Napięcie zasilania UL1200 i UL1621

Ostatnio wreszcie znalazłem czas na uruchomienie radyjka UKF z MT

formatting link
tak więc wszystkim dziękuję za cenne informacje. Ostatecznie okazało się, że nie potrzebowałem nawet dobrze zestrojonego fabrycznego radia z wyprowadzonym wyjściem wzmacniacza p.cz. Wystarczyła głowica UKF i prowizoryczna sonda w.cz. Początkowe problemy z zestrojeniem toru p.cz. były spowodowane przez cewkę dyskryminatora - po zastąpieniu przez 7x7 211 bez problemu ustawiłem zero FM. Właśnie w tej chwili odbiera Trójkę - ładnie i czysto. ;)

Idąc za ciosem wziąłem się za ten bardziej zaawansowany projekt

formatting link
- jakieś 80% części i tak już miałem pod ręką. Główna płytka (okrojona o część wzmacniacza i programatora) oraz zespół wskaźników są już zmontowane. Zanim zabiorę się za uruchamianie chciałem rozwiać wątpliwości odnośnie zasilania. Mianowicie w oryginalnym projekcie zastosowano 15V tylko ze względu na głowicę GFE

105 czy ma to jeszcze jakieś inne uzasadnienie? Karty katalogowe scalaków UL1200 i 1621 podają napięcia 8-16V. Na potrzeby testu mogę użyć 12V (choćby z zasilacza AT) bez potrzeby zmieniania wartości np. rezystorów w dzielnikach?
Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

W dniu 2010-07-19 23:37, Atlantis pisze:

Miało być "zasilacza i programatora" rzecz jasna.

Reply to
Atlantis

Aha. Atlantis, kopsnij nam wypłosza i znikamy. [...]

UL1200 chodził mi spokojnie na 9-12V. UL1621 nie miałem nawet w ręce :) ale jego odpowiednik też dawał radę. Spróbuj, nic nie uszkodzisz...

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

W dniu 2010-07-20 09:25, Sławomir Szczyrba pisze:

Hmm... Zrobiłem parę eksperymentów. Na początku muszę wyjaśnić, że poprzednim razem wyraziłem się niezbyt konkretnie. Za pierwszym razem nie użyłem UL1200, ale odpowiednik - uA3089PC (udało mi się okazyjnie kupić na Allegro całe opakowanie takich (nowe, nielutowane). Zmontowałem, sprawdziłem montaż, podłączyłem zasilanie. Zacząłem od pomiaru napięć - generalnie się zgadzały (biorąc pod uwagę niższe napięcie zasilania i brak regulacji). Dekoder stereo był odłączony, podpiąłem wzmacniacz na LM386 do wyjścia przedwzmacniacza na BC109C. W głośniku usłyszałem pisk. Zaczynam szukać powodu wzbudzenia. Ominąłem przedwzmacniacz i wpiąłem wzmacniacz przed nim - to samo. Na koniec zdjąłem zasilanie z BF194 i już wiedziałem - wzbudza się scalak.

Ponieważ montaż sprawdziłem chyba z 10x wylutowałem uA3089PC i wstawiłem na jego miejsce oryginalny UL1200 od CEMI (udało mi się go kupić już po złożeniu tej części układu). Wzbudzenie znikło. Podłączam więc głowicę UKF, wzmacniacz głośnikowy, wyłączyłem układ wyciszania, podałem zasilanie i... Miła niespodzianka - wszystko zadziałało "od kopa" - wystarczyło tylko (na razie zgrubnie) wyregulować cewkę dyskryminatora.

Zastanawia mnie teraz kwestia tego uA3089PC. Istnieje jakieś uzasadnienie faktu, iż się wzbudził (poza tym, że jest uszkodzony?). Czyżby nie był to aż tak ścisły odpowiednik i wymagał niewielkiej przeróbki układu? Wolałbym, żeby pozostałe nie miały takiej przypadłości. ;)

Hmm... Ze stereodekoderem jest inna kwestia budząca moje wątpliwości. Testowałem go na razie "na sucho" - bez podłączania zewnętrznego wzmacniacza stereo i podawania sygnału z UL1200. Chciałem zmierzyć napięcia na wyprowadzeniach i mam dziwną sytuację. Na 16 (VCC) mam faktycznie napięcie zasilania. Na wszystkich innych około 1-1,5V mniej. Przestraszyłem się, że gdzieś jest zwarcie. Wyjąłem go szybko z podstawki i zacząłem mierzyć - wszystko się zgadza, bez scalaka zwarcia nie widać (wizualnie zresztą też). Włożyłem jeszcze dwie sztuki UL1621 (od różnych sprzedawców, z różnych serii) i za każdym razem mam to samo. Czy takie zachowanie jest normalne?

