Kondensatory o du?ym ?adunku.

Witam. Szukam kondensatora o dużej pojemności i relatywnie niewielkim napięciu. Nie szukam konkretnej pojemności, im większy tym lepszy. Planuje połączyć kilka(naście) sztuk w jedną baterię. Póki co, to znalazłem kilka po 1,2,4,6, mF i napięciu 200-300V. Trafił się też jeden 220mF, 80V ale to chyba żart bo były po 3zł...

Generalnie pytanie brzmi: gdzie szukać takich kondensatorów i jakich pojemności i napięć mogę się spodziewać?

I jeszcze jedno: jakie kondensatory są w lampach błyskowych?

Z góry dziękuję.

Reply to
Sqeeb
Loading thread data ...

Sqeeb pisze:

No to masz całkiem duży wybór supercapów, nie wiem jak ich dostępność, ale setki faradów to już norma przy napięciu rzędu (nastu)woltów.

Reply to
PH

Maxwell BCAP0350: 350 Faradow przy 2.5V moze byc?

Marek

Reply to
Marek Lewandowski

Użytkownik "Sqeeb" snipped-for-privacy@internet.community napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@internet.community...

jak chcesz go ładować/rozładowywać ?

Reply to
entroper

Szczena mi opadła. Może być. Baterie na 9/12V sobie z tego złożę ;-)

Reply to
Sqeeb

Nawet nie domyślałem się. Gdzie to w Polsce kupić?

Reply to
Sqeeb

Mam jeszcze jedno pytanie, ale nie odnośnie kondensatorów a cewek. Są jakieś inne metody poza ręcznym zwojeniem(nawijaniem miedzianego drugu na kawałek rurki nieferrytowej)?

Reply to
Sqeeb

Sqeeb pisze:

Ja kupowałem w farnellu, ale na pewno są inne firmy. Cena niestety proporcjonalna do pojemności. Uważaj na przekroczenie napięcia, to je ubija szybciutko. Łącząc w szereg dobrze jest zastosować jakiś układ wyrównujący napięcie na "celach".

Reply to
PH

Sqeeb schrieb:

są.

Jaka cewka, jaki rdzeń itd?

Oprócz tego cewki są też do kupienia, tylko trzeba przypasować indukcyjność i prąd nasycenia(przynajmniej). W niektórych przypadkach jeszcze inne parametry.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik Waldemar Krzok napisał:

Za odpowiedź - podstawowe pytanie brzmi ile tych cewek trzeba... Jak na plastikowym karkasie rurkowym to rozumiem ze jakieś cewki w.cz. W produkcji masowej oczywiście nawija się to na stosownych automatach ale w przypadku prototypu szukanie dojścia do nawijarki może zająć znacznie więcej czasu jak ręczne nawinięcie.

Reply to
"Dariusz K. Ładziak"

Sqeeb pisze:

Wszystko zależy, na ile to ma być duże. W modemach GSM (do zjadania pików prądowych) stosuje się np. takie kondziołki:

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Sqeeb" snipped-for-privacy@internet.community napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@internet.community...

Nawet nie domyślałem się. Gdzie to w Polsce kupić?

formatting link
?search=&idp=1#id_category%3D100260%26cleanParameters%3D1P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Zaraz po napisaniu tamtego posta znalazłem kilka 'nawijarek'. To nie na moją kieszeń... Raczej myślę nad wykorzystaniem tokarki, tylko musiałbym troche zmniejszyć jej obroty i zamontować kawałek igłby któryby dociskał zwój do zwoju podczas nawijania.

Jak podpatrzyłem ceny drutów nawojowych to też mnie troche zwolniło w działaniu.

A dla tych co chcą wiedzieć co chce zmajstrować - coil gun albo po naszemu działo magnetyczne. Mam duuużo wolnego czasu, chciałem zabrać się za programowanie uC, ale doszedłem do wniosku że to nie na moją kieszeń.

Mam około 2m szklaner rurki o średnicy fi = +/-2cm. Ale jak policzyłem mniej więcej ile mi trzeba tego zwoju nawinąć to zacząłem szukać drobniejszej rurki... W najlepszym przypadku tylko 1000 zw. co daje około 8kg, w najgorszym (a technicznie najlepszym) 5000zw. co daje około 53kg.

Reply to
Sqeeb

Sqeeb schrieb:

Wiertarka z regulacją obrotów, dwa imadła, łożysko do rurki, taśma klejąca i dobre rękawiczki do prowadzenia drutu, coby sobie paluchów nie popalić (najlepiej z jakiegoś leroja czy inne po parę zł). Jedną łapą prowadzisz drut, drugą regulujesz obroty. Da się.

no to musisz trochę pomyśleć. Na uczelni mieliśmy podobny projekt. Na rurze nie była jedna cewka tylko ich 4 sztuki. Trick polegał na tym, coby te cewki tak po kolei załączać i wyłączać, by otrzymać najlepszego kopa przy najniższym prądzie. Aha, między cewkami były jeszcze bramki optyczne do pomiaru prędkości i pozycji. Bolcem nie strzelaliśmy po okolicach (bo co potem ze zwłokami robić). Rura miała w sumie 5m, była ustawiona w pionie, coil gun był na dolnych 1.5 metrach. Bolec chyba fi10x50mm, na końcu czujnik piezo. W sumie ciekawy projekt.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Myślałem o wielocewkowej lufie, ale na początek chcę zrobić chociaż prosty 'miniprojekt'. Pomiar prędkości i pozycji... A ja bym wolał wyliczyć wszystko 'na papierze', żeby w odpowiednich odległościach umieścić cewki i fototranzystory a żeby było to w 100% analogowo.

No i wstępne kalkulacje wielocewkowego działa troche zaskoczyły mnie kosztami...

Ten pomiar prędkości i pozycji był zrealizowany na jakimś uC, tak? To były pojedyńcze bramki optyczne czy po kilka sztuk/cewka?

Reply to
Sqeeb

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.