Lepszy kabelek USB — różnica dramatyczn

Wraz z telefonem Lenovo dostałem kabelek USB-microUSB. Niby drobiazg. Ale, zdumiewające! To istuy cud, nie kabelek. Mam niby-identycznych kilka, mam też mierniczek USB (A, U, mAh-y, czas efektywnego ładowania). i na tych innych kabelkach podpięte nimi telefony biorą cosik pół ampera podczas ładowania. A na tym od Lenovo ładowanie wskazuje na pobór większy... trzykrotnie! (oczywiście nie każdy telefon jest tak współpracujący). Brałem oczywiście pod uwagę to, że może to nie podpięte urządzenie tak ssie, może jest przebicie wewnątrz kabelka. Ale przecież wtedy to i sam kabelek, nie obciążony fonem — brałby jakiś nie-zerowy amperaż, czyż nie? Zjawisko wydaje mi się wielce poruszające, tedy spieszę donieść. Czy ktoś z Was też ma jakiś taki magiczny przewód?

Reply to
JaNus
Loading thread data ...

Ładowane urządzenie USB potrzebuje dogadać się z ładowarką co do dopuszczalnego prądu ładowania. Komunikacja ta zachodzi po liniach danych, a kabelki "tylko ładujące" często ich nie mają. W takiej sytuacji ładowane urządzenie ogranicza się do najniższego prądu ładowania.

No i musiałby taki kabelek-grzałka być mocno ciepły.

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

W dniu 2018-03-23 o 09:38, Mateusz Viste pisze:

To nie ten feler, to ewidentnie kwestia znacznie lepszego wykonania owego świetnego przewodu. Bo pozostałe mają wszystkie żyły, jako że umożliwiają, prócz ładowania, również i transmisję danych.

Co ciekawe, ten wychwalany przeze mnie — wcale nie ma zewnętrznej średnicy jakoś większej, niż kilka z tych słabych. Ale może zamiast zaciskowego łączenia żył z wtyczkami, Lenovo zastosowało ich zgrzewanie / lutowanie. Np srebrem, albo jakimś własnym, patentowym stopem?

A przecież jest to marka made in PRoC — a więc i w Chinach da się zrobić coś o wysokiej jakości.

Reply to
JaNus

Kupiłem sobie uchwyt ładujący (Qi) z fast charge, i ładowarkę samochodową z fast charge (prąd dopasowany do poboru przez uchwyt). Fast charge to taki standard, który daje 9V zamiast 5V, jak sobie urządzenie wynegocjuje (nie wiem dokładnie jak).

Kabelek dołączony do uchwytu powoduje, że jeden telefon ładuje się normalnie ("ładowanie bezprzewodowe"), a drugi powoduje wyłączanie się uchwytu (zaczyna ładować, wyłącza się, włącza, znów zaczyna, wyłącza, itd).

Kabelek dołączony do ładowarki działa. Jeden telefon ładuje się szybko ("szybkie ładowanie bezprzewodowe"), drugi nie powoduje wyłączania się uchwytu.

Pierwszy kabelek jest grubszy od drugiego.

Nie wiem o co chodzi, zakładam grubość żył i spadek napięcia na kabelku (lub np. jakość wykonania złącza i spadek na złączu).

Reply to
Adam Wysocki

W dniu 23.03.2018 o 09:30, JaNus pisze:

ogólnie jest tak, że samo microusb _w praktyce_ nie nadaje sie do dużych prądów. stąd rozwiązania pozwalające na podniesienie napięcia. Dla czego tak krytycznie oceniam microusb? bo mam xiaomi z usb-C. z szybkim ładowaniem. tylko ze to ładowanie zamiast podnosić napięcie, puszcza większy prąd,dwoma stronami przewodu/wtyczki. mam 6volt i 2.6 ampera. dwa i 6 dziesiątych ampera. boje sie zę zabiję baterie, więc ładuje ze "standardowej" ładowarki (5.5v3.7A). tam gdzie microusb dawało/ciągnęło

0,36 -0.56 tam usbC ciągnie 0.9 - 1.2A

ToMasz

Reply to
ToMasz

Myślisz, że telefon nie ma układu monitorującego i zasilającego baterię, tylko puszcza na chama 6V na nią? :)

Reply to
sirapacz

Inne kabelki USB, majace linie danych, maja podobne efekty.

