Pomiar przemieszczenia

T.M.F. napisał(a):

Jest to nieprawda. Nie da się rozróżnić punktów odległych o odległość ok. 1/2 długości fali. Mówi o tym tzw. kryterium Rayleigha. Dotyczy to klasycznych układów odwzorowujących, wykorzystujących fale. Ograniczenie wynika ze zjawiska dyfrakcji i ograniczenia możliwego do uzyskania otworu (tzw. apertury).

No oczywiscie

Pomiar odległości nie ma z tym żadnego związku, tu chodzi o pomiar czasu lub fazy. Ten może być robiony ze znacznie większą dokładnością. Dostępne na rynku mierniki laboratoryjne mierzą na przykład fazę z dokładnością lepszą niż 1 miliradian w szerokim zakresie częstości. Dla ograniczonego zakresu częstości możliwy jest jeszcze dokładniejszy pomiar (patrz: GPS). Dostępne układy do pomiaru czasu mierzą lepiej niż ps.

Wynika z tego, że nawet na dość małych częstościach możliwy jest - przy pomocy ultradźwięków - pomiar położenia z dokładnością nanometrów. Oczywiście przy tak dokładnych pomiarach wpływ fluktuacji gazu jest niezaniedbywalny.

Jeśli chodzi o ultrasonografię, to ma tutaj zastosowanie kryterium Rayleigha, ale istniejące urządzenia mają znacznie większe, istotniejsze ograniczenia. Ich rozdzielczość jest dlatego też o przynajmniej rząd wielkości mniejsza niż wynikałoby to z tego kryterium.

Pozdrawiam

W. Bicz

PBP Optel sp. z o.o.

formatting link

Reply to
Wieslaw Bicz
Loading thread data ...

Dziękuję najmocniej za tak konstruktywną burzę mózgów!

Pomiar będzie wykonywany na świerzym powietrzu, w różną pogodę. Zdecydowałem się na pomiar optyczny. Po przemyśleniu sprawy mogę zmniejszyć dystans czujnika i przedmiotu. Znalazłem czujnik GP2D120CJ00F. W przyszłym tygodniu będę testował i dam znać czy się nadał.

Jeszcze raz dziękuję wszystkim i pozdrawiam piotr

Reply to
pieniek

pieniek napisał(a):

Przyjrzałem się parametrom czujnika, ale 0,1 mm dokładności to ja nie widzę. I mam poważne wątpliwości, czy da się go skalibrować sensownie w zmiennych warunkach oświetlenia (na wolnym powietrzu).

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Powitanko,

Dzieki za ciekawy i wielce pouczajacy wyklad, oby wiecej takich postow na grupie. Natomiast co do zacytowanego fragmentu, czy 200kHz to jeszcze przez powietrze przejda? Tak z ciekawosci pytam. Cos pewnie przejdzie, ale chyba niewiele (?).

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

przejdzie - pare firm robi nawet sensory na wyzsze czestotliwosci - AFAIK murata ma chyba do 470kHz a sama wiazke ultradziwkowa mozesz zmodulowac sobie np ciagiem pseudolosowym czy zastosowac inna metode poprawy rozdzielczosci (chirp pulse itd)

Reply to
PAndy

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

Tłumienie wzrasta w powietrzu z częstotliwością dość znacznie, ale 200kHz można na pewno używać na kilku metrach jeszcze.

Teoretyczna granica transmisji jest bardzo wysoko. Praktycznie wiem o eksperymentach z częstotliwościami rzędu 10MHz. Dość łatwo jest używać częstotliwości rzędu 1-2MHz. oferowane są nawet komercyjne przetworniki na te częstości (sami je zresztą robimy).

Pozdrawiam

W. Bicz

formatting link

Reply to
Wieslaw Bicz

Jesli chodzi tylko o przemieszczenie a nie odleglosc i mozna tam przykleic zwierciadelko to interferometrem laserowym. Bedziesz mial dokladnosc okolo 1um.

O cene nie pytaj :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.