Potrzebny Generator impulsów

Mam przekaźnik który w momencie załączenia zwiera 2 koncówki, a potrzebował bym w momencie załączenia przekaznika jeden impuls i w momencie wyłączenia przekaznika 2 impuls. Jak to najprosciej rozwiazac?

Reply to
LeonKame
Loading thread data ...

LeonKame pisze:

Nie wiemy nic o napięciach (AC/DC/V?), mocach, układzie w jakim ma to pracować, więc może się okazać, że zaproponuję układ niedobry, ale idee można pochwycić.

Opornik równolegle do zacisków którymi sterujesz, dalej kondensator bezbiegunowy i szeregowo z nim cewka przekaźnika. Prościej chyba się nie da.

Miłego Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Napiecie 12V , Termostat zwiera styki przekaznika w momencie wlaczenia pieca, ale piec uruchamia sie przyciskiem. Czyli wymaga wcisniecia przyciku na np 1 sekunde i w momecie wylaczenia tez wcisniecie przycisku.

Reply to
LeonKame

Am 26.02.2017 um 15:13 schrieb LeonKame:

To znaczy co w końcu chcesz, przekaźnik, który będzie reagował na pojedynczy impuls, czy przekaźnik, który będzie taki impuls generował? Bo trochę chaotycznie piszesz.

Waldek

Reply to
Waldemar

W dniu 2017-02-27 o 16:07, Waldemar pisze:

Trochę chaotycznie ale da się zrozumieć. Chodzi zapewne o to, aby generować sekundowe impulsy (zwieranie styków jakiegoś przekaźnika lub raczej dwóch) na każdym zboczu sygnału z termostatu. Nie jest jasne (choć bardzo prawdopodobne), czy włączenie pieca i jego wyłączenie jest realizowane różnymi przyciskami.

Reply to
t-1

W dniu 2017-02-27 o 16:07, Waldemar pisze:

Zrób to na arduino a jak nie masz wprawy to na gotowcu np. takim:

formatting link

Reply to
t-1

po co mikrokontrolery angazowac do zadan zarezerwowanych do scalonych ukladow logicznych?

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości

bo:

-taniej,

-szybciej

-lepiej

Z ta szybkoscia ... wykonania projekto to niekoniecznie tak bedzie :-) ale za to elastycznosc pozniejszych zmian bedzie wielka.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2017-02-27 o 18:41, Zenek Kapelinder pisze:

Masz rację, jeśli to elektryk. Wiec dobre będą dwa gotowe przekaźniki czasowe podłączone tak, aby reagowały odpowiednio jeden na przednie drugi na tylne zbocze sygnału z termostatu. Dobrze by więc było aby przekaźnik termostatu miał styki NO i NC, wtedy można użyć np. takie dwa taniutkie gotowce. Całość dużo tańsza od arduino i kowal zrobi.

Reply to
t-1

W dniu sobota, 25 lutego 2017 20:41:09 UTC+1 użytkownik LeonKame napisał:

74121/74123
Reply to
stchebel

Drozej. Scalony uni-multiwibrator kosztuje ponizej zlotowki i potrzebuje kondensatora i rezystora. Jak z serii cd to nie potrzebuje stabilizowanego napiecia i pracuje w zakresie 3-18V. Po co elastycznosc w sztywnym urzadzeniu? Ambitny zrobi taki uklad na jednym cd4011 i jednym cd4047. W trzech zlotych sie zmiesci. Uklad jest na tyle banalny ze zmontuje go na pajaka dziecko ogarniajace lutownice. Raptem trzeba umiec liczyc do czternastu.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości

4047 to jakis ambitny uklad - dolicz godzine na czytanie dokumentacji :-)

Ale ... on chce tym piec sterowac. Jak sie okaze, ze do wlaczenia trzeba dlugo nacisnac, a do wylaczenia krotko, jak sie okaze, ze czasem piec nie lapie, a drugiego impulsu z termostatu nie ma. Albo na odwrot - czasem uklad lapie cos z powietrza. Jest zimno, termostat z ukladem piec wlaczyl, u sasiada piorun walnal, uklad impuls wygenerowal, piec sie wylaczyl, za wczesnie, wiec zimno - i tak juz zostanie.

To wtedy docenisz, ze uzyles uC i mozesz program skomplikowac :-)

J.

Reply to
J.F.

Panowie piec mas byc sterowany termostatem Digime 900 ma styki No i NC , i docelowo chce to podlaczyc pod styki pieca ale tu pojawia sie problem bo styki pieca uruchamiane sa chwilowym zwarciem i wylaczane takim samym zwarciem przycisku. Ma byc super proste .

Reply to
LeonKame

Napisz jakiego pradu potrzebnego do zewnetrznego zwarcia przycisku sie spodziewasz. Uklad jest banalnie prosty ale jest haczyk z tym pradem.

Reply to
Zenek Kapelinder

Użytkownik "LeonKame" snipped-for-privacy@leon.com napisał w wiadomości news:o8smki$1ojm$ snipped-for-privacy@gioia.aioe.org...

formatting link

Reply to
yabba

Heh Przerost formy nad trescia, zrobie to na kondenstaorze i rezystorze plus 2 przekazniki jeden podlaczony do NO drugi do NC

formatting link

Reply to
LeonKame

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.