Niestety, oprocz mniej lub bardziej skomplikowanych "dogadywan", jest tez zwykle prawo Ohma.

1m drutu miedzianego o srednicy 0.3mm ma 0.24 ohm rezystancji. linka zlozona z 7 drucikow 0.1mm 0.3 ohm.

w 1.5m kabelku ladowarki mamy juz 3m takiego drutu, 0.9 ohm, i przy 1A dosc istotny spadek napiecia, biorac pod uwage, ze zasilacz ma 5V, a bateria 4.2V. A jeszcze 4 styki na zlaczach.

Ladowarka samsunga ma ujemny opor wewnetrzny i podnosi delikatnie napiecie przy duzym obciazeniu. Mozna by mierzyc napiecie na wtyczce koncowej, ale to troche niebezpieczne, jak sie kabelek urwie. Mozna przejsc na USB-C - tam moze byc do 20V.

Mozna w koncu dac grubsze druty, ale wymaga to imo specjalnej konstrukcji wtyczki, bo uUSB ma 0.3mm styku i 0.3mm odstepu.

moje kabelki maja od 0.5 do 1.5 ohma - niestety - kupowanie jest w ciemno, a zmierzyc niepodobna, bo wszak to takie malutkie.

J.

Reply to
J.F.

W dniu 2018-03-23 o 11:13, J.F. pisze:

Mam ładowarikę tej firmy, spodziewałem się takiego efektu, ale jakoś go nie widzę. No ale to może nie ten typ?

Reply to
JaNus

Użytkownik "JaNus" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5ab51407$0$31356$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... W dniu 2018-03-23 o 11:13, J.F. pisze:

Bardzo mozliwe, w koncu robili tych telefonow tyle, ze trudno zliczyc.

To model ETA-U90EWE, taka biala z gniazdem usb na boku.

Od S4, smartfon flagowy, duuuuzo pradu potrafi pociagnac ze wszystkimi opcjami :) A moze od innego, bo ladowarka jak wiadomo rzecz chodliwa.

Output 5V 2A Po co mieliby taka ladowarke dorzucac do jakiegos dumbfona.

I byle kabelek tego nie przepusci, ale oryginalny bialy od Samsunga opor ma niski.

J.

Reply to
J.F.

Typowe.

Tak, poza tym zapewne by się przepalił. Dodatkowo ładowarka musi być w stanie dać większy prąd, ale rozumiem, że tak jest. Ten "miernik" jest elementem ładowarki (zasilacza)?

Teoretycznie taki kabel nie powinien tak działać, sprawdziłbym to ponownie. Kabel powinien być normalny (ew. z dokładnością do przekroju przewodów), a tylko ładowarka może mieć odpowiedni rezystor (rezystory) między liniami D+, D- oraz GND i 5V. Telefon (i ładowarka bezprzewodowa) może na podstawie tych rezystorów zwiększyć pobierany prąd. Być może ten kabel jest uszkodzony i akurat trafia w spodziewaną wartość rezystancji, kto wie.

Normalnie urządzenie nie ma prawa pobrać więcej niż 500 mA (USB 3.0 -

1A), w każdym razie przynajmniej 100 mA, albo nawet chyba 2.5 mA jeśli nie wynegocjowano połączenia USB. Specjalne ładowarki dają 1.5 A, 2A, 3A

- ale odbiornik musi wiedzieć, że może tyle pobrać.

