Kondensator w zasilaczu beztransformatorowym

Oryginalnie było coś takiego: CBB22 0.68uF +-10% 630VAC 25/85/21 C PO SH Niestety z tego 680n zrobiło się koło 10n i to w kilkunastu urządzeniach. Normalny X1 tam nie wejdzie. Jedyne co wchodzi to taki:

formatting link
bardzo podobny rozmiarami i wyglądem do oryginału.

Nie zapali się? Jest tam normalny bezpiecznik rurkowy... ... no i właśnie - jeśli by zrezygnować z tego bezpiecznika wraz z oprawką,,, i pewnie z rezystora rozładowującego, który też może przebić

- to wszedłby na leżąco X1...

Reply to
Mirek
Loading thread data ...

W dniu 2021-08-27 o 19:46, Mirek pisze:

Kiedy pojawiły się te kondensatory - takie z wieloma certyfikatami wybitymi na obudowie (czytaj: takie przepisy), to generalnie bez mierzenia wymieniałem, co ożywiało urządzenie.

Te kondensatory spełniają jakieś normy niepalności i diabli wiedzą co jeszcze, ale są bardzo awaryjne.

I teraz są takie problemy jak piszesz. Też miałem takie i: W kuchence sąsiadki założyłem oryginał. W moim (dosłownie) liczniku energii elektrycznej dałem stary kondensator produkcji ZSRR.

Naprawiasz komuś, to te kondensatory, wyłączniki sieciowe i bezpieczniki (coś jeszcze?) musisz wymienić na zgodne ze specyfikacją - to są względy bezpieczeństwa.

Reply to
Desoft

W dniu 2021-08-27 o 19:46, Mirek pisze:

To jest efekt za małego rezystora szeregowego z tym kondensatorami, płynie za duży prąd który szybko degraduje kondensatory, spotkałem się nawet zwartościami 47om, daj dwa razy większy jak masz i powinno być lepiej.

Ale ma za niskie napięcie,musisz szukać podobnego na 630V.

Nie robiłbym tego, bezpiecznik jest potrzebny,a jak Cię trzepnie kondensator to i zrozumiesz po co tam jest ten opornik.

Reply to
Janusz

IMHO nie w tym przypadku. Ten rezystor ma za zadanie złagodzić udar przy włączaniu, a te zasilacza były włączone na stałe do sieci. A jakie mają rezystory w szereg kondensatory X1 w filtrze? Wg mnie badziewne kondensatory i tyle. Albo genialnie zaprojektowane żeby straciły pojemność po gwarancji.

formatting link
właśnie nie wejdzie - 2mm za wysoki i nie zamknie się obudowa.

Trzepnęło mnie nie raz, a tak jak już pisałem te urządzenia są włączone na stałe - to tylko rozważania teoretyczne, nie zamierzam tak robić.

Reply to
Mirek

Nie tylko przy włączaniu. Przy pikach w sieci np od komutacji silników czy przepięć od burzy też te kondensatory dostają i to zdrowo.

Tak miałem z czujnikami zmierzchowymi F&F 230VAC montowanymi pod masztami RTCN. Co burza padały kondensatory szeregowe w zasilaczu.

Po zmianie rezystor bodajże z 47R na 2KR 5W nagle po 5 lat nie traciły pojemności.

Co się dzieje w sieci nie wiesz i jak duże piki występują...

Reply to
Rutkowski, Jacek

No fajnie, ale te porządne, w filtrach nie padają a nie mają żadnego rezystora.

Reply to
Mirek

A X2? Mają wytrzymać tylko do 2.5kV, a X1 do 4kV, więc są mniejsze. Czasami nawet znacznie mniejsze.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.