zdekodowac sygnal czasu z 225kHz PR1

przeciez juz o tym pisales. Teoretycznie sie da, ale gra nie warta lasera. Bierzesz dobry odbiornik 225kHz, na mcz dajesz filtr pasmowy, coby zaklocenia wyciszyc, za tym NE567 nastrojone na pipek. Wyjscie z NE567 dajesz na licznik do 5 i juz masz. Tylko schody zaczynaja sie mniej wiecej tutaj. Musisz wlaczyc odbiornik gdy jest cisza przed pipkaniem, mierzyc dlugosc pipkow na wszelki wypadek. Czyli zamiast licznika jakis procek dac.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Loading thread data ...

czesc,

co do czestotliwosci wzorcowej i kablibracji - sa schematy itp.

A jak wygladalaby sprawa zdekodowania sygnalu czasu z PR1 225kHz? Chodzi o to, ze takie male radio na 225kHz slucha sobie sygnalu i jak nadaja sygnalu czasu (synchronizacji), to potrafi go zauwazyc i przy 5 ostatnim dluzszym sygnale (na koncu) potrafiloby podniesc sygnal i tym samym wywylac procedure synchronizacji czasu w zegarze.

Macie jakies pomysly, a moze to juz gdzies jest zrobione?

Reply to
adresss

A po co Ci to?

Reply to
kogutek

a po co ludzie buduja sobie rozne rzeczy elektroniczne? Przeciez wiele z nich mogliby sobie kupic w sklepie np, zegary. Toz to chobby - dla przyjenosci.

Reply to
adresss

Kiedyś też sobie budowałem różne rzeczy. Z perspektywy czasu widzę ze 99% niepotrzebnie. Człowiek to nie żółw i nie żyje 100 lat żeby czas marnować. Ale żeby to zrozumieć trzeba mieć bliżej niż dalej. Ja mam i to zrozumiałem. Teraz wolę się z kotem pobawić.

Reply to
kogutek

Badz konsekwentny i nie odbieraj sobie w takim razie przyjemnosci wczesniejszego zaprojektowania ukladu.

Reply to
d530

z tego co pamietam PR1 ten sygnal czasu retransmituje z jakiegos innego pasma , do tego przeznaczonego, wiec moze odbierac bezposrednio je?

czy to bylo robione juz kiedys to nie wiem, ale pomyslow na wykonanie troche by sie pewnie znalazlo,

osobiscie staralbym sie zrobic to na pojedynczym mikroprocesorze tak zeby nie wymagalo to zewnetrznych elementow - wtedy mialoby praktyczne zastosowanie, tzn. mozna opublikowac kod i 'schemat' i ludzie moga wtedy tego uzywac jako np. ukladu automatycznie ustawiajacego 'prawdziwy' zegar (taki z wahadlem np) - otwarty kod zapewni spora elastycznosc, np. poza 'nastawianiem czasu' od radia (taki 'dziadek do zegara' ;) uklad moglby automatycznie uruchamiac silnik do nakrecania zegarka, a maly elektromagnes moglby korygowac ruch wahadla tak zeby zapewniac dodatkowa dokladnosc. ew. caly uklad moglby wysylac po rs232 jaki jest blad wagi wahadla i ulatwiac tym samym zycie zegarmistrzom.

a w 'taniej' wersji moglabyto byc po prostu tania pluskiewka do nastawiania zegarow sciennych.

ew. mozna zlozyc wersje z zew. elementami sluzacymi do precyzyjnego 'samoskalibrowania' kwarcu takiego procesora (termostat kwarcu 'kalibrowany' tym sygnalem czasu, a ustawienie kalibracji byloby skladowane w pamieci nieulotnej procesora) . ukladzik tani, prosty i praktyczny, chociaz 'kalibracja' trwalaby czesto i miesiac, to uzyskana stabilnosc czestotliwosci moglaby nie ustepowac ukladom wykorzystujacym serwery ntp. oczywiscie lepiej uzyc ntp albo gps'a, ale zakladajac ze powstalby gotowy projekt wlaczajac w to otwarty kod ktory przeprowadza kalibracje i steruje termostatem kwarcu , to jednak dla wielu ludzi mysle bylby atrakcyjny (przede wszystkim nie wymaga nawet posiadania komputera , a dodanie na plytke np. timera do pieca malutkiego radia AM nastrojonego na jedna stacje tez jest prostsze niz ciagniecie jakiegos kabla do peceta)

co do 'jak to zrobic' to mysle wlasnie bez uzywania elektroniki analogowej, jesli uzyc np. mojego 'ulubionego' pic16f62x to wejscie sygnalu analogowego dac na + komparatora, na - dac sygnal z PWM + kondensatorek, i ten obwod powinien zalatwic uklad automatycznej regulacji wzmocnienia. sama detekcje 'sygnalu' czasu zrobic mozna na kilka sposobow, ale tutaj to jeszcze zostaje pytanie czy sygnal czasu PR1 zawiera rowniez informacje w samej czestotliwosci 'pisku' - tj. czy ta czestotliwosc tez jest 'wzorcowa' i czy jest sens jej uzywac do np. wstepnego skalibrowania kwarcu procesora.

