ładowarka do NiMh 2000mAh

Witam Czytających ! Na wstępie chciałem zaznaczyć że moja wiedza z zakresu elektroniki jest na poziomie bardzo podstawowym, potrafię posługiwać się lutownicą i łączyć elementy wg. schematu, tak więc bardzo proszę o wyrozumiałość... Posiadam urządzenie zasilane z pakietu akumulatorów, fabrycznie był to pakiet składający się z 6 ogniw

1,2V i pojemności 850mAh, ze względu na intensywną eksploatacje pakiet działał już bardzo słabo więc wymieniłem ogniwa, w miejsce starych 850mAh wkleiłem nowe akumulatorki o pojemności 2000mAh, oryginalnie do urządzenia była dołączona ładowarka 85mA, chcąc zachować zasadę prąd ład. = 1/10 pojemności w przypadku nowych ogniw powinienem ładować je prądem 200mA i z tym właśnie mam problem... nie wiem jak wykonać ograniczenie prądowe, chciałem podkreślić że nie potrzebuje żadnej skomplikowanej ładowarki mikroprocesorowej czy chociażby takiej, która wyłącza się po określonym czasie, chciałem zbudować najprostszą ładowarkę którą mógł bym właściwie naładować ten pakiet przez określoną ilość godzin tak, abym najlepiej mógł wykorzystać nową pojemność. Może Ktoś posiada w swoich zasobach dyskowych schemat takiej ładowarki i był by uprzejmy podesłać via e-mail, być może gdzieś w internecie znajduje się właściwy schemat, w prawdzie znalazłem kilka między innymi na elektrodzie, jednak nie chciał bym popełnić jakiegoś błędu i zastosować złej ładowarki, dlatego był bym spokojniejszy gdyby któryś z Grupowiczów podesłał link do sprawdzonego schematu ładowarki która bezpiecznie i właściwie naładuje w/w pakiet, z góry uprzejmie dziękuję za pomoc, pozdrawiam serdecznie Marek Czuryło
Reply to
Marek
Loading thread data ...

Aby najlepiej wykorzystac nowa pojemnosc potrzebujesz wlasnie troche bardziej skomplikowanej ladowarki. Ogniwa NiMH laduje sie bodaj dotad az po wzroscie napiecia zauwazy sie jego spadek na ladowanych ogniwach. Przez wyznaczony czas ladowalo sie raczej NiCd. Zreszta sa do tego gotowe uklady scalone, bodaj MAX712/713. Przynajmniej taki uklad kiedys w ladowarce widzialem (takiej prostej za 9Euro).

Reply to
ARM

Do spadku to sie ladowalo wlasnie NiCd. MH sie laduje do punkty przegiecia - czyli do wyzerowania drugiej pochodnej U(t).

J.

Reply to
J.F.

Pewnie masz racje (ok. na pewno masz racje :)) ale tak czy inaczej chodzilo mi o to, ze ladowanie zadanym pradem przez zadany czas nie jest optymalne i ze sa dosc tanie uklady (niekoniecznie z Maxima), ktore umieja ladowac te ogniwa poprawnie. Wydaje mi sie, ze czesto oplaci sie kupic tania fabryczna ladowarke i ja przerobic pod wlasne potrzeby.

Reply to
ARM

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.