LEDY na 1,5V

No jak to nie jak tak ?

Ba - jak uwzglednisz efekt Dopplera, to sie okaze ze to co dla jednych jest swiatlem dla innych moze byc fala/fotonami o rzad czy dwa roznymi ..

Wyslij posta :-)

No ale pytanie czy 100nm i 2000 nm to nadal swiatlo ? 10um ? 100um ? :-)

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

No wlasnie - swiatlem tego przeciez nazwac nie mozna :-)

J.

Reply to
J.F.

No wlasnie - redefiniujemy. Swiatlo to bylo 0.4-0.7um .. a tu juz dochodzimy do 10um.

To jakie sa granice "swiatla" ? :-)

J.

Reply to
J.F.

zaczyna się tam, gdzie się prąd zmienny kończy ;-)

Wg definicji kumpla: prąd zmienny zaczyna się tam, gdzie nie trzeba używać równać Maxwella, gdzie opornik ma R, kondensator C a cewka L. Ale on zaczyna robotę od 50GHz ;-) Nawiasem mówiąc, używa laserów do generowania stabilnej częstotliwości w zakresie "twardych" mikrofal (50-200GHz)

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Kumpel ma zasadniczo racje :-)

A jak on to [dokladniej] robi ? Bo do generowania mikrofal to sluzy Maser :-)

A granica miedzy mikrofalami a podczerwienia .. no coz, umowna jest. Chwilowo 1mm jest dobra granica, ale jak kumpel przekroczy 300GHz ? W na twoim laserze CO2 trzeba bedzie przekreslic jedno slowo i dopisac "generator" :-)

J.

Reply to
J.F.

Ja nigdy nie akceptowalem takiej definicji - to potoczna (zreszta tak definiuje to wiekszosc encyklopedii) definicja majaca za zadanie opisanie problemu dla kucharki czy gospodyni domowej - swiatlo dla niej to to co widac, ograniczenie sie do wspomnianego zakresu powinno skutkowac jak dla mnie definicja nie swiatla ale swiatla widzialnego a ze potocznie swiatlo utozsamia sie z swiatlem widzialnym... Nie ograniczajmy sie az tak bardzo...

swiatlo posiada pewne cechy charakterystyczne, wystarczy zajrzec do podrecznika optyki.

Reply to
PAndy

A o optyce rentgenowskiej slyszales ? A o soczewkach mikrofalowych ? :-)

J.

Reply to
J.F.

slyszalem, nawet gamma tylko ja sie nie spieram o to co wyzej tylko o to nizej Swiatlo zaczyna sie od podczerwieni, tak mi kladziono do glowy w podstawowce, sredniej i na studiach. moze zle , nie wiem - nie mialem dosc wiedzy by podwazac kompetencje profesora z 50 letnim stazem akademickim.

Reply to
PAndy

du¿e bydlê i podobno ma³o stabilne. Dok³adnie nie wiem, jak on to robi, to by³a jego praca doktorska, trza by poszukaæ w sieci, Michael Rohde mu na nazwisko. To, co mi mówi³, to dwa lasery o delta f od siebie ¶wiec± w nieliniowy kryszta³. Jak z kryszta³u uzyskuje napiêcie, nie wiem.

no to powiedz to firmom, które te lasery produkuj±.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Napisali siê grupowicze, temat baaardzo rozwinêli, a odpowiedzi konkretnej nie dosta³em. Czy to jest mo¿e grupa "pogaduchy"???

--

Pozdrawiam Z.Jasiñski

U¿ytkownik Zbych w wiadomo¶ci do grup dyskusyjnych napisa³:cseqpi$kmr$ snipped-for-privacy@atlantis.news.tpi.pl...

ma

Reply to
Zbych

a pod postem pisaæ nie potrafisz? To jest grupa dyskusyjna, a nie odpowiedz na pytanie bo ci przyp... A odpowied¼ dosta³e¶. wszystkie podczerwone (co tobie akurat nie pasuje), oraz wiêkszo¶æ czerwonych (choæ nie wszystkie, np. superjaste potrzebuj± nieco wiêcej). a co do lampki kluczykowej, to mam tak± i zasuwa na jednym ogniwie AG13 i ¶wieci czerwono. Jak ciê odpowied¼ nie zadowala, to ogl±dnij sobie noty katalogowe czerwonych diod i tam masz wszystko opisane. Albo kup sobie parê ró¿nych diod i popróbuj, wiêcej ni¿ piwny ekwiwalent nie wydasz.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Z tego krysztalu to mu moga mikrofale same promieniowac. Ale ciekawi mnie jak lasery stabilizuje - bydlaki wcale nie sa tak stabilne, a tu 0.1nm przelicza sie na setki GHz.

hhi.de/hhi.fraunhofer.de ?

Zobaczymy jak za pare lat kupisz generator do 3000 GHz :-)

3THz czy cos mi sie myli ?

Alez ten swiat leci do przodu - zobacz czym sie HHI chwali

40Gb/s, 60Gb/s, 320Gb/s ... i to bylo w 2002 .. czas na emeryture :-(

J.

Reply to
J.F.

wrzuc w google haslo "mgrwitoldzawadzki.pdf" to znajdziesz prace magisterka o stabilizowaniu laserow polprzewodnikowych

--
Pozdr
Michal
Reply to
Michal Baszynski

Znalazlem, ciekawe, choc podobna metode juz widzialem.

Ale 50-200GHz to sie tym nie osiagnie ..

J.

Reply to
J.F.

Zbych napisał:

Bo źle sformułowałeś pytanie. Jakbyś zamiast pytać "czy istnieją LEDY które świecą przy napięciu 1,5V" zapytał się "jak zaświecić LED-a z jednego paluszka" to od razu byś dostał taką odpowiedź na jaką czekałeś. Zobacz tu:

formatting link
w archiwum grupy - temat wiele razy wałkowany. Jak się postarasz to w oprawce z żarówki zmieścisz całą przetworniczkę i LEDa. Będzie Ci świeciło nawet przy prawie całkiem rozładowanej baterii, zużywało mniej prądu niż żarówka i dawało białe, jasne światło.

Reply to
Darek R.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.