Mam problem z kulkami

Cześć.

Chcę pobawić się z kulkowanie układow BGA do wlasnych potrzeb. Zakupiłem takie coś:

formatting link
Nijak jednak nie mogę zmusić aby kulki:

a) przyczepiły się układu b) nie przyczepiły się sita

Spodziewam się że sito musi być sterylnie czyste. OK.

Ale czym smaruje się ukaldy BGA? Pytanie śmieszne może ale ... sprobowalem kilka topników i układ przylepia się do sita. Mocno. Nie sposób zrobić charakterystycznego ruchu opuszczenia z kulkami. Wyskakuje z mocowania wtujając się w blachę sita ;) Jesli dam za mało topnika kulki zostają w sitku.

Obejrzalem kilka(naście) filmów i nie daje rady zrobić tego w czysty sposob.

PS. Zamówiłem tez sito do grzania bezpośredniego, zobaczymy, w teorii powinno byc łatwiejsze w uzyciu.

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Na filmikach na YT widziałem że chińczyki grzały kulki z założonym sitem. Próbowałeś zrobić w ten sposób?

pzdr, j.

Reply to
Jacek Radzikowski

W dniu środa, 10 czerwca 2015 21:54:21 UTC+2 użytkownik Sebastian Biały napisał:

=============

Pozazdrościć!! Czego? Ano tego, że masz jeszcze dobre gały, bo inaczej nie brałbyś się za coś takiego. Natomiast wracając do tematu, to proponuję praktyczną i jestem pewien skuteczną poradę.. Podskocz do jakiegoś serwisu laptopów, robią tam z reguły młode chłopaki, na elektronice też z reguły zbytnio się nie znają, ale problemy które opisujesz mają "w jednym palcu". Ja tak robię przy prototypach. Chłopaki najpierw wyp...ją z fabrycznie nowego układu BGA kulki bezołowiowe, pakują ołowiowe, spawają to do PCB i działa bez pudła.

I usługa jest naprawdę groszowa. Dej innym też zarobić :))

Reply to
stchebel

Przeciętna cena za przekulkowanie układu BGA wspólczesnego laptopa (powiedzmy gfx) jest mocno różna. Co ciekawe często za "wymiana układu" tak naprawdę kryje się reflow (czyli podmuchanie powietrzem i 2 tyg działania po cztym pada). Mialem kilka zwarć z serwisami i kłamstwo jest na porzadku dziennym. A ja jestem taki sqrwiel ze znacze układy.

Nie nie mam zaufania. Ponadto już widzę serwis z sitem np. do malutkiego akcelerometru albo procka z Texasa ;)

Nie. Głównie dlatego że to jest operacja trywialna, jedynie wymagająca wprawy. Dzisiaj udalo mi się już perfekcyjnie postawić kulki [1], niestety okazuje sie że topnik dupiaty i się nie trzymają padów. Szukam więc lepszego topnika.

[1] tajemnica w tym że kulka po wpadnięciu w dziurę nie może się obrócić bo inaczej zabierze pastę i przyklei się do sita. Więc można tylko potrząsać delikatnie, pęzelki a tym bardziej palec jako rozgarniacz odpada.
Reply to
Sebastian Biały

=============

Albo ja mam farta, albo Ty masz pecha. Ja mam w zanadrzu serwisantów od laptoków co mi i takie coś pospawali "bez pudła":

formatting link
Temat na telefon w ten sam dzień, koszty zupełnie znośne

Reply to
stchebel

W dniu czwartek, 11 czerwca 2015 19:17:37 UTC+2 użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał:

P.S. Popatrz na wymiary na ostatniej stronie. Dowolne BGA przy tym, to buła z masłem.

Reply to
stchebel

Sebastian Biały pisze: [..]

Słyszałeś o sitach uniwersalnych? Te kulki które mają swoje pady zostaną, reszta odejdzie z sitem.

