Komparator z tranzystorem pnp OC na wyjściu, aktyw

Typowe komparatory z gatunku LM393, LM339 mają wyjście w postaci otwarty kolektor i stanem "aktywnym" jest dla nich "0" logiczne.

Czy są produkowane komparatory, które mają wyjście otwarty kolektor ale w wersji pnp - czyli emiter połączony z "+" zasilania i na wyjściu w stanie aktywnym pojawia się "1"

Wiadomo, że typowy OC z LM393 możemy podciągnąć rezystorem i jak tranzystor się zatka to mamy "1" na wyjściu. Chodzi jednak o to by w stanie "0" na wyjściu układ pobierał jak najmniej prądu ze źródła zasilania a zarazem nie był ograniczony małą wydajnością prądową w stanie "1" i stąd poszukuję OC w pnp, gdzie dla stanu "0" na wyjściu samo wyjście nie "pobiera" prądu przez rezystor podciągający. A może komparator z wyjściem komplementarnym tak jak typowa bramka 74HC00 Cd4000B? Gdzie wyjście w stanie "1" daje napięcie praktycznie równe napięciu zasilania (pomijalny spadek napięcia na włączonym mosfecie), oraz "0" to też praktycznie 0V na wyjściu. Są takie komparatory?

Reply to
jedrek
Loading thread data ...

Użytkownik "jedrek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:jl1fhi$naf$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

A u jakich producentów już szukałeś i nie znalazłeś ? P.G.

Reply to
Piotr Gałka

"Piotr Gałka" news:4f744c6f$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl

Szukałem tu:

formatting link
?q=comparator&type=keyword&rows=10Czy national został podkupiony przez Texas Instrumets? Próba szukania tu
formatting link
powoduje przerzucenie na
formatting link
ć może jest tu gdzieś takowy zagrzebany w gąszczu opcji, ale chwilowo poległem. Widocznie nie umiem odpowiednio zapytać :) Czasami wynik leży obok nas, a my go nie widzimy.

Reply to
jedrek

Użytkownik "jedrek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:jl3lkd$kv6$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Tak.

Według mnie komparatory pobierające mało prądu mają też dość niską wydajność wyjść a nie wiem ile A masz na myśli pisząc o nie ograniczaniu prądu w stanie 1. Nie wstawiają tam silnego bufora na wyjściu bo pewnie (nie wiem - wymyślam):

- duży % powierzchni chipa by zajął (cena musiałaby być odpowiednio wyższa a dla jednych i tak będzie za słaby, a dla drugich za silny i nikt nie kupi),

- upływność bufora (gdyby był silny) może byłaby większa od poboru prądu komparatora,

- ciepło wydzielone w buforze wpłynęło by na dokładność obwodów wejściowych (pracujące przy małym prądzie są na pewno bardziej wrażliwe),

- każdy łatwo może sobie zwiększyć wydajność dokładając na przykład PMOSa (np.SOT23 IRLML5203 - da prąd rzędu 2A) bez wpływu na dokładność komparatora.

U TI dla małych prądów pewnie skończy się na:

formatting link
"Siła" jego wyjścia jest rzędu mA (słabiej dla +). Pytanie, czy 550nA zasilania (w 25 st C) Cię zadowala.

A może MAX9019:

formatting link
zasilaniu rzędu 1uA potrafi na wyjściu dać około 6mA

A ten:

formatting link
300nA, ma od razu źródło napięcia odniesienia i wydajność wyjść 1mA (nie zaglądałem dokładniej).

A dla tego:

formatting link
zasilaniu 1uA wyjścia "odpadają" od zasilania na 0,2V przy obciążeniu

2mA. Przy zwarciu wydajność wyjścia podają 30mA ale piszą że przy pomiarze należy ograniczyć do 30mA (więc pewnie samo w sobie jest silniejsze).

