LM7915 - czemu to nie działa?

Witam,

Dotąd korzystałem w swoich projektach z "gotowych" zasilaczy, jednak życie zmusiło mnie do umieszczenia w projekcie lokalnego zasilacza +/- 15 volt. W tym celu skorzystałem z układów 7815 i 7915. L7815 zasilany na wejściu napięciem ~ +27[V] zachowuj się poprawnie i przy obciążeniu prądem ok. 15 [mA] daje na wyjściu takie napięcie jakiego po nim oczekuję.

Sprawa ma się natomiast fatalnie z L7915 ponieważ podłączony DOKŁADNIE tak jak w nocie aplikacyjnej, mając jako napięcie wejściowe ~ -27[V] - daje na wyjściu napięcie: bez obciążenia ~ -20 [V], po obciążeniu rezystorem 10 kOhm wartość maleje do -17[V]. Nie połączyłem odwrotnie nóżek ( wiem że układ ich jest inny niż w 7815 ), zastosowałem elektrolit 47 [uF] na wyjściu, więc wydaje mi się że wszystko powinno być OK. Prawdopodobnie nie jest to problem konkretnego egzemplarza bo próbowałem na wszystkich czterech które mam w posiadaniu.

O co tu chodzi?

Czy ktoś mający doświadczenie z w/w układami mógłby mieć jakieś sugestie. Z góry serdecznie dziękuję.

M. Pawlak; Katowice

Reply to
frodo
Loading thread data ...

Zapomniałem podać link do schematu tego co zmajstrowałem.

Oto on:

formatting link
M.P.

Reply to
frodo

Sprobuj dodac na wejscie i wyjscie obu sabilizatorow kondensatory 100 nF. Moze ci sie sprzegaja ?

Reply to
T.M.F.

- próbowałem, bezpośrednio na nóżki 7915 - nie pomaga!!!

Reply to
frodo

Moim zdaniem 47 uF na wyjsciu to za malo - sam nigdy tak malo nie dawalem daj 470uF + 100nF o ktorych pisal kolega Sprawdz na oscyloskopie co sie dzieje bo to na 100% wzbudzenie!

TB

Reply to
Tomasz Bednarz

Użytkownik "frodo" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:c19pfn$qmb$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Witam . Od trafa daj dwa mostki . GND wyciągnij z połączonych "-" jednego i "+" drugiego. Pozdrowienia Andrzej

Reply to
Andrzej

Halo, in news:c19jn6$nip$ snipped-for-privacy@news.onet.pl, frodo hat geschrieben:

Spotkałem się ze stabilizatorami z serii 79xx, które zachowywały się podobnie przy braku obciążenia lub przy bardzo małym obciążeniu. Prawdopodbnie jakbyś dał mniejszy rezystor to napięcie na wyjściu byłoby dużo bliższe -15V.

Zresztą, na przykład w karcie katalogowe STM jest podane że producent gwarantuje określone napięcie wyjściowe przy prądzie wyjściowym w zakresie od 5mA do 1A.

Reply to
Pafnucy

- wybacz pytanie, ale nozki 7915 maja inna niz 7815 kolejnosc, a Ty o tym wiesz? Bo jesli piszesz, ze podlaczyles "DOKŁADNIE tak jak w nocie aplikacyjnej", a w tej akurat nocie jest blad, to wiesz co dalej sie dzieje....

- wynika z powyzszego, ze podlaczyles [poprawnie], hmmm.......

- wystarcza tylko 10uF, przy wartosciach wiekszych konieczna jest dodatkowa dioda (np.4007) wlaczona zaporowo pomiedzy wejscie i wyjscie. Zapobiega to "rozwalce" scalaka przy "zwarciu na wejsciu" - wtedy prad rozladowania 'duzego' elektrolita wyjsciowego plynie zwrotnie przez strukture stabilizatora niszczac go. Dotyczy to zarowno 7815 jak i 7915 - diody oczywiscie laczy sie odpowiednio/odwrotnie

- przyznam, ze NIGDY nie mialem opisanego przez Ciebie problemu, nawet bez przylutowanych BEZPOSREDNIO do nozek 100nF zawsze dzialalo............dziwne te Twoje som ;-)

- inna rzecz - wg Twojego schematu "masa" jest poprowadzona po cajmerowsku. Wszystkie 'koncowki' poszczegolnych elementow powinny zbiegac sie w jednym punkcie, dotyczy to centralnego wyprowadzenia uzwojenia trafa, kondzioruf, scalakuf; przewod/sciezka masy stabilizatoruf powinna byc mozliwie jak najkrotsza...........

Reply to
tom

Użytkownik "Pafnucy" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pafnucy.jest.ok...

... and the winer is - PAFNUCY!!!!!!

W rzeczy samej była to kwestia obciążenia. Głupawy jakiś ten stabilizator w odróżnieniu od serii 78xx.

Swoją drogą będę musiał dać "balast" bo mój układ z ujemnego zasilania może pobierać pojedyncze mA.

Serdeczne dzięki.

M.P.

Reply to
frodo

Użytkownik "tom" <woytomasTNIJ snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:c1a034$26t5$ snipped-for-privacy@news2.ipartners.pl...

cajmerowsku.

- oczywiście to tylko źle narysowany schemat, zresztą sprawa się już wyjaśniła, a konkretnie wyjaśnił ją "Pafnucy" - kwestia minimalnego obciążenia.

M.P.

Reply to
frodo

sprawa się już

- mimo to, dziwne te scalaki - mam w roznych ustrojstwach pare takich i nawet bez obciazenia pracuja normalnie.

Reply to
tom

A dodaj tam dwa ceramiczne 0.1uf zalutowane prosto na nozki ..

J.

Reply to
J.F.

ST tak mają

Reply to
pisz_na.mirek

On Behalf Of tom

Dla normalnych układów, to tak. Ale tu jest trochę inne zasilanie, trzeba popatrzeć na rozpływ prądów.

pzdr Artur

Reply to
ziel

"ziel" news: snipped-for-privacy@poczta.onet.pl

Dok³adnie. Wszystkie stabilizatory ujemne 79XX (przynajmniej te co mia³em w ³apach) do wystawienia na wyj¶ciu znamionowego napiêcia potrzebuj± minimalnego obci±¿enia wyj¶cia odbiornikiem, który pobierze pr±d równy przynajmniej pr±dowi spoczynkowemu pobieranemu przez t± kostkê z zasilacza (czyli typowo

5-7mA) bez obci±¿enia na wyj¶ciu stabilizatorów ujemnych z regu³y panuje napiêcie zbli¿one do max. Tak wiêc jako obci±¿enie mo¿na sobie wstawiæ LED-ê i dobraæ rezystor na pr±d diody = 10mA.
Reply to
Andrzej Litewka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.