Lepszy kabelek USB — różnica dramatyczn

W każdym innym sprzęcie, który mnie interesował, są. Telefonami raczej się nie zajmuję. Każdy inny układ jest jednak bez sensu.

Kwestia głównie akumulatora, większy akumulator = większy prąd ładowania. Chociaż w sumie np. 3 Ah / 500 mAh = 6 h, trochę dużo nawet bez brania pod uwagę sprawności ładowania.

No nie, akurat bez baterii. Tranzystor jako element ładowarki. Producent nie może zakładać, że na wejściu telefonu będzie miał mniej niż 5 V. W sumie może być więcej (nie pamiętam jaka jest tolerancja, ale przecież nie zerowa). Są przecież krótkie kable.

Nie wiem co to jest "dioda synchroniczna", ale normalnie stosuje się "diody idealne", czyli właśnie tranzystory MOSFET (z odpowiednim sterowaniem). I to nie jest "też", po prostu może być jeden tranzystor włączający ładowanie - z np. wejścia USB do ogniwa. To wszystko oczywiście w sytuacji bez przetwornicy step-up.

Nie zajmuję się telefonami, ale cewki są powszechnie stosowane w przetwornicach. Nie muszą być duże, choć zwykle są znacznie większe niż np. typowy rezystor 0201.

Swoją drogą, nie powinno zakłócać.

Reply to
Krzysztof Halasa
Loading thread data ...

Normalnie, tak jak ze wszystkim innym. Oczywiście oszustwo jest możliwe, ale:

Kabel USB Delock MICRO AM-MBM5P EASY-USB 2.0 3M Srednica kabla: 28 AWG i linia danych 24 AWG linii energetycznej

linia energetyczna :-)

USB micro USB kabel USB micro USB reversibl e/ dwustronny Assmann AK-300122-010-S 1,0m czarny średnica przewodu: AWG 24/28

Zakładam że to znaczy to co myślę że znaczy

albo np. to: AUKEY CB-D5 Black zestaw ultraszybkich kabli Długość: 2 szt. 0.3m oraz 2 szt. 1m oraz 1 szt. 2m

28 AWG data wires 20 AWG power wires

AWG 20 to już jest kawałek przewodu.

BTW czy kable noname nie mają cieńszych przewodów niż AWG 28 to nie wiem. Bardzo bym się nie zdziwił.

Reply to
Krzysztof Halasa

W wiekszych sprzetach jest wieksza pokusa uzycia przetwornicy. A tu prad relatywnie maly, zapas napiecia znikomy ...

Ale mowa o jednym telefonie. Gorszy kabelek - 0.5A, lepszy kabelek - 1.5A. Czy przetwornica nie powinna byc brdziej odporna ?

Tez. podlaczysz taki rozladowany li-ion pood zasilacz 4.0V, to tez sie naladuje, a ze poplynie np 1.5A ... moze wytrzyma.

Jest +/-5% czyli +/-0.25V Ale to bez kabelka.

Samsung jak pisalem - delikatnie podnosi pod obciazeniem.

przetwornica synchroniczna, tzn z drugim tranzystorem synchronicznie ... no, nie mozna tego nazwac "prostującym".

No i tak wlasnie podejrzewam - jest jeden tranzystor. Tylko ze wtedy wtedy poplynie pradu tyle, ile poplynie.

Jak chcesz miec stabilniejszy prad, to trzeba przetwornice, czyli tranzystor, cewka, i drugi tranzystor lub dioda do "domykania" obwodu.

A potem potrzebny step-down, bo jednak napiecie aku mniejsze niz 5V

Ale ja konkretnie o telefonach.

No ba, CE zobowiazuje, ale jak sie 1A przelacza ...

J.

Reply to
J.F.

Namowiles mnie ... tylko znajde krotszy :-)

W swietle problemow z ladowaniem - nie jest to takie smieszne.

Ja tez nie. Szczegolnie, ze to 0.32mm, a pasuje tam badziej 0.3mm, i to linka.

Albo w ogole aluminiowe :-(

J.

Reply to
J.F.

Wiec pytaj sprzedawce. Wielu z nich przeciez pisze ze mają "specjalistów i labolatoria badawcze". Nawet Rysiek z allegro co sprzedaje z domu babci, ma takie :D. No przeciez nie kłamią, nie?

Nie, kup po prostu jakies z polecenia.

Kupowałem kiedyś takie:

formatting link
Ale to było z pół roku temu i przypuszczalnie od tego czasu chinczycy zdążyli zoptymalizować. Ale skubaniec mial znacząco mniejszy spadek od naprawdę porzadnych (kiedyś) kabli Nokii i Samsunga. Teraz i Nokia i Samsung produkuja badziewie :/

Inny dobry znalazlem kiedyś w Netto. Nigdy bym nie przypuszczał że dziecinny kabelek w wojskowe różowe ciapki może byc 3x lepszy od firmowego kabla Samsunga w spadku napięcia.

