Lista przeciwprzepięciowa

Witam

Mały off, ale grupy o elektrotechnice nie ma (przynajmniej na moim serwerze news) Niedługo będę miał mały remoncik w domowym pomieszczeniu "biurowym" gdzie stoi większość sprzętu komputerowego. Zastanawiam się nad jakąś listwą filtrującą - UPS to trochę zbyt duży wydatek. Problem jest taki, że nie mam instalacji z uziemieniem - stary poniemiecki blok. Czy mogę podpiąć uziemienie do zera? Drugim pytaniem jest sens stosowania takiej listwy. Czy tania i wyglądająca badziewnie listwa za 32 zł może się do czegoś przydać? Jest trochę droższy wariant z filtrem przeciwzakłóceniowym, może warto zainwestować 15 zł więcej? I jeszcze jedno: czy są takie ochronniki do zainstalowania na stałe? Wsadziłbym takie cuś w szafę koło skrzynki rozdzielczej i stamtąd elegancko poprowadził sobie przewody do odbiorników.

Aha: do ochrony mam 2 komputery, Athlon 1,8 i Celeron 800, monitory 15 i 17 CRT, router, switch, modem kablowy i drukarkę atramentową. Czyli trochę tego jest. Czy potrzebuję dwóch listw filtrujących?

Pozdrawiam!

Reply to
scx
Loading thread data ...

scx napisał(a):

uziemienie do zera - standardowo sie teraz tak robi:)

lepiej listwe z filtrem, a najlepiej ups...

Reply to
"Przemcio Ż."

Zaloz instalacje 3przewodowa (zero, faza, ochronny), i w rozdzielnicy polacz ochronny z zerem i uziem to polaczenie (zeby szlo do szyny wyrownawczej potencjalow i do uziemienia). Jak sie z Z.E. dogadasz to ci od zlacza kablowego/ z linia napow. podciagna do licznika kabel z zyla ochr. i uziemia en wezel kabli w zlaczu.

Reply to
invalid unparseable

Dnia 2004-09-06 18:10, Użytkownik Krzysiek Słychań napisał:

scx pisał o bloku więc za instalację wewnątrz budynku(od głównego przyłącza) odpowiada administrator budynku a nie ZE.

Reply to
badworm

badworm się wziął i wyklepał:

A poza tym tylko gipsuję i maluję ściany i robię małe przemeblowanie, a nie przestawiam do góry nogami 3/4 bloku :)

Reply to
scx

Użytkownik scx napisał:

Trudno powiedzieć, skoro to jest blok to raczej linia zasilająca idzie ziemią, więc nie jest narażona zbytnio na wyładowania itp. Poza tym w zasilaczu komputerowym są filtry przeciwzakłóceniowe i czasami przepięciowe.

tak, ale tylko przepięciowe

Zobacz na listwę ile W może wytrzymać, zsumuj wszystkie odbiorniki pomnóż przez 2 i sprawdź czy nie ma zbyt dużego prądu.

ps. to mnożenie przez 2 to tak dla bezpieczeństwa: zasilacze pobierają znacznie więcej przy rozruchu, monitory także (pętla rozmagnesowująca itp.)

Reply to
Maksymilian Dutka

Są, ale tylko w tych lepszych, natomiast większość użytkowników pecetów nie bardzo się przejmuje zasilaczem i posiada takie, w których o istnieniu filtra przypominają jedynie zworki w miejscach gdzie on być pownien;) Oczywiście, bywają dławiki i kondensatorki ale zabezpieczenia przeciwprzepięciowego trudno uświadczyć. Warystory widziałem tylko raz, chyba w porządnym zasilaczu Siemensa.

Reply to
krychu (musk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.