witam
Posiadam intrefejs MIDI (a raczej kabel MIDI) do ³±czenia sentyzatora z
> portem MIDI na kartach typu SB. Kabel ten posiada IN oraz OUT. Wiadomo, ¿e
> THRU powtarza sygna³ pojawiaj±cy siê na IN (powtarza, czy tylko jest
> fizycznie po³±czony z MIDI IN ???).
nie moze byc polaczony garwanicznie a przynajmniej nie powinien - sygna³y w MIDI przesylane sa za pomoca petli pradowej (w miare... dopasowanej impedancyjnie po obu stronach). Na wejsciu (IN) znajduje sie transoptor zamykajacy petle pradowa, na wyjsciach (OUT/THRU) znajduja sie bufory pradowe. W ten sposob mozna przesylac sygnaly cyfrowe na wieksza odleglosc.
> Po co w³a¶ciwie mi to THRU, skoro mój instrument posiada THRU ?
Urzadzenia MIDI mozna laczyc w lancuszki. THRU stosuje sie np. jak sie korzysta z kilku modulow dzwiekowych (np. rack-ow) - wtedy wylacza sie kilka sciezek w kazdym i razem tworza jeden syntezator audio. Ponadto lancuszkiem przesyla sie dane System-Exclusive - urzadzenia maja w tym systemie przypisane numery producenta itp. - stad dane zostana odebrane przez wlasciwe urzadzenie.
> Jak ten brak wp³ynie na mo¿liwo¶æ pod³±czenia do komputera wiêkszej liczby
> instrumentów i co w³a¶ciwie daje mi THRU na interfejsie?
elastycznosc konfiguracji - choc lepiej miec kilki MIDI-OUT i porzadny sekwencer:)
Czy mo¿na ten brak po prostu obej¶æ pod³±czaj±c do IN rozga³ê¼nik (bez
> wzmocnienia - po prostu równolegle pod³±czyæ kabelek), tak aby sygna³ z OUTa
> instrumentu wchodzi³ do INa interfejsu, a dodatkowo ten z OUTa instrumentu
> by³ równolegle pod³±czony daj±c wyj¶cie THRU którego nie mam?
wrecz nie wolno - no chyba ze nie zalezy na nam na sprzecie:) lepiej sobie zbudowac prosty rozgaleznik, np. transoptor (na wejscie) i
74HC04 (lub podobny) na wyjscia. Oczywiscie do tego jest potrzebne jeszcze kilka rezystorow i dioda np. 1N4148. To wszystko trzeba jeszcze tylko zasilic a nie modlic sie czy cos sie nie spali:)
pzdr. Janusz U.