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

Użytkownik snipped-for-privacy@poczta.pl napisał:

Cześć! Pamiętam niedawną dyskusję na temat przesunięcia w czasie tego sygnału. O ile częstotliwośćjest stabilna i może służyć do regulacji, o tyle same piknięcia są przesunięte ze względu na dosył jakąś długą drogą. Człowiek pisał do jakiejś instytucji normalizacyjnej ale bez efektu. Porównywał z sygnałem GPS i DCF. Maciek

Reply to
Maciek

Mały wielbłąd pyta się mamy po co na garby. Mama odpowiada ze jak idą przez pustynie to nie ma wody i w tych garbach ma wodę na zapas. A po co takie duże kopyta mam pyta. Bo na pustyni jest sypki piasek i jak byśmy mieli male kopyta to byśmy się w tym pisaku zapadali. A po co mam takie futro. Bo w nocy jest zimno a w dzień gorąco. Futro izoluje nas, odpowiada cierpliwie mama wielbłądzica. A po co nam to wszystko jak my w zoo mieszkamy? Byłem niedawno w markecie. Stały zegary, zegarki i zegareczki. Najtańszy kosztował chyba z 7 złotych. Po ch.. robić byle gów... bez obudowy jak sztuka nówka nie śmigana kosztuje niewiele więcej niż dobra bateria. Już widzę oczami wyobraźni jak robisz z elektromagnesikiem i jakimś motorkiem ustawianie starego zegara. Facet zejdź na ziemie. Internet to fajna rzecz. Pogadać na grupach można na przykład. Ale po co się ośmieszać wymyślając jakieś nikomu do niczego nie potrzebne dziwne rzeczy. Szacuję że z tych pytań co tu padają w realu zostaje zrobiony 1 układ na 10000 tysięcy marudzeń. I jest to nie super zegar, niezwykle dokładny termometr, laserowe działo. Tylko migająca diodka.

Reply to
kogutek

Jak bym miał znowu 17 lat to bym wiedział co robić. I na pewno nie były by to zegarki sterowane sygnałem z radiostacji. Jak ktoś ma trochę oleju w głowie to szuka takiej pracy żeby wykonywać ją z przyjemnością. Wiesz jaka to frajda super bawić się w pracy i jeszcze ktoś za to płaci. I nie jest ważne czy to szef czy klient. A po udanym dniu w pracy z wielką przyjemnością można bawić się z kotem, jechać na ryby, iść do kina lub załapać się na kolację ze śniadaniem.

Reply to
kogutek

Po co się uczyć, jak wszyscy dookoła wszystko wiedzą. (?) K.

Reply to
John Smith

nie az tak prosto, odbiornik radiowy 'normalny' -> wyjscie sygnalu -> i to dopiero na komparator. modulacja AM, poziom szumow/zaklocen i tanie radio nie zapewnia stalego poziomu sygnalu akustycznego, a cyfrowy uklad detekcji sinusoidy (przez procesor) bedzie wrazliwy na poziom sygnalu. pamietam ten problem z czasow zabawy zx-spectrum i wykrywaniem sygnalow CTTY , stad pierwsze co mi sie kojarzy to koniecznosc zastosowania takowego (inaczej operator bedzie musial 'krecic galka' a to oczywiscie odpada)

procedurka 'wykrywajaca' sygnal czasu (sinusoide) przy pierwszym 'pisku' bedzie wiec sie kalibrowac (tak zeby uzyskac 0 i 1 sygnalu w rownych przedzialach) a nastepnie moze mierzyc czas ich trwania, dlugosc calego pisku i koniec ostatniego.

jesli sygnal pisku niesie tez jakies dane (ma stala czestotliwosc) to jesli procesor zapamieta wszystkie parametry sygnalu to moze z nich wyciagnac dodatkowa korekte czasu, jesli nie to moze tylko zapisac poziom sygnalu audio w komorce pamieci na uzytek w nastepnej kalibracji i robic dalej co ma do roboty (ustawiac jakis zewnetrzny zegar, kalibrowac swoj kwarc, albo 'czekac 24h' na nastepny sygnal czasu oszczedzajac baterie)

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

jesli uda sie napisac program ktory przy uzyciu mikrokontrolera 'uslyszy' uklad czasu z minimalna iloscia elementow zew. to koszt jego produkcji bedzie oscylowal w okolicach ~7 pln wlasnie (z plytka i nawet pudeleczkiem) w masowej - ponizej 3pln.

2)nikt nie kaze tego wykonywac fizycznie, fajnie czasem pogadac , zrobic schemat, napisac program, albo podywagowac kiedy pr1 zaprzestanie nadawania analogowego i przejdzie na emisje cyfrowa wobec czego ukladzik bedzie musial dekodowac sygnal cyfrowy zamiast analogowego. no i dowiedziec sie jaki to bedzie format emisji ;)

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

a jak twoj schemat/pomysl skopiuja chinczycy i widzisz swoj obwod u wszystkich znajomych ktorzy kiedys krytykowali cie ze spedzasz nad nim czas w piwnicy - bezcenne :D

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.