Reply to
Atlantis

UL1200 to wzmacniacz szerokopasmowy. Kiedy sięgam pamięcią do ogólniakowych lat, kiedy sobie zrobiłem amplituner stereo (bo na "sklepowy" nie było szans) z torem zawierającym z trudem kupione GFE105, UL1042, 1200, 1621, to tez miałem mały problem ze wzbudzaniem i musiałem ponownie projektować płytkę. Jeśli ten drugi układ jest zachodnim odpowiednikiem UL1200, to z dużym prawdopodobieństwem można przyjąć, ze ma lepsze właściwości w tym szersze pasmo. A więc jest też bardziej podatny na wzbudzenia, i tu bym szukał przyczyny. Trzeba dobrze zaprojektować płytkę przede wszystkim, ze wszelkimi zasadami sztuki i uwzględnieniem budowy wewnętrznej UL1200. I bardzo ostrożnie z podstawkami, szczególnie w przypadku UL1200.

Reply to
Andgro

W dniu 2010-07-23 12:15, Andgro pisze:

No cóż... Ja składam w celach czysto rekreacyjnych (gdyż z zakupem na Allegro nie ma dzisiaj problemów) chociaż oczywiście mam nadzieję, iż efekt końcowy będzie posiadał wartość użytkową. ;)

Hmm... Mogę zapytać po co w jednym układzie GFE105 i UL1042? GFE to głowica, UL1042 to mieszacz pełniący głównie funkcję głowicy UKF w rozmaitych urządzeniach. Druga przemiana częstotliwości???

Faktycznie - płytka z tego projektu z MT specjalnie wyrafinowana nie jest. Zrobiona w ten sposób, żeby dało się ją namalować pędzelkiem na laminacie. Ja zresztą wykonałem ją za pomocą markera wprowadzając tylko niewielkie zmiany (większe pole masy, zasilacz przeniesiony na inną płytkę). Spróbuję kiedyś wytrawić płytkę innego projektu na UL1200 z RE, tam rozkład ścieżek wygląda bardziej profesjonalnie i "radiowo". Spróbuję jak tam się będzie zachowywał uA3089PC.

UL1200 jest wlutowany bezpośrednio w płytkę. Nie chciałem stosować podstawek w części w.cz. W podstawce siedzi tylko UL1261.

Reply to
Atlantis

Atlantis pisze:

Eeee, faktycznie pomyliłem się. Chodziło o UL1202 czy coś takiego :) Nie pamiętam dokładnie, to było ze 100 lat temu, jeszcze w poprzedniej Polsce :)

Reply to
Andgro

W dniu 2010-07-23 15:11, Andgro pisze:

Maleństwo w czterokońcówkowej obudowie TO72, wyglądające jak BF214? Popularny przedwzmacniacz p.cz. ;)

Byłem zaskoczony tą wzmianką o UL1042, gdyż wskazywałoby to na podwójną przemianę częstotliwości. A z czymś takim na pasmo OIRT/CCIR jeszcze się nie spotkałem. Swoją drogą coś te UL1042 wsiąkły pod ziemię ostatnio. Niby układy od CEMI powoli znikają z rynku, ale tych szczególnie nie widać. Czyżby całkowicie wchłonęła je masowa akcja składania konwerterów na początku wieku, po zmianie pasma UKF?

