Nauka programowania...

Loading thread data ...

TO sie nazywa sztywna specyfikacja - trzeba jawnie napisac ze nic nie robisz :-)

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Piotr Wyderski
Reply to
Piotr Wyderski

...

widzę, że jesteś miłośnikiem Lady Lovelace ;-)

Fakt, ADA jest teoretycznie świetnym językiem programowania, tylko szkoda, że nie ma (przynajmniej ja nie znam) kompilatora tego języka, który byłby dostępny i bez zbyt dużej ilości błędów. Jak możemy sobie poteoretyzować, to Algol 68 jest jeszcze lepszy, bo wykrywa niektóre błędy semantyczne i częściowo poprawia oczywiste błędy składniowe. Ale też teoretycznie, bo w praktyce nie istniał kompilator tego języka implementujący wszystko.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Piotr Wyderski

muszę pooglądać. Choć kontakt z panią Lovelace miałem tylko peryferyjny na uczelnii oprócz jakiegoś zadania domowego nic w tym nie pisałem. A były to ćwiczenia z języków programowania gdzie mieliśmy jakieś 30 różnych języków do liźnięcia :-)

jesteś powiadamiany, ale automatyczne dobieranie stopnia referencji wskaźników, sprawdzanie typów zmiennych run-time to fajne pomysły jak na ten czas. Ale gramatyka van Wijngaardena jest, powiedzmy, lekko srawna :-)

tyż prawda.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
[...]

Przeginasz. Z wielu powodów - już nie będę wnikał w różnice między dialektami, bo to mniej istotne. Jesli ktoś się _chciał_ nauczyć programować, to nawet w Basicu potrafił robić to dobrze i bez GOTO. Jak mu wbudowany Basic nie odpowiadał, to mógł użyć rozszerzonego - na przykład na Spectrum był rewelacyjny BetaBasic3 - z procedurami, funkcjami, przekazywaniem parametrów oraz z mozliwością... wyłączenia numerowania linii. I programowanie w takim Basicu mogło czegoś nauczyć. Commodorowcy mieli (o ile mnie skleroza) SimonsBasic, a Atarowcom pozostawał Tape error po 30 minutach ładowania programu ;-P

Pascal jako język do startu jest jednak zbyt wydumany, C zbyt oderwany od rzeczywistości. A ich implementacje na zabawki z początku lat

80-tych - bardzo słabe. [...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Najlepszy basic z jakim mialem doczynienia byl w C128 (V7..jak to brzmialo wtedy ;-) ). Atarowcy... basic tez mieli od reki o ile pamietam...a moze to tylko w wersji XL bylo?

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk
Reply to
Piotr Wyderski

Bladego pojecia nie mam, ale juz sie zaczynam obawiac... chyba nie zalozyciel atari?

__ Pzd, Irek.N. ps. to by byla hanba, po stokroc hanba ;-)))))

Reply to
Ireneusz Niemczyk

nie całkiem. Pascal powstał na potrzeby wykładów. Turbo Pascal powstał, bo w normalnym Pascalu nie napiszesz większego programu bez guza na pupie (brak możliwości modulowania programów).

jest takie powiedzenie "a fool with a tool is still a fool". Jak człowiek myślący to napisze kalkulacje zarobków na maszynie Touringa, jak tylko to jest pod ręką. Programowania zacząłem się uczyć na Algolu

60 (teoretycznie, bo maszyny pod nosem nie było). Potem był Fortran. Następnie Pascal, praktycznie przez całe studia trochę dłubałem w Pascalu. Robota przycisnęła do C, to się nauczyłem. Jak z nudów zacząłem studiować dodatkowo informatykę, to tam "kazali" najpierw napisać algorytm neutralnie, a język programowania dobrać do problemu. Oczywiście jest to świetny pomysł, na uczelni. W praktyce nie będziesz operował cylionem języków programowania w firmie, bo kto to będzie robił. W końcu liznąłem jakieś 20 języków programowania i w sumie nie żałuję. C++ weszło "samo", bo było trzeba. Ale jak siedzę rok nad projektem w C++, to mam kłopoty z przełączeniem mózgownicy na Pascala czy Javę. Ale po paru godzinach problem przechodzi.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Microsoft. :-)

Pozdrawiam Piotr Wyderski

Reply to
Piotr Wyderski

Zartujesz...to oni wtedy...istnieli? ;-)

Niech pomysle... przed 1984 opublikowano PC-ta w wersji AT? __ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

A co to ma wspólnego z AT? Basic jest tak naprawdę chyba jedynym w pełni autorskim produktem Microsoftu. I był w czasach przedpecetowych

- pod TRS-DOS (TRS-80, w Polsce znany jako Meritum), pod CP/M i w ROMach wielu zabawek z tamtego okresu.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale ja piszę o dopalaczach a nie Basicu z ROMu...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Niewiele, ale zapamietalo mi sie w glowie Bill->garaz->OS IBM-a, wiec jakos skojarzylem ze faktycznie czas zgodny :-)

__ Pzd, Irek.N.

Reply to
Ireneusz Niemczyk

No owszem.

Eeeee. Co to jest "normalny pascal" ? moze i faktycznie modulowanie bylo problemem, ale w pascalu powstalo sporo sporych programow zanim jeszcze zaistnial TP. Bardziej wymagajacy zrobili sobie Module.

A TP powstal zeby latwo pisac programy. Przyciagal zintegrowanym edytorem, debuggerem, mozliwosciami - np oblsuga wyjatkow, mozliwosciami interaktywnymi. Zebym nie sklamal .. pierwsza wersja byla chyba na CP/M, unity pojawily sie chyba dopiero w TP3 ..

Hi hi - kompilator Fortranu napisano ... w Fortranie. Dla mlodszych - ten jezyk w ogole nie mial sladu przetwarzania tekstow. Jedyne co mozna bylo zrobic to wgrac linie tekstu do tablicy integerow 32-bit [na Odrze - 24 bit] .. cala reszta kompilacji juz na numerkach

Robiles robiles. Bo w Fortranie nie da sie przetwarzac tekstow, Pascal nie mial bilioteki graficznej [NIE mowie o TP na PC], PL/I swietnie sobie radzil z operacjami plikowymi itd.

Dopiero pozniejsze lata to pewna unifikacja mozliwosci programow. No i z chwila rozpowszenienia komputerow personalnych a nie jednego "mainframe" doszla kwestia kosztow - duzo jezykow na duzo komputerow to duze koszty ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.