obwód sterowania cewki p

Cześć

Mam "komputer samochodowy" (Engine Control Module) z Subaru Forester

2001, model komputera 22611AG200.

Komputer steruje m.in. 2 wentylatorami na chłodnicy. Obecne upały ujawniły pewien nieprzyjemny problem - główny wentylator, załączany przy niższej temperaturze nie włącza się. Sterowanie problematycznym wentylatorem odbywa się przez przekaźnik, którego cewka z jednej strony jest połączona z +, a z drugiej ma być zwierana do masy przez moduł komputera. Niestety, zwierana nie jest. Nie jest to problem okablowania, stan zwarcia sprawdzałem mierząc napięcie bezpośrednio na złączu komputera - wynosi cały czas 12v - obwód zamyka się przez cewkę przekaźnika do +.

Podejrzewam uszkodzony tranzystor sterujący cewkę przekaźnika.

Rozebrałem komputer, tranzystory odpowiedzialne za sterowanie przekaźnikami wentylatorów zaznaczone są na czerwono na poniższym zdjęciu:

formatting link
Zaznaczone są 2, jeden działa, drugi nie.

Pytanie - jaki to tranzystor? Co kupić i wlutować w zamian? Jestem w stanie sam to przeprowadzić.

Reply to
Bartosz Radwan
Loading thread data ...

Użytkownik "Bartosz Radwan" snipped-for-privacy@sq9mev.info napisał w wiadomości news:mqc9k9$377$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl...

Zakładając, że oba są takie same warto sprawdzić ten działający - jakie jest napięcie na bazie i kolektorze w czasie gdy jest włączony. To pozwoli stwierdzić czy to jest:

- NPN,

- Darlington NPN,

- N-MOS (obecność rezystorów sugeruje, że raczej nie, ale nie gwarantuje).

Wartość rezystorów i prądu cewki przekaźnika też byłyby pomocne do ustalenia co jest potrzebne.

A potem to praktycznie dowolny danego rodzaju. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Bartosz Radwan pisze tak:

Czy sprawdzałeś czy przychodzi sterowanie na bazę? Czy przedzwaniałeś nogę połączoną z masą? Sprawdzałeś R896?

Sprawdzałeś miernikiem czy polowy czy bipolarny?

Reply to
PiteR

Tak, już po napisaniu postu. W działającym prawidłowo na bazie/bramce jest 0.7V, co sugeruje tranzystor bipolarny NPN. Przed rezystorem w bazie +5V. W niedziałającym na bazie/bramce +5V, co sugeruje problem ze złączem Baza/Emiter (przerwa).

Tak - obwód jest.

Nie.

Nie sprawdzałem, nie mam czym teraz wylutować, a w obwodzie to pomiar może nie być dokładny.

Reply to
Bartosz Radwan

Ub 0.7V w stanie aktywnym, 0 w nieaktywnym- co sugeruje NPN krzem. Uc blisko ok. 0.1V w stanie aktywnym, ok. 12V w nieaktywnym (zamyka się przez cewkę przekaźnika.

Prąd przekaźnika 91mA, czyli wielkie nic, ale w obwodzie cewki przekaźnika jest bezpiecznik… 15A (co jest w zgodzie ze schematem z service manuala) - nie wiem, jaki to ma sens.

Albo nawet dowolny - myślę, że VN3205 (zawiera diodę przeciwprzepięciową) też powinien zadziałać - w końcu to tylko proste kluczowanie z pomijalnie małą częstotliwością.

Reply to
Bartosz Radwan

Użytkownik "Bartosz Radwan" snipped-for-privacy@sq9mev.info napisał w wiadomości news:mqd5lc$q84$ snipped-for-privacy@news.icm.edu.pl...

To może być jeden wspólny bezpiecznik na wiele elementów, między innymi ten przekaźnik.

Nie chce mi się sprawdzać co to za jeden, ale widać, że wiesz o czym mówisz. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Wg. schematu jest dedykowany dla obwodu cewki tego przekaźnika, dla drugiego przekaźnika odpowiedzialnego za działający wentylator jest drugi bezpiecznik 15A. Może ma zabezpieczać instalację, a nie ECM ("komputer").

Dla potomności opiszę rezultat.

Reply to
Bartosz Radwan

Ale skoro tam masz oryginalnie bipolarny npn, to dlaczego chcesz zamieniać na mosfeta?

Reply to
Jawi

Bartosz Radwan pisze tak:

Chciałbym zobaczyć ten schemat gdzie 15A wyjara wszelkie klucze wykonawcze :) Po co w obwodzie cewki bezpiecznik?

Reply to
PiteR

Ponieważ to, że to tranzystor bipolarny NPN (i tylko on) to jedynie założenie. Nie mierzyłem go poza układem, do którego dostęp jest średni (to auto cały czas jeździ). Element w oryginale jest nieopisany, może tam być dosłownie wszystko. W tytule zasugerowałem, że to tranzystor, ale pisząc posta nie wpadłem na to, że to może być coś więcej.

Uznałem, że jeśli dam FET, dedykowanego do przełączania, z diodą dren-źródło (obciążenie jest indukcyjne - cewka przekaźnika), w takiej samej obudowie i z takim samym rozkładem wyprowadzeń, to po prostu zadziała.

Reply to
Bartosz Radwan

VN3205 załatwił temat (przynajmniej na teraz).

Dziękuję wszystkim za wskazówki i dyskusję.

Reply to
Bartosz Radwan

Kiedy właśnie że nie musi, zwykły mosfet przy 5V w zasadzie zaczyna się dopiero włączać, ty potrzebujesz tzn logic level, może być problem. daj tam np: takiego

formatting link
i powinno byc dobrze.

Reply to
janusz_k

Dałem VN3205, działa zgodnie z oczekiwaniami - to chyba też logic level.

Dzięki za sugestię.

Reply to
Bartosz Radwan

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.