Jeśli działa przy normalnym lutowaniu to i do reballingu powinien być ok.

Z czego masz sito że nie możesz przygrzać kulek z sitem na elemencie?

Reply to
AlexY

Ja nie mówie że oni nie potrafią. Ja tylko mowie że dałem zarobić w 3 serwisach i w 3 serwisach zostałem oszukany (zamiast wymiany był tylko reflow albo zamiast nowego ukladu był stary z nowymi kulkami). Być może maja najlepsze stacje bga na swiecie, ale jakoś czuje urazę.

Reply to
Sebastian Biały

Hmmm, a więc miałem rację. Niestety :( Ja mam jak najlepsze zdanie o spawaczach, którzy dziargają moje badziewia. Wniosek ten sam: albo ja mam farta, albo Ty masz pecha. Podejmij próbę u innych. Bo nie wierzę, coby wszyscy wokoło nie umieli spawać BGA.

No bo by kurka wódka w ten sposób to nawet na kieliszek chleba nie zarobili..

Reply to
stchebel

Nie działa. Odparowuje szybciej niż zdążą się wytopić kulki. Konkretnie podejrzewam że spód układu jest zbyt zimny i cyna nie chce złapać pada. Jak już się nagrzeje to topnik dawno poszedł z dymem i przegrzewam cynę. Dodanie topnika nie wchodzi w grę, kulki swobodnie się ruszają. Przypuszczam że potrzebuje specjalistycznego topnika ktory ma temperature aktywacji bliską topnieniu SnPb a wczesniej slabo paruje. Ale to tylko teoria, poszukam w sklepie okolicznym z takimi rzeczami. W zasadzie o to tez pytam w tym wątku ;)

Blaszane do stojaka. Podczas nagrzewania odkształca się znacznie bardziej niż średnica kulki. Do pieczenia z sitem musisz miec stalowe sita przeznaczone do grzania bezpośredniego. Są grubsze. Mają jednak zasadniczą wadę - czasem podczas ściągania wyciągasz kulkę z ... padem.

Reply to
Sebastian Biały

jeśli by to była prawda to proponuję poszukać produktów coockson electronic...

Reply to
platformowe głupki

Zrób próbę:

1 nałóż flux do zmywania (żaden no clean, one za szybko odparowują) My używamy OM-338 niby no clean ale myć trzeba.
formatting link
wygrzej żeby odparował rozpuszczalnik i zrobiła się skorupka (kilka minut @ 100 stopni) 3 połóż sito i wsyp kulki 4 podgrzej całość od dołu coby flux się rozpuścił i złapał kulki. 5 delikatnie oderwij sito. 6 daj znać jak poszło. [..]

No to nie tędy droga.

To plotki czy potwierdzasz bo pierwsze słyszę (czytam).

Reply to
AlexY

Musze topnik zakupić to sie pobawię. Ogólnie kulki juz stawiam równo. Problemem jest to że nie chcą się łaczyć z padami, jakies 10% zamiast cyną to przylepia się resztkami topnika i odrywa się pod palcem.

Kolega oderwał kilka razy. Ja takiego sita obecnie nie mam, ale idzie pocztą. Mam jednego NF-G6150 na którym się bawie i mogę popsuć więc sprawdze też sito do grzania wprost. Ogólnie wygląda na to że potrzebuje podgrzewać uklad od dołu i góry jednoczesnie, jedna dmuchawką cięzko to zrobić. Jakoś na tych filmach z YouTube świat jest z alternatywnej rzeczywistości gdzie topniki nie odparowują (w sensie za szybko ;).

Reply to
Sebastian Biały

W dniu środa, 10 czerwca 2015 21:54:21 UTC+2 użytkownik Sebastian Biały napisał:

Tak wcześnie? Słyszałem że problem z kulkami zaczyna się po siedemdziesiątce.

Reply to
Zachariasz Dorożyński

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.