Jeszcze jedno rozwiązanie to krotkie kable Nokii. Mają może z 15cm i pomijalny spadek.

Samsung jest często podrabiany. Kupisz na ali kable identyczne z oryginalnymi. Mają oczywiscie spadek absurdalnie wielki. Czuć to w rękach, sa (za) bardzo elastyczne.

Reply to
Sebastian Biały

tak do wszystkich. mam 4 domowników, do tego jeszcze słuchawki bt... tak wiec wziąłem duży zasilacz, powywywałem gniazda usb ze starych obudów PC i zrobiłem takie stacje ładujące. nie wiem czy wszyscy wiedzą że wydolność pradową telefony sprawdzaja analizując co jest na pinach data plus i data minus. Więc ja sprawdziłem wszelkie możliwe kombinacje znalezione na internecie. zwarcia, zwarcia przez rezystor i kilka dzielników mocy. mając do dyspozycji większe napięcie i step down, sprawdzałem też ładowanie powyżje 5v. samsungi s3, s4 wywalają komunikat że napięcie zawysokie, nie będa ładowały wcale. tak 5.5v chyba najlepiej działa ( z dzielnikiem napięcia d+d-) bo zawsze troszkę "siądzie" podczas ładowania. ale potem zdałem sobie sprawę, że jeśli będę dążył do ładowania wysokim prądem stosunkowo małej baterii - to jej zrobię krzywde. co więcej, w samsungach pojawiła się możliwość ładowania bezprzewodowego - z której to intensywnie korzystałem. i to jest chyba najlepsze rozwiazanie bo oszczędza gniazdo. możecie powiedziec ze ono powinno wytrzymać tysiące połączeń. moze tak, może nie, tymbardziej jak przez ten kabel "leci" 1amer a tu znienacka ktoś ten kabelek powolutku z gniazda wysuwa.... Co do szybkiego ładowania. podnoszenie napięcia ma na celu zmiejszenie prądu przy zachowaniu tej samej mocy. ale kaman, telefon powinien się przestawić na 7.5v (niewielki zysk, zakładając ze w środku telefonu będą straty na step-down) albo na 9V. a on na oryginalnej ładowrace i oryginalnym kablu - 6v. do dupy z takim ładowaniem. ale tak jak mówiłem

-stosuje to awaryjnie. 1 amper na 5v - 2 godziny i jest naładowany prawie do pełna. Reasumując. o ile ładowarka "da" tyle prądu - kabel ma znaczenie. ale niema co się doktoryzować, za parę lat telefony będą miały usbc i nikt nie będzie pamiętał o problemach z microusb.

ToMasz

Reply to
ToMasz

W typowych układach ładowania akumulatorów LiIon stosuje się raczej układy scalone a nie układy dyskretne z tranzystorami w obudowach SOT23. I jak najbardziej pracują one analogowo.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu 25.03.2018 o 00:29, RoMan Mandziejewicz pisze: [...]

Skądinąd bardzo użyteczne i za śmieszne pieniądze:

formatting link
P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

Ale ja zajmuję się także małym sprzętem, nawet mniejszym niż telefony. Przetwornice np. 50 mA. Cewki np. 2x2 mm.

Myślę że to uszkodzony kabel, i telefon myśli że można pobrać więcej. Można to jednak łatwo sprawdzić.

A dlaczego zasilacz 4.0 V. Bez przetwornicy step-up nie naładuje się, pełne napięcie Li-Ion to 4.1 - 4.2 V. Rozładowany akumulator Li-Ion to zwykle > 3V (w temperaturze pokojowej). Większy prąd (przy stałym oporze) miałbyś przy bardziej normalnym napięciu zasilacza.

No i normalny port USB 2.0 w pececie wyłączy się przy ok. 600 mA.

A nie. Bo jest cewka, a tranzystor nie jest włączony na stałe.

No to co. W pecetach przełącza się 100 A (albo więcej) i radia (ani np. wbudowanego audio) nie zakłóca.

Reply to
Krzysztof Halasa

To ostatnie nie jest to zgodne z moimi doświadczeniami zawodowymi.

Tzn. oczywiście nie twierdzę, że stosuje się układy dyskretne - najczęściej stosuje się przetwornice składające się głównie ze scalaka i cewki/trafo (tranzystory przełączające są w środku). W przypadku większych konstrukcji tranzystor może być na zewnątrz. Ale nie przypominam sobie żadnego przypadku "liniowego" ładowania. To byłoby zbyt trudne termicznie, sprawność przetwornicy byłaby zbyt mała i tranzystor (a tym bardziej scalak) gotowałby się niepotrzebnie.

Reply to
Krzysztof Halasa

W dniu 2018-03-24 o 16:58, J.F. pisze:

Ale skrócić kabel od strony USB się da.

