Miernika LRC się szuka

Powitanko,

Doktoryzuję się w sprawie mostków LCR i w cenie do 2 kzł królują chińskie. OK, nie musi być złe, choć firma, której nazwy nie jestem w stanie powtórzyć, nie jest mi znana. Wolałbym stacjonarny, ale wygląda na to, że reczniaki są tańsze a nie gorsze parametry mają. Dziwne trochę, że często shipping kosztuje więcej, niż połowa miernika. Taki model: TH2822D. Ktoś ma? Albo na podstawie parametrów może powiedzieć, czy to shit, czy coś w miarę sensownego? Tu szczegółowy opis:

formatting link
może ktoś zaproponuje coś lepszego.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak
Loading thread data ...

W dniu 2022-05-30 o 19:23, Pawel "O'Pajak" pisze:

Ja mam taki:

formatting link
Nie mam pojęcia czy lepszy - sam sobie porównaj deklarowane parametry. Co mogę powiedzieć. Jak szukałem to mi wyszło, że wystarczająco dobre dla mnie parametry w najniższej cenie to ten właśnie. Ale minęło z 4..6 lat to sytuacja może być inna.

Używam sporadycznie, praktycznie zawsze z tą pincetą wtykaną w potrójne podłużne gniazda. Jak go wyciągam (po kilku miesiącach) to zawsze go trochę wygrzeję i potem kalibruję. Jak do kalibracji chce 'Open' to zbliżam końcówki pincety na odległość taką jak 0603 (bo takie kondensatory głównie mierzę) i opieram o kartkę leżącą na biurku (żeby końcówki nie drżały w czasie kalibracji (no i jak potem mierzę elementy to też leżą na tej kartce). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

LUTRON LCR-9184 jest OK.

Pozdrawiam, Piotr.

Reply to
Piotr Wyderski

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

ET4410: 100kHz, dokładność 0.1%, 16 stałych częstotliwości

1,4 k pln na aliexpresach

Jak zejdziesz z 0,1% do 0,2%, znajdziesz takie do 100 kHz z płynna zmianą częstotliwości pomiaru za mniej niż tysiaka i dziś w takie bym celował.

Reply to
alojzy nieborak

Witam,

W dniu 30.05.2022 o 20:06, Piotr Gałka pisze:

Używałem taki w robocie i fajny sprzęt. Plus, że można wybrać częstotliwość pomiarową zdaje się nawet 100 kHz (co wtedy mierzy to inna sprawa, ale wybrać się da;). Ale to pewnie standard. W zestawie szczypce do elementów SMD. Na dokładności się nie skupiałem...

Reply to
Dykus

Tylko po co 0.1%? Indukcyjności o takiej tolerancji nie robią, kondensatora 0.1% raczej w życiu nie zobaczy, a na oporniku jest napisane, ile ma. ;-)

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

W dniu 2022-05-30 o 20:44, alojzy nieborak pisze:

Wielkie dzięki, ET4410 wygrał "przetarg". Pomiar bardzo małych rezystancji też się przyda, nie pisałem o tym wcześniej.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

To i ja się trochę zdoktoryzowałem i mam zagwozdkę. Pomijając fakt, że chyba nie ma górnej granicy ceny (patrząc na R-S, czy chociażby LCR-8000), to widze wyraźny podział na mostki w zależności od częstotliwości pomiarowej. Przykłądowy GWInstek serii LCR-6000 jest produkowany jako 2kHz, 20kHz,

100kHz, 200kHz i 300kHz. Dlaczego tak "gęsto" rozdzielili ten parametr i co tak naprawdę daje 100kHz w stosunku do przykładowo 2kHz? Przegrzebałem co mogłem/znalazłem, ale nigdzie nie ma informacji o dokładnościach czy zakresach w zależności od modelu. Wszędzie tylko dane dla całej rodziny. Skoro jednak tak rozdzielają, to powód musi być (pomijając zdroworozsądkowe podejście, iż wyżej potrzeba gdy mierzysz mniej ;) ).

Ktoś ma jakąś wiedzę w temacie i zechce się podzielić, albo dotarł do informacji jak to w teorii/praktyce wygląda?

Mam potrzebę mierzenia nH i pF, no i się zastanawiam...

Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Irek.N. wrote on 27.06.2022 16:00:

Takie naprawdę pojedyncze nH, czy raczej kilkaset nH? I czy to są w miarę czyste H i F czy mieszanka w bliżej nieokreślonych proporcjach?

Reply to
Zbych

Od pojedynczych nH chętnie, ale to chyba sensu nie ma, pewnie dokładniej będzie obliczyć.

Gorzej, bo w jednym przypadku wyszła mi pojemność w okolicach 800fF. Zupełnie nieznane mi rejony, będzie zabawnie.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

Takie małe pojemności możesz próbować mierzyć integratorem. Zazwyczaj robi się odwrotnie, tj. całkuje się mikroskopijny nieznany prąd i mierzy ładunek znanego kondensatora, ale i w drugą stronę będzie działać.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Okazuje się, że po zmianie zacisków pomiarowych można spokojnie ogarnąć ułamek pF. Za to za diabła nie mogę ogarnąć nH :( Znaczy jak ich jest kilkaset, to już tak.

Miłego. Irek.N.

Reply to
Irek.N.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.