Myślisz, że umiesz lutować?

A ja nie rozumiem tego obrządku z czyszczeniem topnika pędzelkiem. Topnik głównie pozostaje przecież w lince, i to nawet głęboko pod izolacją, bo takie linki maja świetne działanie kapilarne. Czemu ma więc służyć takie "okadzanie"?

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski
Loading thread data ...

Mam kilkanaście szpulek takich i od strony technicznej świetnie się ich używa. Podczas lutowania, zwłaszcza licy, śmierdzą tak strasznie i zapach utrzymuje się naprawdę długo, że dostałem polecenie robienia takich rzeczy w garażu. Czego oni tam używają? :-/

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Kwestia koncentracji energii w czasie, samej energii tam wbrew pozorom dużo nie ma. W ramach zabawy porównaj sobie ilość energii uwalnianej przez kilogram TNT i np. zawartej w szklance herbaty o temp. 80 stopni. Ja się zdziwiłem. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

użytkownik Piotr Wyderski napisał:

Szklanka 63kJ vs 250g TNT 1MJ, różnica x16

Reply to
vernon.l.pinkley

Użytkownik "Piotr Wyderski" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:na4bap$6db$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

Kogos irytowal widok topnika, to dopisal do procedury :-)

Prawde mowiac, to:

-topnik nie zawsze kalafonia, moze powodowac korozje, elektrolize, zwarcia,

-przykleja kurz ... a tam przeciez moga byc wyzsze napiecia, niekoniecznie 12 V.

-warunki pracy moga byc rozne - temperatura od -60, wilgotnosc ponad

100% :-)

Wiec moze jednak lepiej tak "okadzic" niz zostawic.

J.

Reply to
J.F.

użytkownik Piotr Wyderski napisał:

Może zabezpieczają na zewnątrz antykorozyjnie, a materiały jakoś nie chcą się trzymać kalafonii czy gliceryny? Lakierowałeś kiedyś płytki pokryte topnikiem? No właśnie, lipa.

Jak urządzenia w PL pracujące w trudnych warunkach są zabezpieczane różnymi siuwaksami, to co dopiero urządzenia pracujące kilka tys km. nad powierzchnia ziemi? Ot, minimalizowanie ryzyka.

A taki chlorowodorek w glicerynie, pewnie on lepiący jest, gliceryna słabo paruje. Serwisant czy monter pewnie dotknie i rozmaże dookoła. Lepiej umyć, bo później wszytko będzie ufajdane.

Reply to
vernon.l.pinkley

Poliuretan - lutować pod wyciągiem.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No ale jeśli komuś zależy na skutecznym usunięciu topnika z miejsc dostępnych, to go skutecznie usuwa, np. w myjce ultradźwiękowej. A taki pędzelek to nie jest ani skuteczny, ani nie dociera tam, gdzie jest prawdziwy problem.

Mówisz sensownie, ale i tak nie kupuję -- patrz wyżej.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Zaledwie. A spróbuj teraz kogoś wystraszyć wysadzeniem bloku za pomocą 2..3 czajników wrzątku, to się popukają w czoło. :-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Dlatego mam conieco mokre gacie, jak myślę o samochodach elektrycznych i zderzeniu. Te baterie muszą być jednak dość stabilne mechanicznie, inaczej będzie pierdut jakich mało. Jeszcze lepsze są ultra-caps.

Waldek

Reply to
Waldemar

No, wiadomo, ze trzeba w to trochę głębiej wejść. Ale jednak, porównajmy też skutki pieprznięcia kilograma trójnitrotoluenu, ze skutkami pieprznięcia szklanki herbaty, o, jak napisałeś, 80 stopniach, o cokolwiek, np. podłogę... Szklankę rozwalisz wszystkim twardszym od masła, wybunki ładuchowe niekoniecznie. Porównam sobie w wolnym czasie, ale teraz rozwiązuję problem z pralką, niebawem napiszę na grupę, problem jest typu out of date, ale mi zależy... A o tym, co mówisz, przekonałem się osobiście, choć w inny sposób - siedząc na kasie, widziałem, jak koleżance kasjerce, taka szklanka do coli, dodawana za friko, jak się ileś kupiło, spadła z kasy na podłogę, takiego pingponga dawno nie widziałem, a podłoga kamienna, z terakoty, czy co tam było. Szklanka ocalała, choć hałasu co niemiara. Identyczna szklanka przewróciła mi się na dywanie. Rozbiła się na kawałki. Fakt, dywan nie puchaty...

Reply to
ACMM-033

Aż nieprawdopodobne:

formatting link
jestem sceptyczny)

Reply to
ACMM-033

250g TNT? Blok? Chyba psią budę...

pzdr mk

Reply to
mk

RoMan Mandziejewicz pisze:

Żeby przykleić klejem przewodzącym?

Reply to
invalid unparseable

Skoro wychodzi że TNT o wiele więcej niż szklanka herbaty to nie rozumiem skąd ma być zdziwienie.

Reply to
robot

On 2016-02-18 12:59, Piotr Wyderski wrote: [...]

Ja również się zdziwiłem, gdy wyczytałem, że spalenie kilograma węgla daje znacznie więcej energii niż eksplozja kilograma TNT:

formatting link

15–30 MJ vs. 4,7 MJ
Reply to
JDX

Po prostu - kilogram wegla pobiera dodatkowo ~3 kg tlenu z powietrza. TNT ma tlen w sobie.

Sporo za malo tego tlenu ma, wiec sporo zawartego wegla i wodoru sie marnuje, a czesc masy stanowu azot, ktory stosunkowo niewiele energii wnosi.

J.

Reply to
J.F.

Czas..., to tak samo jak rozwiązywanie kryzysu energetycznego przez łapanie piorunów, w końcu MV i kA są :)

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.