Pomiar prądu - atmega8

Witam.

Chcę do zasilacza dorobic pomiar napiecia i pradu na procesorze atmega8. Z napięciem nie mam problemu, prądem teoretycznie też. Teoretycznie, bo prąd przy obciążeniu oporowym mierzy mi bardzo dobrze, gorzej jest gdy podłączę jakis silnik - np. mikrowiertarkę. Wtedy pomiar cskacze jak szalony. Odczyt bezpośrednio z przetwornika skacze od np 45 do 80. Pomiar robię na rezystorze 0R1 wpięty w obwód masy. Jest jakis sposób żeby ten odczyt ustabilizować? Np jakas sprytna filtracja? dołożenie kondenstaora równolegle z rezystorem nic nie daje.

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
ulyssess
Loading thread data ...

ulyssess pisze:

Ta sprytna filtracja, to się analogowy filtr dolnoprzepustowy nazywa. To, że dołożenie kondensatora bezpośrednio do 0R1 nic nie daje, to normalne - policz jaką impedancję/pojemność musiałby mieć taki kondensator, żeby zmniejszyć amplitudę zakłóceń np. 10 krotnie dla 1kHz. Najprościej będzie jak zrobisz jakiś filtr RC (np. 10k + 1u) i dopiero za nim będziesz mierzył napięcie przetwornikiem.

Reply to
Zbych

Jak chcesz się zabrać za jakąkolwiek filtracje to najpierw trzeba wiedzieć co się filtruje. Obejrzyj najpierw przebieg na oscyloskopie i zrób analize Fouriera. K.

Reply to
John Smith

Na to nie wpadłem a takie proste. Jutro wieczorem pokombinuje

Gdybym znał takie cos to bym tu nie pytał ;) Pokombinuje z filtrem dobierając wartości RC.

Reply to
ulyssess

ulyssess pisze:

A to komputera z kartą dzwiękową nie posiadasz? Do takiego celu w zupełności wystarczyłoby w paśmie akustycznym obejrzeć/posłuchać, obejrzeć fft w jakimś truerta czy innym sofcie.

Reply to
BartekK

Kolega ulyssess widać nie wie/rozumie, że filtracja to sztuka niełatwa. Jeżeli ten silnik ma szczotki, to prawdopodobnie czeka nas następna seria pytań. K.

Reply to
John Smith

Użytkownik "ulyssess" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:h017b3$8uq$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Jest jeden baaardzo stary aczkolwiek wart rozwazenia patent. Zwykla zarowka ;-) Dobiera sie tak bocznik aby jasnosc byla proporcjonalna do pradu a pomiar robi fotoelement. Jak to wyjdzie w praktyce - nie wiem - nie robilem ale dawno dawno temu - kiedy mierniki TRUE RMS kosztowaly obledne pieniadzee kolega przerobil tak zwykle cegi aby serwisowac falowniki.

pozdrawiam wojtek

formatting link
CMMS MASZYNA Golem OEE Hall2007

Reply to
neuron

Ja magisterki z tego robił nie bede. To ma byc do zasilacza. Dzieki koledze Zbych, który naprowadził mnie nawet na wartości początkowe , odfiltrowałem sobie na tyle że pomiar jest dość stabilny przy mocno iskrzącym silniku. Co prawda wartośc filtru RC wyszły dość duże, że zanik wskazań przetwornika (do zera) po odłaczeniu obciążenia nastepuje po ok 2 sek, ale mi to w zupełności wystarcza.

Dzięki tym co mnie naprowadzili na rozwiązania, jak i tym co nie wniesli nic do dyskusji ;)

Reply to
ulyssess

A może też taki drobny uśredniający filterek programowy. Nie zaszkodzi przecież. Dla przykładu, zajmujesz kawałek pamięci, zapisujesz ją w kółeczko, a pomiar polega na policzeniu średniej z tegoż obszaru. Jak ilość próbek będzie wielokrotnością 2ki to i średnią łatwo się liczy.