Ja właśnie czuję szczególny sentyment do tamtej elektroniki. Głównie dlatego, że zainteresowałem się tematem jako dzieciak, tak w pierwszej połowie lat dziewięćdziesiątych. Wówczas jeszcze królowały projekty oparte o produkty CEMI. Niestety z powodu braku wiedzy, umiejętności, narzędzi i dostępu do części mogłem wtedy bawić się jedynie najprostszymi projektami (radyjka na kilku tranzystorach, różne efekty świetlne i dźwiękowe etc.). Potem była dłuuuuuga przerwa, a już od jakiegoś czasu wracam do starego hobby właśnie od tego miejsca, w którym je zostawiłem. Na programowanie uC jeszcze kiedyś przyjdzie czas. ;)

Reply to
Atlantis

Atlantis pisze:

Bo właśnie takie 'tranzystorki' to jest prawdziwa elektronika. Programowanie uC z elektroniką nie ma nic wspólnego i można to robić bez żadnej wiedzy z zakresu elektroniki. Co zresztą bardzo często ma miejsce ;)

Reply to
Andgro

Juz niedlugo :-P

Lada moment ta cala radyjkowa wiedza pojdzie do kosza, bo powszechnie uzywane modulacje coraz bardziej skomplikowane. A potem jeszcze spadnie najpierw popyt na tranzystory, potem podaz, i juz tylko z wylutow zostana :-)

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2010-07-24 06:34, J.F. pisze:

Powszechnie? Masz na myśli DAB umierający powoli śmiercią naturalną? A może DVB-T, który miał być powszechnie stosowanym standardem już dawno temu, a jakoś poza fazę testów wyjść nie może? Czasem te prostsze rozwiązania okazują się lepszymi.

O analogowe radio specjalnie się nie boję. Zawsze będzie coś, czego będzie się dało posłuchać.

Chwilę, mówisz o radiotechnice czy ogólnie elektronice analogowej? ;) Bo ja osobiście odnoszę wrażenie, że ludzie popadają ostatnio w jakąś obsesję z tymi cyfrowymi rozwiązaniami. Ok - są pewne zastosowania, gdzie sprawdzają się świetnie, ale trzeba pamiętać, iż końcówka zawsze będzie analogowa - tylko takie informacje potrafi przyjąć i zinterpretować swoimi zmysłami człowiek. A "transmisja cyfrowa" nie zawsze musi oznaczać poprawy jakości, jeśli po drodze będzie dziesięć różnych przetworników i kompresorów. ;)

BTW chciałbym zobaczyć co ci wszyscy konstruktorzy programujący uC zrobiliby, gdyby zabrakło tranzystorów. Podepniesz lampy nixie bezpośrednio do portów procka? Powodzenia. ;)

Reply to
Atlantis

J.F. pisze:

O ile technika dyskretna pewnie kiedyś ustąpi domowym metodom produkcji ASIC-ów, to sama analogówka nigdy nie ustąpi miejsca technice cyfrowej. Choćby z tego względu, że układy cyfrowe są podzbiorem układów analogowych a nie na odwrót :)))) Technika cyfrowa bez wsparcia cystom analogowych rozwiązań, dogłębnej wiedzy o półprzewodnikach i zjawiskach na poziomie molekularnym i subatomowym, jest NICZYM. Ludzie którzy mają pojęcie o "radyjkowej wiedzy" oraz mocne podstawy teoretyczne, zawsze będą elitą wśród wyrobników od oprogramowania uP, uC, PLC, sterowania LCD i błyskania lampkami LED oraz składania układów z gotowych klocków :)

Reply to
Andgro

W dniu 2010-07-20 09:25, Sławomir Szczyrba pisze:

BTW jeszcze jedno pytanie przyszło mi do głowy. Rzucił mi się w oczy pewien projekt z RE (11/1993 i 12/1993) wykorzystujący UL1200 zasilany w dość nietypowy sposób.

1) Autor z jakiegoś powodu zdecydował się wykorzystać stabilizowane napięcie 8V zamiast głównego - 12V. 2) Zasilanie jest podane przez rezystor 91 omów. Trochę zaskakuje mnie ta konkretna wartość, zamiast łatwiej dostępnego 100 omów. Przecież to nie jest jakaś krytyczna część układu...
Reply to
Atlantis

Atlantis napisał:

To w stanie wojennym było pisane. Może akurat do BOMISu rzucili 91 omów? (Nie, takich szczegółów nie pamiętam; zresztą wtedy to akurat z opornikami trzeba było ostrożnie.)

