oscyloskop z rejestracją przebiegu

...by mi się przydał.

Bo np. Owon SDS7102, który mam, niby coś takiego posiada. Ale to jest "niby". Albo nagrywa jakieś "ramki" sygnału, o długości widocznej na ekranie, a jak chcę nagrać przebieg kilka sek. - to zamiast dokładnego przebiegu nagrywa jakieś krzywe...

Chociaż - przebieg w pamięci oscyloskopu spokojnie daje się tak "zatrzymać" (on ma 10M próbek), żeby sobie dokładnie obejrzeć.

A potrzebuję pojechać w teren, podłączyć czujnik i nagrać np. 10 sek. I potem sobie móc to spokojnie odtworzyć (i wysłać do czegoś). A jeszcze lepiej, jakby się dało podłączyć np. USB i nagrywać bez limitu.

Nie wiem, w jakim formacie to by miało rejestrować, ale gdyby to potem można odtworzyć z powrotem w oscyloskopie, albo w PC (z tym, że muszę mieć możliwość wypuszczenia tego na jakąś kartę audio, czy coś) - to by było OK.

Pasmo, które mi realnie potrzebne to "dobre" audio. 1MHz to już kosmos. Do tej pory nagrywam przez kartę audio do PC, no ale to jest jednakowoż marne, i z uwagi na przenoszenie takiej karty, i na problem z poziomami, i w ogóle.

Aha, no i byłoby fajnie, żeby urządź miał zasilanie akumulatorowe, jak ten SDS7102.

No takie marzenie mam :) Co wy na to ?

Reply to
sundayman
Loading thread data ...

tak sobie myślę, że dobrym rozwiązaniem byłby może jaki "oscyloskop" do PC, na USB. Bo toto chyba z natury rzeczy musi zapisywać do PC przecież.

Tyle, żeby rzeczywiście potem z tych zapisów dało się skorzystać , no i żeby nie kosztowało absurdalnie, bo o ile na zwykły oscyloskop to mi kasy nie żal, ale na te badziewia oscyloskopopodobne na PC to już znacznie bardziej. A to mi potrzebne do jednego konkretnego zastosowania tylko.

Może któryś polecicie ?

Reply to
sundayman

No to określ budżet :)

A na serio - oscyloskop z długim rekordem, wtedy można przewijać w powiększeniu (robię tak na Tek-u i fajnie się sprawdza).

Jak budżet duży to popatrz po produktach Yokogawy - fantastyczne rejestratory robię.

Jak budżet niewielki, to najprostszy analizator w stylu saleae czy jakoś tak.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

W dniu 2014-11-21 23:48, sundayman pisze:

Moim zdaniem wszystko czego potrzebujesz masz w tym Owonie. Ustawiasz próbkowanie na 1 Ms/s, długość rekordu na 10 Ms i oscyloskop będzie mierzył przez 10 s. Najlepiej mierzyć w trybie Single (w Normal trzeba pamiętać, żeby koniecznie nacisnąć przycisk stop po pomiarze bo inaczej będziesz operował na jakimś małym buforze. Po naciśnięciu Stop oscyloskop przechodzi w tryb oglądania tych 10 milionów punktów pomiaru). Owon ma możliwość eksportu na pendriva więc potem możesz sobie analizować dane na komputerze.

Reply to
BK

A co ja napisałem w 1 poście na ten temat ? Eksportować sobie można, ale to co jest wyeksportowane nijak się nie ma do tego, co można obejrzeć na ekranie.

Zamiast fali złożonej z sinusoidy w efekcie otrzymujemy niby ten sam przebieg, ale zamiast sinusoidy są jakieś przybliżenia z prostych.

Myślałem, że to może zależy od długości rekordu, szybkości itp. Pół dnia nad tym wczoraj siedziałem, i niestety lepiej się nie daje.

Oczywiście jak eksportuję pomiar z takim czasem, że widać, że to sinusoida, to owszem - potem tak samo to wygląda w eksporcie. Ale wtedy już nie ma tych 10 sek. tylko ułamek przebiegu, ten widoczny na ekranie.

Wczoraj szukałem i chyba wszystkie oscyloskopy, łącznie z tymi na USB, eksportują tylko jakieś "ramki", z określonym interwałem, i owszem - to się nadaje do jakiegoś obejrzenie potem, ale żeby z tego odtworzyć oryginalny przebieg i go wysłać do czegoś, to nie bardzo.

Reply to
sundayman

A to może wystarczy interpolację sin(x)/x włączyć dla wyświetlania? Wtedy zamiast linii będziesz miał śliczny gładki przebieg - zazwyczaj pasujący do rzeczywistego. Kurde, nie doczytałem że mówisz o analogach, myślałem że o cyfrze (analiza protokołów - tego typu zagadnienia).

