Pomiar lumenów Luxeona

Dlaczego pomiar strumienia świetlnego [lm] wykonany luxomierzem dla halogenowej żarówki daje wyniki zgodne z oczekiwaniem a dla białego LEDa (Luxeona 3W) wyniki są 2-3 kroktnie mniejsze. Czy wyniki z LEDa nie trzeba przeskalować przez jakowyś współczynnik.

3W hallogen: 45 lm 3W Luxeon: 25 lm Na oko Luxeon jest o niebo jaśniejszy. ??? ZS
Reply to
Niusy2003
Loading thread data ...

Użytkownik "Niusy2003" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:cu21fv$5ms$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Luksomierzem mierzymy natężenie oświetlenia (w luksach). Pomiar strumienia świetlnego wykonuje się lumenomierzem:

formatting link

Jak wygląda kąt rozsyłu diody, a jak żarówki? Jaka jest powierzchnia czyjnika luksomierza?

formatting link

Reply to
Jd.

Zarówno żarówka jak i LED umieszczone były w tym samym reflektorze o kącie rozsyłu swiatła 90 st. Mierzyłem luxy w oznaczonych polach pomiarowych i sumowałem iloczyny (lux * pole pow.). ZS

Reply to
Niusy2003

Bo oko "mierzy" _jaskrawosc_ [stilb, lm/(sr*m^2)], a nie strumien [lm] ani oswietlenie [lx = lm/m^2].

Dodatkowa kwestia to dopasowanie tego luxomierza do czulosci oka - luxeon ma prawdopodobnie widmo zolto-niebieskie, a miernik byc moze czulszy jest na czerwien/podczerwien.

Ale jak to mierzysz ? Bo generalnie spodziewalbym sie ze jednak luxeon da wieksze wskazanie miernikow [nie mylic z iloscia swiatla]. No i co to za halogen ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

Żarówka zapewne wysyła całkiem sporo podczerwieni, miernik może ją "nadinterpretować" jako światło widzialne...

Reply to
Jd.

Ok, trzeba bylo od tego zaczac. I ktory to luxeon ? Dla serii III - LXHL-PW009 katalog podaje

60[min]..65[typical] lm przy 0.7A, nap 3.03..3.70..4.47V, 80[typ] lm przy 1.0A, napiecie typ 3.9V

wypadadaloby sie spodziewac ok 70lm, wyszlo ci 25. Jakby sporo za malo. Wypadaloby najpierw sprawdzic czy pomiar jest prawidlowy. A wiec: a) czy na pewno zasilano luxeona moca 3W b) czy luxomierz ma skorygowane widmo ze wzrokiem, c) powyzsza metoda wprowadza duze bledy obliczeniowo/pomiarowe. zmierz w wiekszej ilosci pol, a moze w kuli fotometrycznej. d) czy luxomierz byl dokladny ? swiatlo jest stosunkowo slabe, a drobne bledy potrafia sie kumulowac e) bledy zwiazane z nieprostopadloscia padania swiatla - odbicia rosna nieproporcjonalnie. f) ten reflektor .. luxeon go w zasadzie niepotrzebuje, moze on bardziej szkodzi niz pomaga ?

Z kolei 45lm dla 3W halogenu to jest wartosc .. no, w sam raz, moze ciut zawyzona, chociaz wcale bym sie nie zdziwil gdyby swiecil jednak mocniej.

A na ekranie to jak to wygladalo - co oswietlalo mocniej ?

J.

Reply to
J.F.

Prąd był prawidłowo ustawiony 0.7 A (2.8W)

Producent podaje prawidłową krzywą ANSI

Pomiar z odległości 1 metra w polach co 5cm

Raczej tak.

Program sumujący uwzględnia kwadrat zmiany odległości i cosinus kąta padania

To ma być w reflektorze. Ale sprawdzę bez reflektora

Na ekranie i w terenie Luxeon bije na głowę halogena.

Wszystko wskazuje na to, że luxometr raczej dobrze mierzy ale w widmie światła żarowego. LEDy mają trochę inne widmo i nie bardzo wiem czy czasami nie trzeba wprowadzić czegoś w rodzaju współczynnika korygującego widmo. W tym wypadku to powinien wynosić około 3. Nie wiem czy tak się praktykuje. Czy sa firmy którę robią takie pomiary na zlecenie?

ZS

Reply to
Niusy2003

Wow :-)

Chodzilo mi o cos innego - jak swiecisz prostopadle to od czujnika odbija sie iles %, jak swiecisz pod duzym katem - to wiecej % sie odbija. Zaraz .. po co ma uwzgledniac odleglosc i kat ? Przykladasz czujnik do ekranu [nieprostopadle do zarowki], mnozymy luxy przez te 25cm^2 i normalnie sumujemy ..

Teoretycznie skoro realizuje krzywa ANSI to nie trzeba .. ale moze kiepsko realizuje.

Tak mi wpadlo - zamocuj obie na lawie zeby sobie naprzeciwko swiecily, znajdz odleglosc w ktorej wedle oka oswietlenia sa jednakowe - jesli nie masz glowicy fotometrycznej to wystarczy kartka papieru z kropla oliwy .. i wstaw w to miejsce luksomierz. Jesli wskaze rozne oswietlenia z dwoch stron, to bedziesz wiedzial w czym problem.

Na pewno. Philips ma laboratorium, zarowki samochodowe trzeba homologowac itd.

J.

Reply to
J.F.

Dlaczego Wow!

Coś mi tu nie pasuje, ale pomyślę o tym. Zwłaszcza o tym odbiciu.

To dość ciekawy pomysł. Tylko to subiektywne porównanie światła bardziej żółtego ze światłem bardziej niebieskim może być obarczone dość dużym błędem. Ale zrobię to.

Reply to
Niusy2003

Duzo tych pomiarow zrobione, jesli w dodatku nie korzystales z symetrii kolowej .. to juz chyba jakis robocik by sie przydal :-)

Przemysl, ale chyba sie nie myle. A z odbiciem to zwykly efekt fizyczny, wypadaloby sprawdzic czujnik jest na to odporny/korygowany.

Lumen jest z definicji dosc subiektywny :-) Ale przeciez jakos trzeba bylo krzywa korekcji wyznaczyc, wiec sie da, i to dosc dokladnie.

Akurat trafilem

formatting link

J.

Reply to
J.F.

Faktycznie korzystam z symetrii kołowej. Pomiary są robione tylko po promieniu (15 próbek)

Przemyślałem - masz rację przecież lux to lux. Trochę się zagalopowałem.

Tak to trzeba sprawdzić.

Dzięki za link i za wszelkie cenne porady. Odezwię się jeszcze po nowej serii pomiarów skorygowanych Twoimi cennymi sugestiami. ZS

Reply to
niusy2003

Widac ta symetrie ?

Nie za malo ? Te reflektorek odbija bardziej rozbiezne ? No i jeszcze pytanie czy nie tworzy sie jakis pierscien swietlny na ekranie, ktory wypada akurat miedzy punktami pomiarowymi.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.