Reply to
PeJot

Umówmy się - ja nie będę dyskutował o topologii sieci rozległych a Ty nie pouczaj mnie w układach zasilania, bardzo proszę :)

Najpopularniejsza obecnie ładowarka na świecie zasilana z portu USB oparta jest o liniowy układ TP4056 w obudowie SO-8. Typowy prąd ładowania 1A. Wcześniej były inne układy - na przykład Linear produkuje LTC4054-4.2 - max. 800 mA (teoretycznie, bo praktycznie 700 mA przy użyciu dodatkowego rezystora 0.25Ω, 500 mA bez dodatków) w obudowie TSOT23 - jak najbardziej liniowe.

Przetwornice są stosowane przy zasilaniu z wyższych napięć oraz przy wyższych prądach. Ciężko sobie wyobrazić analogową realizację QIC 3.0. Ale mu tu o prostym ładowaniu z USB...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ale w telefonie jednak chcemy przetwornicy na 1000mA.

Nie, to opor.

Przy czym ten opor na tyle duzy, ze przetwornicy pozostaje sie wlaczyc na stale. Chyba, ze ma opcje step-up.

Bedzie spadek napiecia na kabelku :-)

A tu sprzeczne informacje sa. Norma bodajze mowi, ze nie powinien wiecej niz 100mA dawac bez dogadania sie. A praktyka, ze czesto da wiecej.

Ale tam jest ladnie schowane za dwoma ekranami. A w telefonie biegnie kabelkiem.

J.

Reply to
J.F.

Skąd pomysł że zajmuję się sieciami rozległymi? Zajmuję się właśnie przetwornicami - w pewnym stopniu ;-)

Przyznaję że nie robię badań statystycznych, no i to nie są akurat telefony, chociaż mogą mieć pojedyncze ogniwa i być zasilane z USB.

Nie mogę znaleźć tego scalaka w TME, Digikey, Farnellu ani innym np. Arrole. Domyślam się, że w Chinach można go dostać praktycznie za darmo.

Mogę przyjąć do wiadomości, że w telefonach jest inaczej niż w pozostałym sprzęcie. Jesteś pewien, że w telefonie, który potrafi pobrać z ładowarki 2,6 A, także jest liniowa "ładowarka"? Nawet jeśli tylko 2 A służy do ładowania, to wydzielenie mocy rzędu 2 W na małym scalaku - bez żadnej potrzeby - wydaje mi się raczej abstrakcyjne.

Reply to
Krzysztof Halasa

Zbieżność nazwisk :(

W jakim?

A wystarczyło spróbować na Allegro:

formatting link

724000 wyników w Google to też za mało?
formatting link
Układu Lineara też nie znalazłeś?
formatting link
?k=LTC4054
formatting link

Ale doczytałeś posta, na który odpowiadasz do końca czy tylko obciąłeś to co niewygodne?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

A propos - co sie uzywa w powerbankach ?

Bo tam IMO podobnie - przetwornica jest, zeby napiecie z aku podniesc do 5V na wyjsciu, ale ładowanie to juz bez przetwornicy ...

J.

Reply to
J.F.

Fri, 23 Mar 2018 10:05:55 +0100, w <5ab4c371$0$661$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl>, JaNus <bez@adresu> napisał(-a):

Albo po prostu jest z miedzi a nie wyrobu miedzianopodobnego :)

Reply to
radekp

Użytkownik snipped-for-privacy@konto.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com... Fri, 23 Mar 2018 10:05:55 +0100, w <5ab4c371$0$661$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl>, JaNus <bez@adresu> napisał(-a):

Albo po prostu jest z miedzi a nie wyrobu miedzianopodobnego :)

popularne jest określenie CCA- copper-clad aluminium- aluminium powlekane miedzią, spotkałem się też w przewodach ze stalą!! powlekaną aluminium

Reply to
tck

Użytkownik "J.F." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5ab9f2e4$0$1000$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości grup

Tak a propos ... wygrzebalem z szuflady stara ladowarke, z 10 lat ma, ale ciagle w ofercie

formatting link
jakies klopoty z nia byly, wiec wyladowala w szufladzie, ale teraz patrze na miernik ... 6-6.3V. I na etykiecie, pudelku, oraz jak widac w opisie - tez 6V.

Troche duzo jak na USB, ale prad tylko 250mA. Podlaczylem powerbank, pod obciazenieniem spadla do 5.2V

... a w trakcie tego ladowania cos diodka na powerbanku przestala swiecic. Teraz rozladowuje, moze dlatego, ze naladowany do pelna byl :-)

J.

Reply to
J.F.

Sat, 24 Mar 2018 16:58:16 +0100, w <1koajx3leh90f$. snipped-for-privacy@40tude.net, "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(-a):

Na Ali też są dobre kable. Kupiłem jakiegoś Rocka (10zł, ma chyba z 1m). Nie mierzony, ale bardzo dobry, podobny (identyczny?) właśnie z takim:

formatting link
Trochę załamuje się nylon przy microUSB, ale działa.

Reply to
radekp

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.