Bo to nie to - w niektórych oscylach jest tak, że interpolacja jest defaultowo liniowa, w innych właśnie sin(x)/x, czasami da się przełączać. Jak próbek jest niewiele (a skoro robisz długą akwizycję to tak właśnie masz) to liniowa jest denerwująca, gdyż wygląda jak byś linijką punkty połączył. Sinus jest ładniejszy, ale bywa że zbocza nie odpowiadają rzeczywistości i to zarówno na osi czasu jak i napięcia (przerzuty). Nie wiem gdzie w Twoim się toto przełącza i czy w ogóle się da - nie chce mi się szukać, zupełnie nie znam menu tego producenta.

Potrzebujesz rejestrator. A czy nie było by łatwiej poszukać karty przetwornika A/D do PC-ta? Tylko że to wtedy słabo przenośne się robi, no i ceny porządnych kart bywają "grubo" 5-cio cyfrowe. Za to parametry... 16bit przykładowo. Wrzuć w gugla karta pomiarowa i zobacz, może coś Ci spasuje.

Miłego. Irek.N. ps. nie jest tak źle... cenowo :) przykładowo toto:

formatting link

Reply to
Irek.N.

Jeśli ten czujnik daje na wyjściu jakiś sygnał "cyfrowy" to proponuję najprostszy analizator logiczny w stylu Saleae albo jakiś jego klon. Jak się dobierze odpowiednią częstotliwość próbkowania i w menu zaptaszy opcje "long samples" czy jakoś tak, to można baaaardzo długo nagrywać.

Reply to
Jakub Rakus

Koledzy, czy wy czytacie to co się pisze ? No przecież naprawdę...

Reply to
sundayman

Mam oscyloskop Owon. Bez problemu udaje się wyeksportować do PC plik z danymi o długości 10M. Przebieg można rozciągnąć chyba z 10000 razy. Wszytko wygląda identycznie jak na ekranie oscyloskopu.

Paweł

Reply to
Pawel2420

W dniu 2014-11-21 23:48, sundayman pisze:

jak już wszelkie metody zawiodą, pozostaje np

formatting link
i wydłubanie czegoś pod swoje potrzeby

@
Reply to
Artur Miller

Nie odnaleziono serwera

Reply to
RoMan Mandziejewicz

.org

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

no tak, pisałem z pamięci

@
Reply to
Artur Miller

Jaki model ? Jak robisz ten eksport ? Może ja coś robię źle ?

Reply to
sundayman

no fajne, ale zdecydowanie wolę coś gotowego. Jak zwykle - czas najcenniejszą wartością...

Reply to
sundayman

SDS6062 Z firmowej strony pobrałem oprogramowanie, podłączyłem oscyloskop przez USB i zadziałało. Na początku rzeczywiście musiałem trochę pokombinować z ustawieniami. Program tworzył bardzo krótkie pliki. Później uzyskałem już pliki z danymi o odpowiedniej długości. Analizowałem je we własnej aplikacji. Ten oryginalny program jest dość prymitywny.

Paweł

Reply to
Pawel2420

zaraz zaraz, ale chwileczkę. Czyli mówisz o rejestracji w PC ? Bo ja robiłem w oscyloskopie - na pendrive. W PC potem można sobie toto (niezależnie od jakości) obejrzeć, no ale odtworzyć przecież nie - bo jak ?

A nie chodzi o samą rejestrację, ale o możliwość fizycznego ODTWORZENIA potem tego.

Reply to
sundayman

plikacji. Ten oryginalny program jest dość prymitywny.

Nie wiem co rozumiesz pod określeniem "fizyczne odtworzenie". Jeśli dobrze pamiętam to pliki z zarejestrowanymi danymi z oscyloskopu przesyłałem przez USB do PC. Znalazłem opis formatu tych plików. Jest to nagłówek z ustawieniami + dane (1 bajt próbkę/kanał). Oryginalne oprogramowanie pozwala na przesuwanie przebiegu i jego powiększanie. Ja potrzebowałem policzyć wartość średnią za długi okres czasu (kilkadziesiąt sekund). Z tego powodu musiałem zrobić własną aplikację.

Paweł

Reply to
pawel2420

Odtworzenie przebiegu na jakimś wyjściu oscyloskopu na przykład. Mój oscyloskop ma takie wyjście.

Chodzi trochę o "magnetofon" - nagrać w terenie, odtworzyć w firmie. Ponieważ chcę potestować jakiś układ sygnałem z czujnika, który jest właśnie "na polu".

Sam czujnik mogę oczywiście sobie postawić na biurku, no ale sygnał oryginalny - już nie ma skąd wziąć :)

Ponieważ w tym konkretnym przypadku sygnał z czujnika jest w zakresie audio, to rozwiązanie z kartą audio/usb się jakoś sprawdzi, ale rejestracja przez oscyloskop byłaby na pewno lepszej jakości, i pozwoliłaby na lepszą kontrolę poziomu.

Reply to
sundayman

Dnia Mon, 24 Nov 2014 14:24:42 +0100, sundayman napisał(a):

Hmm, skoro sygnał w paśmie audio to może zamiast oscyloskopu będzie lepiej kupić przyzwoity rejestrator dźwięku posiadający wejście liniowe i zapisujący np. w formacie WAV 96kHz/24 bit? Koszt od kilkuset zł w górę, zasilanie z paluszków.

Reply to
badworm

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.