Moduł GPS zamókł...

Przez moją kompletną bezmyślność straciłem urządzenie. Wczoraj lub przedwczoraj testowałem na sowim PDA program SatCE służący do ustalania pozycji wybranych satelitów na niebie. Ponieważ mój odbiornik GPS na Bluetooth nie łapie zasięgu w budynkach musiałem położyć go na parapecie a po wszystkim o nim... zapomniałem. :/ Dzisiaj w nocy padał deszcz i rano wyglądając przez okno przeżyłem szok

- odbiornik leżał na parapecie w kropelkach deszczu. Nie działał, chociaż trudno stwierdzić czy to wina rozładowanej wcześniej baterii czy spalenia. Szybko wytarłem obudowę i zdjąłem klapkę baterii - tam raczej nie przedostała się woda. Natomiast po otwarciu obudowy zauważyłem, że kropelki pojawiły się jednak w środku przy brzegach PCB. Wyjmując ją przeżyłem jeszcze drugą chwilę grozy, gdyż penseta którą podważałem obudowę omsknęła mi się. Zauważyłem, że w tym miejscu są dwa punkty lutownicze oznaczone C13 pomyślałem więc, iż prawdopodobnie "wymontowałem" właśnie jakiś kondensator SMD. Jednak gdy dokładniej się przyjrzałem na całej płytce jest więcej niewykorzystanych padów.

Tak więc wyjąłem płytkę i rozłożyłem wszystkie elementy pozwalając im wyschnąć. Czy jednak jest sens próbować? Czy sprawa nie jest z góry przesądzona i podpinając ładowarkę USB zobaczę tylko iskry i poczuje zapach palonego plastiku i PCB? :/ Jest jakakolwiek nadzieja w takich wypadkach?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Atlantis pisze:

Jasne, że warto próbować. Może tylko bateria padła. Są jakieś zacieki na PCB?

Pomysły, które mi przychodzą w wypadku, gdyby nie działało:

- przemycie płytki spirytusem

- wanna ultradźwiękowa i hot-air, ale to raczej po znajomości, bo tak normalnie to może się nie opłacać.

Mój GPS czasami się nie włącza (a ma taki prosty mechaniczny przełącznik), ale jestem za leniwy żeby sprawdzić co jest przyczyną. Wystarczy czymś w niego uderzyć (np stołem ;)) i działa.

Pozdrawiam!

Reply to
Jurij Atarov

Jurij Atarov pisze:

Tak, taki bardziej widoczny koło diody LED informującej o połączeniu BT oraz mniejszy koło włącznika.

Reply to
Atlantis

Atlantis pisze:

Wydaje mi się, że warto by było jakoś to przemyć przed odpaleniem, ale jak, żeby pozbyć się małych zanieczyszczeń to nie wiem. Spirytusem i zostawić aż odparuje? Z tymi zaciekami/zanieczyszczeniami to jest taki problem, że one mogą tworzyć dodatkowe pojemności, itp, zmieniające działanie układu. W skrajnych wypadkach prowadzi to do uszkodzenia płytki przy próbie uruchomienia.

Reply to
Jurij Atarov

Jurij Atarov pisze:

Na razie wytarłem ten większy delikatnie za pomocą bardzo miękkiej szmatki. Podłączyłem samą płytkę (bez baterii) do zasilacza USB na kilka sekund. Diody się zaświeciły wskazując zasilanie, włączony Bluetooth oraz szukanie sygnału GPS. Chyba dobry znak?

Reply to
Atlantis

Udaj się do na prawdę solidnego serwisu gsm. Utopione komórki da się uratować, to czemu nie odbiornik gps?

zyga

Reply to
Zygmunt M. Zarzecki

Użytkownik Atlantis napisał:

Daj mu więcej czasu na wyschnięcie. Ślady wilgoci mogą jeszcze pokutować pod scalakami i za jakiś czas (pod pradem) wyjdą w postaci zielonej korozji. Niech poleży kilka dni w suchym i przewiewnym miejscu. Ewentualnie (jak już kolega radził) do serwisu GSM, gdzie wykąpią w wanience ultradźwiękowej i osuszą. Maciek P.S.: Moze ten Twój GPS jest wodoszczelny, tylko nie doczytałeś w instrukcji? Zacieki czasami pozostają po procesie mycia płytki, więc wcale nie musiały się pojawić po deszczu.

Reply to
Maciek

Zygmunt M. Zarzecki pisze:

Hmm... Podłączyłem teraz płytkę na kilka minut. PDA złapał połączenie z modułem przez BT. Nie wiem jeszcze jak wygląda kwestia GPS, gdyż jak mówiłem w mieszkaniu nigdy nie łapał. Poczekam jeszcze aż woda wyparuje z zakamarków obudowy i złożę w całość. Może zadziała...