Reply to
rpdrobny

No to zrobiłem też. Robie 10 pomiarów, dodaje do siebie i dziele przez 10. Ale jeżeli każdy wynik jest inny ze zwględu na zakłucenia to niewiele to daje.

Reply to
ulyssess

Długość filtru (znaczy ilość próbek x czas pomiędzy próbkami) należy dobrać do szybkości zakłóceń. Jak masz "za krótki" filtr to nic nie odfiltrujesz. Tak samo jak z RC, gdzie C to jakby długość Twego filtru.

Reply to
rpdrobny

Teoretycznie możanby zwiększyc ilość pomiarów do np 100. W tym przypadku lepiej by było jeszcze porównywac je i odrzucać szczególnie za duże/za małe wartości. dopiero wtedy miałoby chyba to sens.

Reply to
ulyssess

Zaczynasz myśleć a nie się tylko pytać :)

Kryterium odrzucania pomiarów trzeba szczególnie przemyśleć na okoliczność gwałtownych zmian paramterów, np. skokowe wyłączenie prądu. Nie zmuszaj użytkownika coby wolno wkręcał silnik na obroty i wolno zwalniał :). Dobrym kryterium jest odrzucenie wartości które nie ma prawa zaistnieć (poza zakresem), a pustkę wypełnić ostatnio zmierzoną średnią.

Reply to
rpdrobny

Hehe ja przestałem pytać w poście z 10.35 ;)

A z odrzucaniem wyników to już myslałem . Jeżeli 90 % wyników podaje że prad wynosi 2A to wszystkie inne mozna odrzucić. Oczywiście czas pomiaru nie może wynosić sekunde. Dlatego pzostane przy filtrze RC i 10 pomiarach z wyciągnieciem sredniej.

Reply to
ulyssess

Ale tego chyba właśnie nie zajarzyłeś.

Mierz prąd co kilkanaście (czy ile tam trzeba) ms, każdy pomiar zapisuj w pamięci. Niech pamięć ma rozmiar 256 pomiarów. Po zapisaniu 255 komórki, zacznij nadpisywać dane w komórce nr 0. Średnią zaś licz co pomiar z zakresu od 1 do 256 komórek. Tu możesz sterować sobie. Dzięki temu średnią masz co kilkanaście ms liczoną z okresu od 1 do

256xkilkanaście ms (to może być nawet i 1 s). Oczywiście pomiar pierwszych 256 próbek jest zafałszowany (bo były same zera w pamięci). Nie przesadzaj z długością, bo się bedzie muliło. Tak jak z za duzym C w filtrze RC.
Reply to
rpdrobny

Mógłby przydać się filtr medianowy. Zasada jest trywialna: dla każdej nowej próbki sortujesz bufor i wybierasz środkowy element = wynik filtrowania.

Reply to
Name

Załóżmy że mamy 250 pomiarów co 10ms. Czyli zapis do komórki 1 bedzie co 2,5 sekundy Jeżeli będziemy mieli skok prądu z 2 na 4 A to efekt przejścia z 2 na pełne 4 bedzie trwał 2,5 sekundy w skrajnym przypadku. To bardzo duże C ;)

Lub R

Reply to
ulyssess

Czyli po 10 pomiarach wyrzucam pierwszy, dodaje kolejny i znowu licze średnią? Czy to bedzie lepsze niz srednia z kolejnych 10?

Reply to
ulyssess

Niby racja Zmieniasz prąd skokowo z 2 na 4 ampery, jak wrzucisz do Excela to masz tablekę po 10 ms 2,008 A po 20 ms 2,015 A po 100 ms 2,08 A po 200 ms 2,15 A po 500 ms 2,37 A

ale kto Tobie każe robić tak duży filtr. Tu właśnie jest pole do popisu i optymalizacji okresu próbkowania i ilości próbek. Zresztą masz do wyboru, albo duży kondensator albo trochę pamięci do wykorzystania.

Reply to
rpdrobny

Pewnie mając troche czasu pokombinuje z tym też. Ale filtr RC napewno pozostanie może tylko z mniejszym C jeśli programowy sie sprawdzi.

Reply to
ulyssess

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.