Problem z policzeniem oporu,

Loading thread data ...

Ty tak na powaznie??

Reply to
Gomez

W dniu 2012-05-31 19:38, meteor pisze:

Zapewne bliżej mu do źródła napięcia, niż prądu. Chyba że zadziała ograniczenie prądowe to może rzeczywiście źródło prądu...

Szybko!

Jedno równanie z dwoma niewiadomymi. Coś jeszcze trzeba wiedzieć. O diodzie nie wiemy bo... nie powiedziałeś co to za dioda. Dla najzwyklejszej "sygnalizacyjnej" można na przykład przyjąć, że będzie dobrze świecić jeśli będzie przez nią płynął prąd 10mA. I już da się rozwiązać równanie.

Bzdurki...

wyszukiwarka: "Kod paskowy rezystorów"

... ze śmiechu? ;) O co chodzi?

??

Reply to
Michał Lankosz

Dnia 31-05-2012 o 19:38:58 meteor snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał(a):

1Kom, będzie wtedy około 9mA dioda będzie dobrze i długo świecić.
Reply to
janusz_kk1

Na ruskim elektrodopodobnym portalu nigdy by się nie zapytał. Aby tam pisać trzeba się zarejestrować (czytać można bez rej.), aby się zarejestrować należy rozwiązać prosty test, aby rozwiązać tenże test należy znać odpowiedzi na takie pytania jak wątkotwórca zadał.

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

To nie jest forum.

Użyj Goole, Luke!

formatting link
[...]

Uzyj Google, Luke!

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2012-06-01 21:36, meteor pisze:

??? Na fizyce nie uczono najpierw przekształcić wzór a następnie podstawiać? Z tego co napisałeś nie bardzo idzie się wyznać mimo, że jest dobry wynik.

Uz = Ud + IRx

Uz - Ud = IRx / :I

Uz - Ud

------- = Rx I

12 - 3 Rx = -------- 10e-3 9 Rx = ---- = 9e2 = 900 omów 1e-2

Przy okazji: om, oma, omie; omy, omów, ale: Ohm – nazwisko (wielkość litery i odmiana)

Wielkość obudowy diody nie mówi nic o dopuszczalnym jej prądzie. Przeważnie nie ma nawet związku. Ten parametr podaje producent. Dla LEDów takich

formatting link
takich
formatting link
większości przypadków 10mA jest wartością bezpieczną. Wszystko jednak zależy, jak jasno ma świecić. Zmniejszać prąd zawsze można, zwiększać to już ostrożnie, bo skraca się wówczas życie LEDa. Obecnie są też produkowane diody przygotowane do pracy z większym prądem, ale ze względu na wydzielane ciepło przeważnie wyglądają inaczej niż powyższe. Ich obudowa musi stykać się z radiatorem odprowadzającym ciepło. Ewentualnie dla niższych mocy ciepło odprowadzają nóżki. Hasło: Power LED.

Można tylko zmierzyć prąd płynący w obwodzie. Multimetr nie pokaże dopuszczalnego prądu diody. Tak samo jak nie pokaże mocy opornika :)

Przeczytaj instrukcję do miernika. Test diod jest wykonywany w ten sposób, że przepuszcza przez nią prąd o podanej przez producenta wartości (chyba typowo 1mA) i mierzy spadek napięcia na niej. W ten sposób można na przykład odróżnić diodę zwykłą prostowniczą od schottky'ego, no i LED.

Reply to
Michał Lankosz

Desoft snipped-for-privacy@interia.pl napisał(a):

Nie chce wszczynać przysłowiowej dyskusji o wyższości Świąt idt, ale skoro mowa o konkretności, to według mnie, określenie *źródło prądu stałego* oznacza dokładnie tyle, że jest to źródło prądu stałego (według fizycznej definicji prądu stałego) i tyle. Nawet byle jaka bateryjka z bazaru, jest źródłem prądu stałego. Jeżeli zaś chodzi o *źródło prądowe* (idealne źródło prądowe) to właśnie jest takie źródło, którego prąd nie zależy od obciążenia. Istotne rozróżnienie. PP

Reply to
PL(N)umber_One

Jezeli ta dioda jest waczona w aktywnym obwodzie to opczywi

--- Posted via news://freenews.netfront.net/ - Complaints to snipped-for-privacy@netfront.net ---

Reply to
Phish Head

Jezeli ta dioda jest wlaczona w akywnym obwodzie to oczywiscie ze zmierzysz plynacy przez nia prad. Dobor ograniczajcego prad rezystora jest trywialnie prosty, dlatego ktos nawet zapytal czy twoj problem nie jest zartem...

Zaczym podlaczysz diode do zrodla zasilania, dobrze byloby cos o niej wiedziec. Jezeli nie znasz zadnych parametrow to mozesz posluzyc sie regula "Duzego Palca" i przyjac spadek napiecia na dodzie ok. 2V. Pozostaje ci 10V na spadek napiecia na rezystorze. Rowniez z tej samej regoly przyjmiesz prad w granicach 10mA do 20 mA max. co daje ci rezystor ok 500 Ohms. Wiecej informacji i szczegolow na temat zasilania roznokolorowych i innego rodzaju diod znajdziesz tu:

formatting link

a pod tym linkiem odszukaj prosty calculator doboru rezystora:

formatting link
marcus

--- Posted via news://freenews.netfront.net/ - Complaints to snipped-for-privacy@netfront.net ---

Reply to
Phish Head

Dnia 01-06-2012 o 21:10:09 Włodzimierz Wojtiuk snipped-for-privacy@wp.pl napisał(a):

No i to jest dobre rozwązanie, przynajmniej portal 'trzyma' jakiś tam minimalny poziom.

Reply to
janusz_kk1

Szkoda że link mi gdzieś wsiąkł, a ponownie jakoś nie mogę trafić ;-) Gdyby na elektrodzie to zastosować... ech

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Gdyby na Elektrodzie to zastosować, to Elektroda przestałaby być najwiekszem portalem tego typu. Spadłaby klikalność w reklamy i własciciel musiałby za dużo dopłacać.

O rozpaczy identyfikatorów i jemu podobnych szkoda gadać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 2012-06-02 13:05, RoMan Mandziejewicz pisze:

Wrzucałby te pytania na grupę żeby mu ktoś rozwiązał :)

Reply to
Mario

Dnia Sat, 2 Jun 2012 13:05:14 +0200, RoMan Mandziejewicz napisał(a):

Czy z tego wniosek ze za klikanie w Rosji malo placa ?

Czy ze portal ma dobrego sponsora, np uniwersytet.

J.

Reply to
J.F.

Może nie ma takich ambicji jak Elektroda... Może bardziej zalezy im na konkretnej wiedzy niż ilości odwiedzić. No i ostatnie ale nie najmniej ważne - językiem rosyjskim posługuje się znacznie więcej ludzi niż polskim.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.