BTW niektóre "genialne" odbiorniki, np. ładowarka bezprzewodowa Nokia/MS, jeszcze dalej w *** mają standardy i po prostu na początku sprawdzają ile prądu da się pobrać. Lepiej nie podpinać czegoś takiego do np. komputera, który ma wspólne odcinanie zasilania dla wielu urządzeń USB).

Reply to
Krzysztof Halasa

Wątpliwe.

Ekstremalnie bardzo wątpliwe.

Owszem, aczkolwiek ten kabelek raczej nie jest tu dobrym dowodem.

Reply to
Krzysztof Halasa

W kablach USB (w szczególności takich do ładowania większym prądem) stosuje się przewody AWG 28 dla danych oraz AWG 24 dla zasilania. Właśnie widzę, że 3 metry AWG 24 to 250 mOhmów, czyli 0,5 V przy 2 A.

4.5 V na wejściu odbiornika prądu to nie jest zły wynik, często jest to coś w stylu 4.2 V i to przy mniejszym prądzie.

Aczkolwiek przyznaję, że z problemami ze spadkiem napięcia na kablu USB spotkałem się.

Reply to
Krzysztof Halasa

W dniu 2018-03-23 o 09:30, JaNus pisze:

Ja mam coś wręcz przeciwnego. Kabelek od ajfona rozładowuje ajpoda zamiast go naładować. A kabelek od ajpoda nie naładuje ajfona. Obydwa oryginalne.

Reply to
Akarm

Tylko trzeba taki przewod zrobic. A Chinczykowi nie zalezy.

Ostatnio z jakims powerbankiem - kabelek ma 20cm, a spadek napiecia jak na 1m ...

J.

Reply to
J.F.

Kable AWG28/24 można kupić.

Reply to
Krzysztof Halasa

Nikt normalnie nie robi (już) takich układów ładowania, w których tranzystor działa "analogowo". Przy 1 V i tylko 500 mA to jest pół wata, typowe takie tranzystory są w obudowach np. SOT23 i nie mają żadnego chłodzenia. Zresztą zewnętrzne tranzystory stosuje się raczej w większych ładowarkach, do np. 2 A (jedno ogniwo) są raczej ładowarki (impulsowe) na jednym małym scalaku. To jest oczywiście niezależne od pakietu akumulatora (akumulatorów), tam też jest MOSFET (czasem nawet kilka), i też oczywiście pracuje w trybie "cyfrowym".

Reply to
Krzysztof Halasa

no wlasnie mam watpliwosci czy nikt - w telefonach sa przetwornice do ladowania ? Poza tym to ma byc tranzystor "cyfrowy" - wlacza lub nie, ale swoj opor ma.

A skad taki rozrzut pradu ladowania - na kiepskim kabelku przetwornica stale wlaczona ?

Rozlozone miedzy ladowarke, kabel, tranzystor i baterie.

A dioda w przetwornicy tez ma swoja moc - chyba ze synchroniczna.

A widziales w telefonie cewki ?

Ale ja o tym, co jest w telefonie.

Fakt, ze radio w czasie ladowanie mi zakloca ... ale kto wie co - ladowarka, przetwornica w telefonie, procesor z przyleglosciami ...

J.

Reply to
J.F.

Bo jak widac - Lenovo i Samsung kupuje.

Ale jak ja biedny mam w sklepie sie dowiedziec czy taki kabelek noname lub np "hama" uzywa takiego, czy 28 ...

J.

Reply to
J.F.

Kup miernik na usb, kup sztuczne obciązenie na USB i mierz. Ja w ten sposob pozbyłem się 70% kabli w domu bo potrafiły mieć 1V spadku na 1A.

Reply to
Sebastian Biały

Mam, ale przeciez zapakowanego w sklepie nie zmierze.

Hm, a moze by tak wysylkowo i zwrocic ?

Tak to jakos wychodzi.

Zrob to sam ? Takie male ...

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.