Podstawy elektroniki - glupie pytanie

W dniu 2014-07-27 17:10, A.L. pisze:

jeszcze dwa lata temu uczyłem. Dużo w tym temacie zależy od uczelni, wydziału/katedry/instytutu/przedmiotu/wykładowcy/współpracowników/../. Tam gdzie pracowałem wpływ na prowadzone zajęcia miałem (część po przejęciu od innych prowadzących musiałem nawet opracować od zera), na zajęciach na których nie byłem głównym prowadzącym zazwyczaj też. Oczywiście byli/są wykładowcy/przedmioty, gdzie od lat wszystko było dokładnie rozpisane, przygotowane i niezmienne (w tym gotowe sprawozdania krążące wśród studentów). Ale były też przedmioty, gdzie co roku program ulegał zmianom/modyfikacjom w zależności od potrzeb i możliwości (pewnych rzeczy, typu pomieszczenia czy dostępny sprzęt w laboratoriach tak łatwo się nie przeskoczy), ale to nie oznaczało ogólnego skostnienia programu.

Reply to
Michał Baszyński
Loading thread data ...

Nie no, uogólniasz jakoś zupełnie. Ja sam nawet nie pisałem, że "teoria niepotrzebna". Oczywiście, że potrzebna. To truizm. Pisałem tylko, że na wstępie dobrze się uczyć praktycznie - ale to też przecież oznacza, że trzeba sięgnąć po wiedzę. Jak inaczej podłączyć prawidłowo wejścia OPAMP'a , żeby zrobić wzmacniacz ? No trzeba przeczytać cokolwiek, nie ?

Pewnie tak, ale śmiem twierdzić, że ci, którzy zauważą że coś jest "nie halo", to najprędzej ci właśnie, którzy cokolwiek doświadczenia praktycznego mają.

Reply to
sundayman

Dnia Sun, 27 Jul 2014 16:14:09 +0200, Marek napisał(a):

I to naprawde miga ?

Co prawda kiedys juz widzialem watek ze przebicie lawinowe istotnie sie tak "zatrzaskuje" i z diody zenera mozna zrobic generator podobnie jak powyzej i na neonowce, ale czestotliwosci byly raczej wieksze. Tak swoja droga to ciekawe gdzie cos takiego mozna odkryc - w laboratorium z oscyloskopem w reku, czy przy komputerze i pspice :-)

J.

Reply to
J.F.

Owszem. I weź teraz "wytłumacz" nowicjuszowi tranzystor gdy zacznie niechcący od takiego przykładu. Co powiedzieć, że to zastosowanie wykorzystuje pewne "zjawisko uboczne" bo 99% zastosowań tranzystora jednak wykorzystuje jego inne właściwości?

Może się mylę, ale proponowanie takich schematów dla początkujących może być szkodliwe dydaktycznie (kolega po tym schemacie się poddał, gdy się dowiedział, że jednak bazę tranzystora w większości przypadków się "używa", co pewnie zburzyło mu jego mylne wyobrażenie o prostocie tranzystora).

Reply to
Marek

A co ma piernik do wiatraka? Tam nei ma zadnych pzrtwtornikow

A.L.

Reply to
A.L.

Qu... Ja pisze o czlowieku prowadzacym LABOIRATORIA. Do wykladu. Proponuje czytac uwaznie

A.L.

Reply to
A.L.

No dyc ja pisalem o LABORATORIUM.

A.L.

Reply to
A.L.

W dniu 28.07.2014 14:59, A.L. pisze:

Też bym to sugerował. O człowieku prowadzącym laboratorium napisałeś w odpowiedzi na opisanych przeze mnie dwóch asystentów prowadzących zajęcia z projektowania.

Reply to
Mario

On Mon, 28 Jul 2014 15:19:13 +0200, Mario snipped-for-privacy@w.pl wrote: ie

Jakiego projektowania? Sa rozne rodzaje projektow.

A.L.

Reply to
A.L.

użytkownik J.F. napisał:

Bylo opisane w ktoryms numerze radioelektronika, lata 1980-1988, dokładnie nie pamietam.

Reply to
leming.show

użytkownik Marek napisał:

A uzycie tranzystora jako elementu grzejnego? Ktos tu napisal, ze elektronika to sztuka kombinowania.

Za chiny bym nie wpadl, ze mozna tak zabezpieczyc wejscie pomiarowe:

formatting link
chinczyk wpadl.

Reply to
leming.show

W dniu 2014-07-28 20:18, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

to nie chińczyk, tylko znana od dawna właściwość złącza B-E tranzystora, że ma napięcie przebicia na poziomie 5-8V. Bob Pease pisał kiedyś, że dodatkowo mają bardzo dobre właściwości przełączające (są bardzo szybkie i dają małe przerzuty) oraz bardzo niskie upływności.

Reply to
Michał Baszyński

Dnia Mon, 28 Jul 2014 20:47:54 +0200, Michał Baszyński napisał(a):

Ale lepsze od zenerki ? Bo ja bym raczej uzyl dwoch zenerek.

J.

Reply to
J.F.

użytkownik J.F. napisał:

A ja transila:)

Reply to
leming.show

W dniu 2014-07-28 21:03, J.F. pisze:

Raczej nie, bo żaden producent nie gwarantuje powtarzalności napięcia przebicia. W nocie katalogowej 2n2222 jest podana tylko wartość minimalna i nie wiadomo, czy przy następnej dostawie zamiast 6V nie będzie 9V.

A ja bym użył podwójnej diody krzemowej BAV99 (nie shottky'ego), bo zenerki na małe napięcia "przeciekają" a i szumów też chyba najmniejszych nie mają.

Reply to
Zbych

W dniu 2014-07-29 09:23, Piotr Gałka pisze:

Jeżeli sygnał miał być przycinany dla napięć > 10V to masz rację. Choć jak patrzę na wejście TL061, to on już i tak ma zabezpieczone wejście. A po lewej stronie widać chyba tylko kawałek złącza.

Reply to
Zbych

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.