniasz gdzies kody swojego oprogramowania? Tak z ciekawosci bym przejrzal.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.