Pierwszy termotransfer - efekt taki sobie

Wykonałem właśnie swoją pierwszą płytkę metodą termotransferu. Na warsztat poszła PCB od Transceivera "Bartka" (komplet elementów wygrzebany z "junk boksa"). Niestety nie mam w tej chwili dostępu do własnej drukarki laserowej, musiałem więc poprosić znajomego. Wydruk na papierze kredowym wyszedł z lekko paroma jaśniejszymi polami na masie. Tam pojawiły się podtrawienia. Taka płytka nada się? Pocynowałem ścieżki (pomagając sobie plecionką do odsysania cyny). Pole masy też pocynować ze względu na nadtrawienia?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Zawies następnym razem wydruk w oparach acetonu przed transferem. Pola i podtrawienia znikną.

Użyj środka do cynowania rur CO. Szybszy (minuta na przeciętna plytkę, wymaga opalarki) i nie ma dylematu co cynować - zrobi wszystko.

Reply to
Sebastian Biały

W dniu 2010-04-28 23:05, Sebastian Biały pisze:

Niestety nie mam pod ręką... Rozumiem, że pocynowanie pola masy lutownicą wystarczy? Nie muszę wykonywać nowej płytki?

Reply to
Atlantis

Dnia Wed, 28 Apr 2010 23:27:41 +0200, Atlantis napisał(a):

Nie musisz. Ale podejrzane ścieżki sprawdź omomierzem.

Reply to
Jacek Maciejewski

Primo: Zadbać aby drukarka drukowala czarno. Czyli wylaczyc wszelkie "eco mode" i "rozjasnij grafike" czy co tam w sterownikach siedzi. Secundo: Jesli nie jestes pewien tego czy wyszlo rzeczywiscie czarno to polakieruj toner za pomoca strzykawki i cienkiej igly. Uzyj do tego lakieru alkidowego (nie poliuretanu), ladnie schodzi pozniej rozpuszczalnikiem. Poliuretan trzeba drzec papierem sciernym. Lakieruj tylko duze powierzchniem na malych moze sie nie udac i trzeba bedzie kombinowac z usuwaniem lakieru z rozlewek Tertio: Przy sciaganiu papieru kredowego patrz czy to co zeszlo jest biale i toner zostal na plytce. Zeby sie pozbyc resztki papieru warto go moczyc w wodzie z mydlem i szorowac szczoteczka do zebow. Dobrze przyklejony toner nie odejdzie ale trzeba miec umiar w szorowaniu. Nastepnie wszystkie cienkie odstepy miedzy sciezkami trzeba przejrzec pod lupa czy nie zostal tam papier i go wyskrobac.

Ja ostatnio nawet blachy mosiezne 0,3 trawie na wylot z jednej strony i nawet wiele nie podzera...

Reply to
ptoki

"Bisan" dostepny w Castortamie (możliwe że gdzie indziej też) na stoisku z rurami. Biały plastikowy pojemnik z pomarańczową naklejką. Cynuje płytki znakomicie.

Reply to
Sebastian Biały

Hmm... Kupiłem własną drukarkę laserową i próbuję robić kolejne płytki, ale jak na razie zauważyłem pewną rzecz - pozostaje trochę włókienek papieru niejako "wtopionych" w toner ścieżek. Boję się dalej szorować, bo mógłbym je zdrapać. Coś nie tak z papierem czy ja popełniam jakiś błąd?

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.