Komparator zachowując swoją funkcję komparatora nie może zejść z poborem prądu do 0, bo obwody wejściowe muszą działać w obszarze liniowym. Z pobieranym prądem w stanie nie wysterowania P-MOSa można zejść w okolice 0 jeśli nie jest potrzebna na wejściu taka precyzja jak wejście komparatora. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

"Piotr Gałka" news:4f7572f9$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl

Rozwinę temat o co chodzi :) Zaczęło się od artykułu o zabezpieczeniu:

formatting link
Na podstawie artykułu i schematu autora "_jta_" przeliczyłem sobie układ dla akumulatora 6V i powstał taki układ:
formatting link
Przeróbka na wersję 6V wymagała użycia mosfeta niskonapięciowego, gdyż typowy mosfet przy 6V nie będzie w stanie się w pełni otworzyć i będzie się grzał. Układ ma pracować w pojeździe-motorku dla dzieci gdzie siedzi akumulator żelowy 6V. Oryginalny układ pojazdu "made in china" nie ma zabezpieczenia i dziecko jeździ do zabicia akumulatora i często akumulator po roku nadaje się do wyrzucenia, bo jest ssany do końca, aż pojazd nie ma siły już jechać. Pobór prądu przez silnik w stresie z "kierowcą" dochodzi do 4A. Z charakterystyk akumulatorów żelowych wynika, że dla takiego prądu rozładowania koniec procesu następuje w okolicy ~5,1V i przy takim napięciu układ rozłącza akumulator. Dodana histereza (żeby układ na progu końca rozładowania nie wpadał w oscylacje) powoduje ponowne załączenie akumulatora dopiero przy 6V. Odłączenie akumulatora przy napięciu 5,1V przebiega znakomicie. Jednak ponowne załączenie nie wygląda już tak perfekcyjnie. Układ powyższy w wersji 6V i mosfetem niskonapięciowym (Logic Level - pełne otwarcie kanału dla +5V na bramce, względem typowych mosfetów np BUZ11 otwieranych gdy na bramce mają przynajmniej +10V względem źródła) ma wadę polegającą na tym, że gdy napięcie powraca na akumulatorze do progu załączenia 6V i ma wartość np 5,95V to w wyniku mało stromej charakterystyki LM4041-ADJ
formatting link
przy zbliżaniu się (gdy akumulator np. po "odpoczynku" wraca z napięciem do 6V lub zostaje ładowany) do punktu załączenia (przebicia) zaczyna już płynąć przez LM4041-ADJ niewielki prąd w okolicy ~40uA (narasta płynnie wraz ze zbliżaniem się do punktu załączenia), powoduje to spadek napięcie na R3 47k w okolicy 1-2V. To napięcie na R3 jest już na tyle duże i powoduje, że mosfet zaczyna się płynnie otwierać, pracuje wtedy jak regulowana rezystancja w przedziale jakiś 100mV ( gdy zasilanie wynosi od około 5,9V do 6V) aż nastąpi pełne otworzenie kanału. Powoduje to oczywiście grzanie się (gdy w takim stanie zostanie obciążony prądem) mosfeta - gdyż nie jest w pełni otwarty kanał. Zmniejszanie wartości R3 celem minimalizacji napięcie przez wskazany prąd szczątkowy nie wchodzi w grę, bo zwiększa niepotrzebnie pobór prądu - a taki układ może być rzucony w kąt i wisieć na akumulatorze i przez rok bez ładowania (goły, naładowany aku ma teoretycznie wg. kart katalogowych po roku składowania mieć 60% zgromadzonego ładunku więc nie chcę go dodatkowo rozładowywać kolejnymi mA przez układ w stanie czuwania). Autor źródłowego projektu zaleca mi zapięcie R2 zamiast do masy na dren mosfeta. Tylko, że jak zmienię podłączenie R2 (zamiast do masy) do drenu tranzystora, to owszem wszystko będzie dobrze do czasu wyłączenia tranzystora. Gdy mosfet jest włączony to R2 układowo po takiej zmianie jest praktycznie połączony z masą przez znikomą rezystancję załączonego kanału. Po wyłączeniu tranzystora (gdy jego napięcie spadnie do punktu końca rozładowania) zmieni się napięcie referencyjne (rezystor R2 przestanie tworzyć dzielnik, bo odłączy się od masy przez wyłączonego mosfeta), bo praktycznie nóżka ADJ będzie podłączona do "+" poleci więc do skrajne wysokiego napięcie przebicia i nie będzie możliwe ponowne załączenie mosfeta gdy napięcie akumulatora wróci do 6V.