Reply to
Atlantis

Maciek pisze:

Ślady wody widziałem w rogach obudowy,więc całkowicie wodoszczelny z pewnością nie jest. Zdziwiłem się jednak, że nie było jej pełno wewnątrz. ;) Zrobiłem teraz dłuższy test i faktycznie wygląda na to, że działa do tego stopnia, iż łączy się z PDA po BT. Zgodnie z twoją radą zostawię go w jakimś przewiewnym miejscu.

BTW kąpiel w takiej wanience ultradźwiękowej w serwisie przypadkiem nie wyjdzie mnie drożej niż zakup nowego? ;)

Reply to
Atlantis

Atlantis napisał:

Na parapecie?

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ja w takich sytuacjach siegam po chusteczki do dezynfekcji z izopropanolem - zawartosc kilku takich wyciskam na scalaki (tak, by rozplynela sie po pcb i podzespolach), przecieram, a gdy calosc odparuje susze plytke suszarka do wlosow. Ratowalem w ten sposob zalane komorki i laptopy, jak dotad zawsze z pozytywnym skutkiem (przed taka operacja nawet pozostawione na dluzszy czas do wyschniecia niejednokrotnie nie chcialy sie wlaczyc - tym lepiej, bo pewnie resztki wilgoci z czasem doprowadzilyby do utlenienia polaczen i awarii).

k,

Reply to
KILu

Jarosław Sokołowski pisze:

Bardzo śmieszne... Na stoliku stojącym koło okna. ;)

Reply to
Atlantis

KILu pisze:

Hmm... A to nie jest ryzykowne zważywszy na fakt, że po włączeniu na chwilę zasilania urządzenie się jednak podniosło? Jakie chusteczki można zastosować?

Reply to
Atlantis

Ryzykowne moze byc uzywanie urzadzenia, w ktorym pozostaly resztki wilgoci (albo zanieczyszczenia, ktore w polaczeniu z wilgocia z powietrza moga wywolywac korozje). Za pare dni cos nawali, po miesiacu zdejmiesz obudowe i okaze sie, ze wysokopradowe sciezki zostaly zjedzone, a w miejscu lutow jest sinozielona, nie dajaca sie lutowac papka. Chusteczki... np. Leko albo Bioclean. Jeszcze lepszy bylby czysty izopropanol, ale takie chusteczki kupisz za pare zl w kazdej aptece.

k,

Reply to
KILu

Użytkownik Zygmunt M. Zarzecki napisał:

Nawet utopione w krowim łajnie - serwis producenta ocenił że tylko wymiana płyty głównej (zacieki doszły w aż na procesor). Kąpiel w wodzie dejonizowanej (bez ultradźwięków, strumień z cienkiej igły do zastrzyków), kąpiel w spirytusie rektyfikowanym i telefon działał jeszcze rok póki go w terenie nie posiałem. I było to mycie w wariancie gorszym - bo po wysuszeniu. Generalnie należy unikać suszenia zalanej elektroniki przed jej umyciem - w trakcie suszenia stężenie soli w cieczy rośnie - przyspiesza to korozję i powoduje wytrącanie się osadów które będą same z siebie przewodziły (higroskopijne będą i wiecznie wilgotne) a do usunięcia mogą okazać się trudne.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Dariusz K. Ładziak pisze:

W moim przypadku ilość wody jaka się dostała do środka była niewielka. Ciecz nie spenetrowała dokładnie obudowy, która w jakimś stopniu zachowała wodoszczelność. Gdy ją otworzyłem zauważyłem jedynie niewielkie "kropelki" przy brzegach płytki oraz ślady po zacieku przy jednej diodzie sygnalizacyjnej (w pobliżu brak układów, jedynie wielka masa) oraz włącznika.

Nie miałem pod ręką ani wody destylowanej ani izopropanolu, a niewielka ilość wody wyparowała momentalnie. Podłączyłem płytkę do zasilania tylko na chwilę i okazuje się, że żyje.

Czy twoim zdaniem przemycie jej izopropanolem powinno wystarczyć? Niestety nie przychodzi mi do głowy nikt, kto mógłby mi po znajomości wykąpać płytkę w wannie ultradźwiękowej. Ewentualnie ktoś zna jakiś dobry serwis w Krakowie, który mógłby to zrobić nie żądając zapłaty porównywalnej do ceny takiego odbiornika na Allegro? :)

Reply to
Atlantis

Wystarczy, że płytkę wysuszysz. Jeśli chcesz przyspieszyć proces użyj np. suszarki do włosów.

Paweł

Reply to
Paweł

Użytkownik KILu napisał:

Opłaca się ten manewr z chusteczkami? Litrowa butla izopropylu kosztowała mnie bodaj 20zł, czy jakoś tak. Maciek

Reply to
Maciek

Niespecjalnie sie oplaca, ale chusteczki czasem latwiej kupic i mozna miec je zawsze przy sobie. Dlatego tak czy inaczej warto sie w nie zaopatrzyc.

k,

Reply to
KILu

butla czego? :-/

Reply to
DJ

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.