Lutoanie blaszanych styków

Użytkownik "Zenek Kapelinder" napisał w wiadomości grup

Tak a propos - mikrospawarki mają np złotnicy.

Czy to by rozwiazalo problem baterii to nie wiem, bo temperatura jeszcze wieksza :-)

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Wiesz ze temperatura wieksza czy Ci sie wydaje? Potrafisz policzyc o ile wzrosnie temperatura akumulatorka jak dostarczyc do niego 15Ws w 0,05 sekundy. Jakos producentom akumulatorow nie przeszkadza ze zgrzewaja blaszki do akumulatorow. Popatrz na filmy z mikrospawaniem. Gramowa zlota obroczke spawaja trzymajac ja w palcach. Ludzie im starsi tym madrzejsi powinni byc bo maja wieksze doswiadczenie, czy jestes wyjatkiem?

Reply to
Zenek Kapelinder

Chlorek cynku można sobie samemu zrobić. W sklepie budowlanym można kupić kwas solny i biel cynkową. Wystarczy do kwasu wsypać dużo bieli cynkowej i odczekać kilka dni aż cały kwas zużyje się do reakcji. Po zakończonej reakcji w naczyniu musi pozostać jeszcze trochę bieli cynkowej aby cały kwas miał z czym zareagować. Inaczej kwas pozostanie w roztworze co może powodować późniejszą korozję lutowanych powierzchni. Zamiast bieli cynkowej można użyć czysty cynk. Niestety reakcja może bardzo długo przebiegać... nawet miesiąc zanim zniknie cały kwas. Reakcja jest też egzotermiczna więc roztwór może się zagotować. Aby do tego nie dopuścić cynk trzeba dodawać powoli małymi dawkami. Podczas tej reakcji wydziela się wodór więc trzeba uważać aby coś nie wybuchło. Używam samodzielnie "robionego" chlorku cynku już od chyba 40 lat. Nigdy nie zauważyłem żeby lutowane powierzchnie z powodu chlorku cynku korodowały. Do polutowania końcówki akumulatorka wystarczy mikrokropelka roztworu ZnCl2 o objętości mniej niż 1 mm^3

Reply to
kilokitu

W dniu 2017-12-13 o 16:57, kilokitu pisze:

Sękowski ?

Reply to
Roman Rogóż

W dniu piątek, 15 grudnia 2017 12:31:46 UTC+1 użytkownik Roman Rogóż napisał:

Nie! To są wiadomości zdobyte w szkole średniej i wykorzystane wiele lat później w celu zaspokojenia istotnej potrzeby, której nie dało się zaspokoić w zwykłym sklepie, a sklepów internetowych jeszcze wtedy nie było bo nie było internetu.

Reply to
kilokitu

W dniu 2017-12-10 o 19:38, Paweł Pawłowicz pisze:

Hmm. Zaintrygowało mnie Zajrzałem na polskie wiki, a tam podają temperaturę topnienia boraksu

75 °C
Reply to
Roman Rogóż

użytkownik Roman Rogóż napisał:

Obie odpowiedzi są prawidłowe. Dumaj dalej o co chodzi.

Reply to
Bytomir Kwasigroch

W dniu 15.12.2017 o 19:40, Roman Rogóż pisze:

Uwodnionego. Przy podgrzewaniu traci wodę krystalizacyjną pieniąc się przy tym okrutnie. Topi się, według tego samego źródła, w 742C. I wtedy działa jako topnik.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 15.12.2017 o 20:04, Bytomir Kwasigroch pisze:

Cholera, zepsułem zabawę ;-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Użytkownik "Paweł Pawłowicz" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5a341dca$0$5146$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 15.12.2017 o 19:40, Roman Rogóż pisze:

75C to nie za malo na pienienie ? Chyba, ze to pienienie od wody, a nie od pary ...

A nizej nie dziala ? Ten wodny goracy roztwor tez moze miec jakies wlasciwosci.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 15.12.2017 o 20:27, J.F. pisze:

Najpierw się topi, a właściwie rozpuszcza w wodzie krystalizacyjnej, przy dalszym ogrzewaniu woda odparowuje pieniąc się. Potem się topi, a potem traci wodę tworząc metaboran.

Jak z wszystkimi reakcjami chemicznymi, działa, ale szybkość reakcji jest pomijalnie mała. Dawno, dawno temu chemicy stosowali "perłę boraksową" w celu analitycznym, do identyfikacji metali.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

W dniu 2017-12-15 o 21:35, Paweł Pawłowicz pisze:

czyli jednak na tych samych książkach żeśmy się wychowywali :)

Reply to
Roman Rogóż

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.