Stąd też właśnie powstała myśl, aby to samo zrobić na jakimś oszczędnym komparatorze, gdzie nie ma mowy o płynnym "wchodzeniu" w otwarcie mosfeta. Ustalona histereza 5,1<->6V będzie zawsze na wyjściu generować bez stanów pośrednich stan H = 5V lub L=0V. Nie będzie wtedy mowy o grzaniu mosfeta. Wydajność wyjść po to by przez dużą rezystancję wyjścia nie powodować łagodnych włączeń mosfeta. Użycie wyjść OC i podwieszanie rezystorem też średnio dobre, bo znowu generujemy dodatkowy prąd w stanie wyłączenia (dla stanu "L") na wyjściu.

Może jakoś inaczej mogę to rozwiązać? Założenie prostota, pewne działanie włącz-wyłącz przy ustalonych napięciach progowych bez pośrednich stanów dla włączanego mosfeta i jak najmniejszy pobór prądu przez takowy układ z akumulatora, by nie powodować jego dalszego, niepotrzebnego rozładowania - bo urządzenie będzie używane przez blondynkę ;) i czasami po rozładowaniu akumulatora, może leżeć nieładowane przez pół roku - a nie chcę dodawać tu żadnych przycisków RESET itp, bo układ ma być blondynkowy bez zbędnej dodatkowej obsługi.

Reply to
jedrek

Użytkownik "jedrek" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:jm8sn3$f5l$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

No to nie rozumiem dlaczego szukałeś komparatora z wyjściem OC (OD) od plusa. Moim zdaniem Push-Pull jest lepszy, bo jak trzeba wyłączyć tego N-MOSa, co będzie najczęściej miało miejsce podczas jazdy i dużego prądu płynącego przez MOS to takie wyjście szybciej rozładuje pojemność bramki i N-MOS krócej będzie w stanie przejściowym o dużej mocy w nim wydzielanej. Normalnie wyjście OC nie jest po to, aby komparator pobierał mniej prądu (bo nie ma drugiej części bufora wyjściowego) tylko po to, aby układ zasilany z

5V mógł sterować czymś zasilanym większym napięciem. A układów, które mają masę na +, zasilanie komparatora z -5V i potrzebują sterować czymś zasilanym z -12V jest chyba tak mało, że nikt nie robi OC od plusa. A wariantu, że mamy zasilanie komparatora z +5 a sterować chcemy czymś na ujemnym zasilaniu w ogóle bym nie rozważał, bo według mnie każde sterowanie (on/off) powinno być odniesione do masy, a nie do napięcia o przeciwnej polaryzacji.

Według mnie jeśli brane jest pod uwagę odstawienie na okresy rzędu pół roku to najlepiej byłoby całkowicie odłączać akumulator gdy napięcie spadnie za bardzo - a więc przekaźnik. Załączenie przyciskiem (ON) i samopodtrzymanie. Przydałby się też przycisk OFF odłączający przekaźnik (jakby blondynka zapomniała to i tak jak napięcie spadnie to się odłączy całkowicie). Oczywiście coś co pobiera 0 prawie się nie różni od czegoś co pobiera 1/100 prądu samorozładowania. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Mam też taki motorek. Ma wbudowane oryginalnie zabezpieczenie. Motorek ma już kilka lat i oryginalny akumulator - więc jest skuteczne. Zrobione jest toto na przekaźniku i tylko przekaźniku. Pedał "gazu" załącza przekaźnik, który podaje napięcie na silnik. I to w sumie wszystko. Nie wiem czy ten przekaźnik jest specjalnie dobierany, czy wystarczy standardowy na 6V. Ewentualnie możesz dać rezystor szeregowo z cewką, co podniesie próg wyłączenia.

