Pomiar kilku napieć w zasilaczu

Witam.

Robię zasilacz podwójny o napięciach separowanych względem siebie. Jako pomiar napiec i prądów chce wykorzystać jakis procek avr mający w sobie adc, żeby miec na wsywietlaczu lcd naraz napięcia i prądy z dwóch zasilaczy. I teraz mam taki mały problemik czym przełączać wejście adc z pomiaru napięcia na pomiar prądu oraz z jednego na drugi zasilacz? Pomyślałem o układzie 4052 (podwójny multiplekser analogowy). Tylko jest pytanie czy on sie do tego nadaje? Czy nie będzie powodował błędów na pomiarze oraz czy będzie dobrze separował pomiędzy właczonym a wyłaczonym kanałem. Układ pomiarowy będzie miał swoje odrębne zasilanie. Ewentualnie co innego można by zastosować jako przełącznik?

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
ulyssess
Loading thread data ...

On wcale nie bedzie separowal. Najtaniej separacja wyjdzie chyba na przekaźnikach. Albo dwa uklady pomiarowe - dla kazdego zasilacza oddzielny.

Reply to
Bogdan G

Użytkownik "ulyssess" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:fkbum5$464$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Układ 4052 możesz bezpiecznie dać o ile różnica napięć mas obu zasilaczy będzie rzędu kilunastu wolt max.

Jeśli ta różnica napięć ma być (prawie) dowolna, to raczej trzeba by zastosować mały (i cichy!) przekaźniczek. Układ pomiarowy (AVR) będzie nim sterował przełaczając wejścia ADC np. ćwierć sekundy do pomiarów U, I jednego zasilacza, następne ćwierć sekundy do pomiarów drugiego zasilacza i tak w kółko. Mierniki uniwersalne też pokazują pomiary tylko parę razy na sek. !

Jeśli pomiary trzeba robić "szybko" należałoby zastosować przy każdym zasilaczu przetworniki U/f (I/f) i przekazywać impulsy do AVRa przez transoptory. W AVR wykorzystasz wtedy nie ADC lecz timery (jako liczniki impulsów).

Roman

Reply to
Roman

niczym. wziac procek z 4 kanalam adc... w pomiar wzmacnacze roznicowe, zeby zalapac tyle CM, zeby max rozjazd mas obu kanalow nie ubil elektroniki i wio.

Reply to
Marek Lewandowski

Bedzie, ale tylko w zakresie dopuszczalnych napiec wzgledem swojego zasilania. Czyli w kiepskim zakresie.

J.

Reply to
J.F.

Witam.

Na pomysł przekaźników to wpadłem od razu. Tylko będą czterymn punkty pomiarowe, więc jesliby odświerzanie wyniku miało byc co 1 sek każdy pomiar to przekaźniki trza by wszystkie cztery obsłużyć w ciągu jednej sek. To są cztery cyknięcia na sekunde. Przy takim terkotaniu to mogłbym zasiliacz po

15 minutach przez okno wyrzucić z nerwicy, a nie do tego dążę. Choc trzeba przyznać że jest to najlepsza separacja. nie wiem tylko na jak długo by starczyły te przekaźniki lub kontaktrony przy takiej pracy.

Dlatego pomyślałem o multiplekserze. Z napięciem nie będzie problemu bo max napięcie wejściowe adc jest ok 2,5V więc dzielnik napięcia moge dać przed multiplekserem.

Reply to
ulyssess

W sumie to procek bedzie z adc 8 kanałowym. To jest ciekawe rozwiązanie tylko nie wiem jakich wzmacniaczy użyć, czy moga być zwykłe operacyjne i jak je podłączyć? Jeśli by musiały być jakies specjalne to wolałbym zeby cena mnie nie zabiła. Ale nic nie wygoglowałem. jesli by można to prosiłbym o rozszerzenie tematu.

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
ulyssess

Kontaktrony sa dosc ciche. I moga generowac np 40Hz :-)

Nie nie - zeby multiplekser scalony dobrze dzialal, to napiecia/potencjaly wejsciowe musza musza byc w zakresie zasilania.

A ty chciales dwa niezalezne zasilacze chyba po to zeby mogly na roznych potencjalach pracowac. O ile roznych ? 2V, 15V, 100V ?

Z przekaznikami ten problem tez nie jest tak calkiem automatycznie rozwiazany.

J.

Reply to
J.F.

Gotowe moduły pomiarowe do zabudopwania w panel są po 20zł i mają 3.5 cyfry rozdzielczości. NIe warto sobie gitary zawracać.

Reply to
A. Grodecki

Witam.

