Pomiar przemieszczenia

Witam! Przepraszam, być może już o tym było, obiecuję, że odrobię pracę domową i przeszperam archiwum, jednak jeśli ktoś może pomóc to będę wdzięczny (czas nagli).

Mój problem jest następujący:

Potrzebuję zarejestrować przemieszczenie w czasie poruszającego się przedmiotu przy czym V0=0. Konieczna jest historia ruchu w czasie, gdyż prędkość nie będzie stała. Przemieszczenie będzie trwało ok 5s i będzie wynosiło 20cm max. Proszę o poradę jakiego czujnika najlepiej użyć? Przedmiot będzie stalowy o wysokości i szerokości kilku cm. Rama, stanowiąca bazę będzie oddalona od przedmiotu o ok 1,5m. Myślałem o pomiarze optycznym, są do kupienia czujniki laserowe, jednak nie mam pojęcia jakie powinny być. A może pomiar ultradźwiękami lub innymi falami? Raczej powinna być to metoda bezdotykowa z uwagi na oddalenie bazy pomiarowej, więc czujniki indukcyjne (rurkowe) odpadają, na dodatek w pobliżu będzie kupa żelaztwa, która może przeszkadzać. Za wszelką pomoc bardzo dziękuję. Pozdrawiam Piotr

Reply to
pieniek
Loading thread data ...

jesli da sie zamocowac sensor na przedmiocie ruchomy to moze najsensowniej sensor z myszki optycznej, tani, latwo dostepny i bardzo dobra jakosc...

formatting link

Reply to
PAndy

pieniek napisał(a):

Możemy zaoferować czujnik ultradźwiękowy, nadający się do tego celu.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Nic nie mogę na nim umieścić, niestety, liczę, że można wykorzystać zjawisko odbicia fali( ultra dźwiękowej, elektromagnetycznej - laser, może inne mikrofaje?)

Reply to
pieniek

przemieszczenie około 20cm w przeciągu 5sek, prędkość mocno zmienna (będzie tarcie) duże skoki.Dokładność (rozdzielczosć) kilkaset próbek na sek, dokładność sygnału ok +- 0,1mm

pozdr piotr

Reply to
pieniek

bardzo proszę o ofertę na email. Na pewno rozważę, proszę też napisać jakiego sprzętu czujnik potrzebuje do przetworzenia sygnału na plik numeryczny. dziękuję i pozdrawiam piotrch

Reply to
pieniek

Ultradzwiekowy pomiar z odleglosci 1,5m z dokladnoscia 0,1mm? Do tej pory uwazalem, ze to niemozliwe, mozesz podac linka do jakiegos rozwiazania tego typu?

Reply to
T.M.F.

pieniek schrieb:

przemieszczenie jest liniowe? To możesz wziąć czujnik laserowy albo ultradźwiękowy. Jak kierunek jest niezdefiniowany, to mam rozwiązanie, ale drogie.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

T.M.F. napisał(a):

Dokładność pomiaru utradźwiękowego nie ma (w tym zakreise) wielkiego związku z odległością.

Jeśli już, to z fluktuacjami w gazie po drodze. te jednak można w pewnym stopniu skompensować.

Zwykłe mierniki, dostępne w sklepach potrafią osiągać takie dokładności, a co dopiero urządzenia trochę bardziej wyfarinowane.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Ano wlasnie o tym mowie. W sumie niewielkie niejednorodnosci rozkladu temperatury czy wilgotnosci i mysle, ze roznice wyjda wieksze niz 0,1mm. Jak to skompensowac? Po prostu zaciekawilo mnie to o czym piszesz i chetnie bym poczytal o takim czujniku. Inna sprawa to problem z odbiciem z przedmiotu. Jesli to nie jest plaska sciana rownolegla do czujnika to jak mierzyc odleglosc? Przeciez ultradzwiekow nie zogniskujesz tak jak laser? Znaczy sa saczewki ultradzwiekowe, ale tu juz chyba mowimy o rozwiazaniu za calkiem przyzwoite pieniadze. Wrzuc jakies info.