Reply to
Jarosław Sokołowski

Hmm... Popracowałem dzisiaj nieco nad tym tunerem. Podłączyłem zespół wskaźników oraz podałem sygnał m.cz. z przedwzmacniacza na wejście dekodera stereo (ekranowanym kablem z obydwu stron połączonym z masą). Zasilanie wciąż z zasilacza komputerowego AT (12V). Wskaźniki (poziom sygnału oraz zero FM) działają poprawnie.

Do wyjścia detektora stereo podłączyłem najpierw pasywne głośniki komputerowe (sprawnych aktywnych nie miałem pod ręką) - sygnał był za słaby, aby je wysterować. Zamieniłem je na słuchawki - usłyszałem delikatne "szepty". W końcu podpiąłem fabryczny wzmacniacz (UNITRA PW 8010).

No cóż - jeszcze trzeba trochę popracować, bo nie jest idealnie. Gdy podłączyłem do niego jeden głośnik, wraz z wzmacniaczem na lm386 jakość odbioru była przyzwoita (brak szumów i mało zniekształceń pomimo zgrubnego tylko ustawienia zera FM). Przy podłączonym dekoderze FM słyszę wyraźnie więcej szumów. Co najważniejsze nie mogę jednak "złapać" stereo (kręcę potencjometrem, ale dioda się nie świeci). Regulacja potencjometrem służącym do likwidowania przesłuchów między kanałami pozwala zmniejszyć do minimum zniekształcenia dźwięku, które początkowo były dość znaczne.

Co może być powodem takiego zachowania urządzenia? Zbyt niskie napięcia czy jednak coś innego?

Reply to
Atlantis

Czemu Atlantis pisze coś takiego :

- układ dekodera FM ma na wyjściu filtr mpx którego nie usunąłeś

- odbierasz wyłącznie stacje nadające mono ;)

- zwarłeś przypadkiem (?) nóżkę 9 układu UL1621 do masy

- masz xle dobrane elementy w pętli PLL (zmierz częstotliwość na nóżce 11)

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

I błsynęły jaskrawym błękitem elektrony kreśląc zawiłe słowa pod którymi ognistą czerwienią zapłonął podpis: Sławomir Szczyrba

Może głupio pytam, ale czytałeś już to? :

formatting link

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba

W dniu 2010-07-23 12:15, Andgro pisze:

Chyba miałeś rację. Wykonałem płytkę pod inny projekt wykorzystujący UL1200 (RE 11/1993). Zlutowałem z posiadanych części obwód m.cz. (TDA2030) oraz p.cz. (właśnie ten uA3089PC - co prawda inny egzemplaż, ponieważ tamten miał już przycięte wyprowadzenia i nie pasował do grubszej płytki). Podłączony go głowicy właśnie bardzo ładnie gra. Aż chyba złożę resztę (głowica na UL1042 i wzmacniacz w.cz. na BF245). :)

Reply to
Atlantis

W dniu 2010-07-28 10:09, Sławomir Szczyrba pisze:

Hmm... Na wyjściu znajduje się filtr złożony z kondensatora 100pF oraz rezystora 3,3k. Obecność filtra MPX byłaby w tym układzie o tyle dziwna, iż dekoder stereo jest jego integralną częścią, przewidzianą w założeniach projektu - nie modułem dodanym później.

To by sporo wyjaśniało. Jednak dziwną sytuacją byłby fakt, iż spośród tych wszystkich stacji, które złapałem (około 25 km od Krakowa) ani jedna nie nadawała programu stereo. A może po prostu antena typu "kawałek kabla" to za mało jeśli chodzi o odbiór stereo?

Nie, tutaj wszystko jest ok. ;)

Hmm... Na nóżce 11 mam zmienną częstotliwość w okolicach kilku kHz. Ale zajrzałem do karty katalogowej układu i podaje ona, iż nóżka 11 to: "Wyjście 19 kHz oraz wejście automatycznej separacji kanałów".

Spróbowałem zmierzyć na 12 (wejście detektora fazy pętli PLL) oraz 15 (Przyłączenie obwodu strojenia generatora 228 kHz) i mam tam również skaczącą częstotliwość kilkudziesięciu (40-50) kHz.

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.