Dwa niezależne zasilacze po 20V 3,5A A niezalezne dlatego że w razie konieczności można je łaczyc równolegle lub szeregowo chcąc uzyskac wyższe napięcie lub zasilanie symetryczne. A pomiar na przekaźnikach (po dwa styki) łatwo rozwiazać automatycznie bo trzeba załaczyc pierwszy podający napięcie z zasilacza A rozłaczyc go i załączyc drugi podajacy prad zasilacza A potem go rozłączyc itd. Potem wszystkie 4 zmienne poprzeliczac i wystawić na lcd np. 2*16 znaków. Poszukam w miare cichych kontaktronów.

Pozdrawiam światecznioe Piotrek

Reply to
ulyssess

Heh brak miejsca na cztery :) Chcę to zrobić na jednym lcd wierszowym.

Pozdrawiam świątecznie Piotrek

Reply to
ulyssess

Dokładnie w taki sposób ma to pracować. Tylko chodzi o to żeby nie miec terkotania przekaźników, dlatego szukam alternatywy.

Pozdrawiam świątecznie Piotrek

Reply to
ulyssess

Tak się nie robi, jeśli zasilacze nie mają wspólnej masy to cały pomysł bierze w łeb, są tylko dwa rozsądne pomysły, przekaźniki lub wzmacniacze izolacyjne, to drugie ciche ale bardzo drogie. Jest jeszcze tani półśrodek, bierzesz dwa małe procesorki 8 końcówkowe lub mniejsze :) mierzysz nimi napięcie i nawet prąd z zasilacza a potem transoptory i po RxTx transmisja do procesora który wyświetla wyniki, jak nadasz numery procesorom to możesz transoptory dać równolegle i wywoływać pomiar z konkretnego układu poprzez zapytanie konkretnego układu

Reply to
Piotr Pitucha

Użytkownik "ulyssess" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:fke674$nt1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Na koniec wstaw je do pudełka z zapałek wypełnionego szczelnie watą ! :-)))

Roman

Reply to
Roman

ulyssess napisał(a):

Taniej będzie zwiększyć obudowę, niż robić jakieś optoizolacje tylko po to, żeby cmierzyć napięcie i prąd z problematyczną dokłądnością.

Reply to
A. Grodecki

I właśnie przez to, po tej całej burzy mózgów i wymyślaniu cudów pozostanie mi zamontować przełacznik czteropozycyjny i przełączać samemu. To tak jak szykować jakąś wielką fetę na Święta a w efekcie usiąść przed telewizorem i obejrzeć kevina samego w domu.

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
ulyssess

ulyssess napisał(a):

Po prostu usiłujesz skierować parę w gwizdek. Żeby chociaż ten procesor miał czymś sterować, regulować napięcie, ograniczać prąd... Ale chrzanić się w problemy z optoizolacją żeby pokazać napięcia na jednym LCD??? Są proste rozwiązania - użyj wzmacniacza operacyjnego z optoizolacją. Jeden kosztuje coś koło 150zł. Może być? Zrobić samemu wyjdzie jeszcze drożej. A dla odmiany taniej (choć mało elegancko) będzie użyć 2 procesorów i przesyłać dane między nimi transoptorami.

Trzeciej alternatywy nie ma :)

Montowanie przekaźnika albo przełącznika do czegoś takiego to już należy rozpatrywac w kategoriach porażki :))))

Reply to
A. Grodecki

Jeszcze prościej jest kupić w AVT cztery gotowe mierniki tablicowe po kilkanaście PLN za sztukę:

formatting link
Teraz zapewne będzie płacz o zasilanie tych mierników... Podpowiedź: NE555 w układzie generatora o wypełnieniu <50%, dwa tranzystory, dwie diody po stronie pierwotnej (czyli prymitywny, dwutranzystorowy forward), mały rdzeń ferrytowy bez szczeliny, uzwojenie nawinięte 5 przewodami, 4 diody, 4 kondensatory, 4 rezystory i 4 diody Zenera 9V1 po wtórnej. Zasilanie z napięcia 12-20V.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Napisałem już że nie będę robił czterech mierników. Mierzyć ma jeden układ i wyświetlać na lcd. Dziękuje juz za porady żeby kupić cztery mierniki a i takowe znaleźć sobie potrafię. Zasilacz ma byc typem pokazowym i dlatego ma mierzyć i wyswietlać na lcd wierszowym. Z tego powodu chciałem jakoś zautomatyzować wyświetlanie żeby nie stosowac przełacznika.

Pozdrawiam Piotrek

Reply to
ulyssess

Użytkownik "ulyssess" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news:fke674$nt1$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Nie jestem pewien, ale chyba dałoby się to zrobić na wzmacniaczach instrumentacyjnych (np seria INA) - mają one bardzo duży CMRR a i zakres napięć wejściowych pozwoliłby (chyba) na 20V offset. No i są tańsze od wzmacniaczy izolujących.

e.

Reply to
entroper

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.