Jakie uP sa odporne na zaklocenia elektromagnetyczne?

Jakie uP sa najbardziej odporne na zaklocenia elektromagnetyczne? /ST? co z Atmelami?

Reply to
K
Loading thread data ...

Użytkownik K napisał:

Najbardziej odporne są uP (uC) w dobrze zaprojektowanych układach :)

Reply to
A.Grodecki
Reply to
invalid unparseable

Użytkownik K napisał:

Znikomy.

Reply to
A.Grodecki

Ma sens. Moze nie tyle zalezy to od producenta ukladow (bo juz podobno Atmele sa mniej podatne na EM) ale zalezy to niestety od technologii. Tego nie przeskoczysz - wszyscy robia uklady coraz ciensze i wiadomo, co to za soba niesie. Co prawda Xilinx robi wersje do kosmosu caly czas w starych, odpornych technologiach - ale to strasznie drogie, bo stare fabryki pozamykali, a przestawianie nowych fabryk na serie starych ukladow jest kosztowne.

Z drugiej strony - kiedys zdarzaly sie naprawde durne bledy w ukladach. Najlepszy przyklad - Philips wycofal ponad 10 lat temu kilkadziesiat tys. programatorow do pralek. Czemu? Bo zrobili 8051 z dodatnim resetem i sie to pierdzielilo non-stop. Przynajmniej kupilismy wtedy 2k tych scalakow po cenie zlomu ;-) Aha - w tamtych czasach malo kto slyszal o ukladach do resetu... wiec nie kazdy wiedzial jak je dobrze robic, bo wtedy normalny reset to byl RC, a RC+dioda to byla rozrzutnosc ;-)

Reply to
jerry1111
Reply to
Piotr Wyderski

Użytkownik Piotr Wyderski napisał:

Nawet jeśli procesor ma wbudowane wszelkie szykany jak brown-out, LV protection i wdoga pracującego w kilku trybach, jeśli aplikacja jest klasy przemysłowej, wtedy ZEWNĘTRZNY ZUPEŁNIE NIEZALEŻNY układ restartu jest jak najbardziej wskazany. Dlatego że wszystko co jest na wspólnej strukturze jest w pewnym sensie skorelowane i może zawieść w szczególnym przypadku.

Reply to
A.Grodecki

Byc moze to wcale nie jest takie proste - np analogowka wymaga innych dyfuzji i dochodziloby dwa razy wiecej procesow. Ten sam problem moze dotyczyc tez pamieci eeprom/flash

No i czesto wypada zsynchronizowac reset paru kostek, wiec i tak trzeba zewnetrzny ..

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Piotr Wyderski

Jassne. Tyle ze AVRy na swoim pinie resetu nie moga nic same wygenerowac (wykorzystujac pin jako wyjscie). Inna sprawa to ciekawy uklad resetu w ARMach AT91SAM7Sxx - mozna _programowo_ skonfigurowac olewanie resetu na tym pinie (wlasnie po resecie jest wylaczony) lub generowac przerwanie zamiast resetu. Albo wystawic tam reset dla innych peryferiow samemu sie nie resetujac. :) Brown-out tez jest wlaczany fusebitami jako dajacy reset lub tylko stwierdzajacy spadek zasilania (mozna sprawdzic programowo).

Reply to
Adam Dybkowski

OK, tyle że na stałe. A wtedy ISP diabli wzięli. W ARMach AT91SAM7Sxx rola pinu resetu jest konfigurowana programowo i, co ciekawe, po resecie domyślnie reakcja na reset jest wyłączona. :)

Reply to
Adam Dybkowski

A poza tym jak robisz monitor zasilania, to czesto wiesz z duzym wyprzedzeniem ze bedzie zaraz reset, albo ze jeszcze nie czas odpuscic reset. W ogole duzo ludzi nawet w powaznych ukladach zapomina czesto o dwoch podstawowych rzeczach: uklad resetu i uklad zasilania. Potem niby wszystko dziala, ale czasami sie zawiesza/psuje.

Reply to
jerry1111

Po tym usmieszku na koncu wnioskuje, ze pare 'ciekawych' slow padlo podczas odkrywania tego fiuczera ;-)

Reply to
jerry1111

Nie; chciałem tylko zaakcentować przydatność takiego rozwiązania. Tylko od programisty zależy, czy procesor będzie odporny na nerwowe naciskanie resetu na płytce. Podobnie jak przydaje się włączyć reset przy starcie proca, tak _trzeba_ wyłączyć domyślnie działającego po resecie watchdoga. Masz na to określony czas. No ale każdy przykład startupu od Atmela pokazuje, jak to zrobić - więc trudno zapomnieć.

Reply to
Adam Dybkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.