Reply to
T.M.F.

T.M.F. napisał(a):

Fluktuacje muszą być dość znaczne, żeby wpłynęły na pomiar. Praktyka pokazuje, że muszą to być dość wyraźne ruchy powietrza. Skompensować można na różne sposoby, głównie przez pomiar na kilku drogach,ale to znacznie skomplikuje sprawę, a i wyjaśnienie nie jest proste.

Możliwość ogniskowania wiązki dźwiękowej jest oczywiście mniejsza niż świetlnej, szczególnie na większych odległościach i dlatego pomiar odległości będzie oczywiście uśredniony dla pewnej powierzchni. Pomiar przesunięcia natomiast będzie jak najbardziej w porządku.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

Rzeczywiście nie sprecyzowałem zjawiska. Przedmiot będzie poruszał się w jednym kierunku z mocno zróżnicowaną prędkością (nawet z różnym znakiem wektora v) pomiaru mogę dokonać tylko w kierunku ruchu czyli pomiar odległości przedmiot - czujnik, dlatego myślałem o zjawisku odbicia fali. piotr

Reply to
pieniek

mogę rejestrować jedynie w kierunku ruchu przedmiotu czyli oddalanie i zbliżanie przedmiotu w stosunku do czujnika, bardzo bym chciał, żeby jako wynik przetwornik przetwarzający sygnał podawał na komputer dane cyfrowe przemieszczenia w czasie. piotr

Reply to
pieniek

Powitanko,

Dlugosc fali ultradzwiekow to bedzie ok. 7,5mm, trzebaby badac przesuniecie fazowe. Bawie sie troche nimi teraz, ale nie polecam. Wystarczy lekki ruch powietrza i juz kolega Doppler sie zglasza. Dodatkowy, referencyjny czujnik tez problemu nie eliminuje. Ja bym sie raczej za optyka opowiadal. Moze jakis autofocus z aparatu.

W takich czujnikach jest transformator roznicowy i go raczej kupa zelastwa obok nie podnieca. Jesli tylko mozesz czyms dotykac badanego obiektu, to ja bym takie rozwiazanie polecal jako najmniej klopotliwe. Nie musi to byc czujnik indukcyjny, choc z jakis wzgledow takie sie stosuje. BTW, ktos mi wytlumaczy czemu, a nie jest to np. taki impulsator, tyle ze listwa, a nie koleczko?

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

Chciałbym zwrócić uwagę, że długość fali 7,5mm odpowiada częstotliwości ok. 40kHz. Przy odległości ok. 1,5 m i wymaganej precyzji pomiaru wskazane jest użyć falę o znacznie większej częstości (prawdopodobnie 200kHz) i użyć nieco bardziej wyrafinowanych sposobów analizy.

W. Bicz

Reply to
Wieslaw Bicz

To ja sie znowu podlacze z pytaniem. Uczono mnie, ze nie da sie rozroznic odleglosci mniejszych od dlugosci uzytej fali. No oczywiscie mamy interferometrie, ale mam wrazenie, ze nie o tym mowicie. Tak wiec dla pomiarow z dokladnoscia 0,1 mm potrzeba fali o czestotliwosci co najmniej 3,3MHz. Co by mi sie zgadzalo, bo w USG stosuje sie tego rzedu czestotliwosci uzyskujac rozdzielczosc na poziomie <1mm. Jak to wiec jest?

Reply to
T.M.F.

pieniek schrieb:

są odległościomierze laserowe z czasem pomiaru poniżej 10ms (potrzebujesz 5ms, jak chcesz 200 pomiarów na sekundę). Jak twój przedmiot ma regularne kształty, to możesz skorzystać z szybkiej kamery, lub kamery z programowanym przeplotem. Na takowych osiągnąć można 240 fps na ćwierci ramek (częstotliwość tych podramek to 60Hz). Do tego linia laserowa i skorzystać z triangulacji. Jak byś mógł obserwować obiekt z boku (lub z góry), to można to zrobić jeszcze prościej. Ale całkiem tanio nie będzie. Jaki masz budżet?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.