Reply to
Desoft

I jeszcze kilka szczegółów: Ja w swoim miałem problem z ładowaniem. W oryginale był zwykły zasilacz wtyczkowy dołączany wprost do akumulatora. Przeładowanie akumulatora żelowego jest dla niego niezdrowe. Dorabiałem układ kontroli naładowania akumulatora.

Tak pobieżnie patrząc, układ będzie miał taką samą wadę jak ten z przekaźnikiem. Wzbudzenia się układu raczej nie unikniesz. Na mosfecie wzbudzi Ci się na wysokich częstotliwościach - zacznie słabnąć, ale będzie jechał dalej.

Reply to
Desoft

Użytkownik Desoft napisał:

Coś w tym stylu zrobiłem do rozładowania 6V, NiCd akumulatora do kamery. Między plus i minus zewnętrzne wyprowadzenia potencjometru wieloobrotowego (chyba 10k), ze ślizgacza na bazę tranzystora (jakiś BD135, czy co mi tam wpadło w rękę). Emiter na minus a kolektor na cewkę przekaźnika. Drugie wyprowadzenie cewki na plus. Miniaturowy przekaźnik miał cewkę na 5V. Obciążenie stanowiły żarówki 6V. Układ był załączany przyciskiem monostabilnym, jedna para styków przekaźnika pracowała w układzie samopodtrzymania. Potencjometrem regulowałem napięcie, przy którym puści przekaźnik, całkowicie odcinając akumulator. Układ z samym przekaźnikiem nie dawał aż tak dokładnej stabilności napięcia odcięcia. Tranzystor pozwalał uwolnić się od niestabilnych parametrów samopodtrzymania na gołym przekaźniku. Prawie dwadzieścia lat temu wyregulowałem odcięcie na poziomie 5,95V i gdy ostatnio sprawdzałem, to puszczał przy napięciu bodaj 5,97V. Rozwiązanie proste i skuteczne :-) Swego czasu śmiałem się z czegoś, co zaproponował Radioelektronik, czyli układ rozładowania z zasilaczem sieciowym, komparatorem i kupą elementów...

Reply to
Maciek

Użytkownik "jedrek" napisał:

Dobry regulator napięcia załatwia problem. Jeśli daje napięcie równe, czy trochę niższe od napięcia pełnego naładowania akumulatora to nic więcej nie jest potrzebne.

Remek

Reply to
Remek

"Desoft" news:jm9amr$c2$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl

Oryginalne rozwiązanie faktycznie było drętwe. Zresztą oryginalne zasilacze się spaliły gdy akumulator dostał w końcu zwarcia wewnętrznego. W obecnym układzie będzie zastosowana ładowarka Vipow 3P10-A1007

formatting link
Jest to ładowarka z odcięciem, gdy napięcie na akumulatorze osiągnie końcową wartość ładowania. Wtedy prąd podtrzymania nie przekracza kilkanastu mA. Więc nada się znakomicie dla użytkownika blond. Tak więc oryginalny układ ładowania z motoru podlega modernizacji. Szeregowo z gniazdem ładowania w motorze była dioda prostownicza - zabezpieczająca przed odwrotną polaryzacją zasilacza ładującego i zwarciem w gnieździe (czyli wielki prąd zwarcia z akumulatora). Po zastosowaniu wskazanej ładowarki w miejsce diody wstawiam bezpiecznik

2A - zabezpieczenie przed zwarciem gniazda. Dioda powoduje zmianę napięć progowych wyłączenia-włączenia-podtrzymania o 0,7V więc nie może zostać, bo ładowarka ma wewnętrzne ustalone te progi i zakłada bezpośrednie wpięcie na akumulator bez elementów pośredniczących. Bez wewnętrznej ingerencji w zaklejony zasilacz i przesunięcie napięć progowych nie można pozostawić diody, bo zaburza ładowarce informację o rzeczywistym napięciu na akumulatorze.
Reply to
jędrek

"Remek" news:jmblbe$gti$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl

Czy na pewno chodzi Ci o rozładowanie akumulatora? Z opisu wnioskuję, że piszesz o ładowaniu.

Reply to
jędrek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.